פייבר, צילום מסך (עיבוד: יחצ)
קריינים בפייבר. ההמערכת מוגבלת ל-100 תווים ולא מחליפה את הקריין | עיבוד: יחצ

פייבר (Fiverr) הציגה היום את AI Auditions, מערכת שמאפשרת ללקוח לדגום קריינים מקצועיים באמצעות בינה מלאכותית. הלקוח יכול לכתוב טקסט הדגמה שהקריינים אמורים להקריא, והבינה המלאכותית מקריאה את הטקסט בקולו המדויק של הקריין. לאחר בחירת הקריין, הוא כן יצטרך להקריא את הטקסט הסופי באופן אישי.

הטכנולוגיה הזו נקראת שכפול קולי (voice cloning) - כמו השכפול הוויזואלי, "דיפ פייק" בכינוי המוכר – טכנולוגיה שמאפשרת באמצעות AI לדגום את מאפייני האדם ולייצר אותם מחדש ברמת דימיון שמתקרבת מאוד למקור. בתחום האודיו יש כבר מספר חברות שנותנות שירותי יצירת העתקים קוליים באמצעות אתר אינטרנט אבל השירות החדש של Fiverr הוא ככל הנראה היוזמה הראשונה לשימוש בטכנולוגיה ככלי עבודה לאנשי מקצוע.

יואב הורנונג, מנהל תחום השירותים הקריאטיביים ב-fiverr, אומר בשיחה עם tech12 כי המטרה היא להקל על עבודתם של "אומני הקול", הקריינים: "אנחנו רואים תגובות מאוד מעניינות לגבי הפלטפורמה. אנשים אומרים שאין ספק שה-AI יגיע לעולם הזה של voice over, ואוהבים את העובדה שרותמים את ה-AI לטובת הקהילה שלנו". לדבריו המערכת עדיין בשלב בטא של הפיתוח, אבל כבר עתה יש קריינים שקיבלו עבודות באמצעותה.

למה לא להקל עוד יותר על הקריינים ולייצר באמצעות AI את כל הטקסט שהלקוח צריך?
"אין לי ספק שהעולם שכפול קולי יגיע לעולמות האלה של התקרבות לרמת המשחק המלא, אבל כרגע זה לא המימוש. אנחנו מגבילים את הטקסט ל-100 תווים כי המטרה היא שהקריינים לא יצטרכו לעשות אודישן לכל עבודה. הקונה מקבל טעימה מאיך הטקסט שלו יישמע בקול של אותו פרינלסר מבלי שהפרילנסר צריך לבצע ולהשקיע זמן".

המוצר החדש פותח בשיתוף פעולה עם הסטארט-אפ האמריקאי LOVO, והיא מופעלת באמצעות API של החברה. הקריינים מאמנים את המערכת לזהות את מאפייני קולם ולאחר מכן היא יכולה להפיק כל משפט מבוקש באמצעות קולם. בשלב ההשקה ה-AI Auditions יהיה זמין לקבוצה מצומצמת של קריינים, שהוזמנו להטמיע את השירות בהצעותיהם בפלטפורמה. את התוצאה אפשר לראות כבר כעת באתר. בשלב זה השירות הוא באנגלית בלבד, אבל לדברי הורנונג הוא יורחב בהמשך לשפות נוספות.

אשטון אמו, קריין בקהילת Fiverr, אומר: "עסקתי במשחק כל חיי, כך שאני מכיר את התהליכים המפרכים שיש לעבור כדי להשיג תפקידים. AI Auditions חוסך לי זמן, שכן אני כבר לא צריך לשלוח אודישנים ללקוחות פוטנציאליים. הכלי מאפשר לי לתעדף טוב יותר את המשימות שלי, ולהתמקד בעבודה שכבר שכרו אותי לבצע".