אביגדור וילנץ (צילום: אייל טואג, יחצ)
אביגדור וילנץ. אקסייט גייסה 220 מיליון דולר | צילום: אייל טואג, יחצ

חברת אקסייט לאבס (Xsight Labs) פיטרה השבוע כמה עשרות עובדים, אך ל-tech12 נודע כי החברה עומדת לפני פריצת דרך עסקית משמעותית, שלא ניתן כרגע לחשוף את פרטיה. המאמץ להגיע לפריצת הדרך הזו התבטא בצורך לבחור בין כמה חלופות בתחום פיתוח המוצרים, מה שהוביל בין השאר לפרישתו של מנכ"ל החברה והמייסד המשותף גיא קורן, ולפיטוריהם של עובדים באחת מקבוצות הפיתוח של החברה.

אקסייט הוקמה ב-2017 ביוזמתו של היזם הסדרתי אביגדור וילנץ, מי שהקים בין השאר את האבנה לאבס שנמכרה לאינטל. וילנץ השקיע בחברה והוא משמש כחבר דירקטוריון. החברה הוקמה על ידי שלושה מיוצאי מלאנוקס לאחר שנמכרה לאנבידיה - גיא קורן המנכ"ל הפורש, ארז שיזף וגל מלאך. מי שהתמנה למנכ"ל במקומו של קורן הוא יוסי מיוחס, יוצא חברת השבבים מארוול. בחברה הגדירו את הפיטורים כ"התאמה של ההוצאות לתקופה הנוכחית".

אקסייט גייסה 220 מיליון דולר בארבעה סיבובים, האחרון שבהם לפי הערכת שווי של 450 מיליון דולר. לפי ההערכות, מרבית ההון שגוייס בסיבוב האחרון – 104 מיליון דולר, עדיין נמצא בקופת החברה. המשקיעים הבולטים בחברה הם וילנץ, אינטל קפיטל, Battery Ventures ו-Atreides Management ועוד שורה של קרנות ומשקיעים פרטיים.

החברה מפתחת שבבים שמטרתם להאיץ את מהירות העבודה של שרתי מחשבים, שממוקדת בהאצת חוות השרתים שבאמצעותן מעניקים את שירותי מיחשוב הענן. המוצר הראשון והעיקרי של החברה הוא מעבד למתג (switch) שמנהל את העברת הנתונים בין שרתי הענן. בתחום הזה התנהלו עד כה מספר ניסויי POC וככל הנראה צפויה בו פריצת דרך. המוצר השני, שהועבר כעת לקדימות נמוכה יותר, הוא שבב DPU (data processing unit) שנועד להשתלב בשרתי ענן לצד שבבי CPU ושבבי GPU.

אקסייט מתמודדת מול ענקיות מחשבים ותקשורת, בהן אינטל, אנבידיה, גוגל, IBM, אמזון ואף מספר סטארטאפים. היתרון העיקרי שלה הוא בטכנולוגיה חדשנית שמגיעה לתוצאות טובות יותר מהמתחרות, כמו שעשו הבאנה לאבס, אנפורנה וחברות אחרות שווילנץ מעורב בהן. יכול להיות שהטכנולוגיה הזו תוכיח את עצמה בתקופה הקרובה. אם כך יקרה, סביר להניח שאקסייט תימכר לאחת מחברות המחשבים הגדולות, שכן זה חלק מהאסטרטגיה שמוביל וילנץ שנים רבות.