מייסדי vesttoo וסטו (צילום: יחצ)
מייסדי וסטו. "הדלפות מסולפות ומגמתיות לתקשורת" | צילום: יחצ

פרשת וסטו מסרבת לגווע. רק הבוקר דיווחה החברה על פיטורי המנכ"ל והמייסד יניב ברטלה, יחד עם מייסד נוסף אלון ליפשיץ, וכעת מסתבר כי השניים לא מתכוונים לעזוב את החברה בלי מאבק. למעשה החברה הודיעה על כך שהוציאה את השניים לחופשה, במקביל להליך שימוע לפני פיטורים, כמחויב בחוק.

ברטלה וליפשיץ טוענים שהם שעירים לעזאזל בפרשה. לטענתם הבורד בחר להדיח אותם כדי להרחיק את עצמו מהאשמה, ולמעשה הדירקטוריון מתכנן לכאורה לסגור את החברה במהירות ולחלק את יתרת המזומן בקופה למשקיעים - סכום שעולה על 20 מיליון דולר. נזכיר כי באוקטובר 2022 הודיעה וסטו על גיוס של 80 מיליון דולר.

יניב ברטלה: "למרבה הצער גורמים בעלי אינטרס בחרו לנצל את המשבר הזמני אליו נקלעה החברה על מנת לקדם מהלך השתלטות פסול על מוסדותיה"

ברטלה מאמין שהדחתו נעשה על שלא כדין - בישיבת בורד שהוא לא זומן אליה, וזאת בנוסף לתקלות אחרות, לטענתו, בדרך עבודת הדירקטוריון בשבועות האחרונים מאז נחשפה הפרשה. לאור זאת, ברטלה שכר את משרד עורכי הדין תל-צור ושות' והוא מתכוון להילחם בהדחה, וכך גם ליפשיץ.

מטעם יניב ברטלה נמסר: "למרבה הצער גורמים בעלי אינטרס בחרו לנצל את המשבר הזמני אליו נקלעה החברה על מנת לקדם מהלך השתלטות פסול על מוסדותיה, גם במחיר של פגיעה אנושה בחברה ותוך העדפת טובתם האישית על פני טובת החברה והמשקיעים בה. מהלך זה לווה בהדלפות מסולפות ומגמתיות לתקשורת שהסבו לחברה נזק כבד וממשי.

"הדברים יפים מכוח קל וחומר שעה שבדיקה חיצונית שנערכה לא ביססה חשד כלשהו כלפי מי מחברי ההנהלה של החברה, ולא בכדי". ברטלה הוסיף כי בכוונתו לשקול את צעדיו נוכח התנהלות חמורה ופסולה זאת, ולא יהסס לנקוט בהליכים משפטיים "תוך ראיית טובת החברה לנגד עיניו".

רוב העובדים פוטרו

פרשת וסטו החלה באמצע יולי אז הסתבר כי התחייבויות האשראי של חלק ממשתמשי הפלטפורמה היו מזויפות, ולא היה מאחוריהן דבר, מה שהוביל לחשיפה של חברות הביטוח, שהתייחסו לכסף הזה כאל ביטוח משנה.

משרד עורכי דין ישראלי (מיתר) ועוד חברות חקירות בין לאומיות, בראשן Kroll, נשכרו לחקור את ההונאה אך עד לשעה זו לא ברור איך בדיוק פעלה ההונאה. מוקדם יותר השבוע פיטרה וסטו 75% מעובדיה, וסיכוי ההישרדות שלה אפסיים.

עמי ברלב, דירקטור בוסטו, מסר בתגובה: "אנו יכולים לאשר כי דירקטוריון החברה שוקל את סיום העסקתם של מנכ"ל החברה יניב ברטלה והמהנדס הפיננסי הראשי אלון ליפשיץ, בעקבות ממצאים שעלו בחקירה החיצונית. השניים הוצאו לחופשה בתשלום עד לקבלת החלטה סופית בעניין וקיום שימוע כדין. כמו כן, בוחן הדירקטוריון אפשרויות מינוי נוספות, אך טרם התקבלה סופית החלטה בנושא. חשוב להדגיש, פירוק החברה אינו נמצא על הפרק. המטרה העיקרית היא לסייע לחברה להתגבר על המשבר הנוכחי, לספק פתרונות ללקוחות שנפגעו, ולהתמקד בשירותי הליבה והערך שהחברה תפעל לייצר, כל זאת כדי לנסות לבנות את החברה מחדש. לצורך כך, פועל הדירקטוריון כדי לסייע בתפעול השוטף של החברה ולהחזירה למסלול".