מייסדי Swapp, מימין: נועם גת, איתן צרפתי, עדי שביט (צילום: אסף אלבוחר, יחצ)
מייסדי Swapp נועם גת (מימין), איתן צרפתי, עדי שביט | צילום: אסף אלבוחר, יחצ

משקיעי הון סיכון מחפשים כבר כמה חודשים את היישום האמיתי לג'נרטיב AI: איך באמת עושים מזה כסף? חברת SWAPP מצאה יישום אמיתי לכוח הבינה המלאכותית - בעולם האדריכלות. "אני יזם אבל גם ארכיטקט", מספר מנכ"ל ויזם החברה איתן צרפתי, "ומה שראיתי לאורך כל הקריירה זה שמשרדי אדריכלים מפסידים כסף". לדבריו, זו "תעשייה שנשארה מאחור" מבחינה טכנולוגית.

סוואפ באה לעולם כדי לייעל את עבודת האדריכל ולקצר את תהליכי העבודה שלו למספר חודשים, לטענת החברה. "אנחנו מאפשרים לקצר את העבודה הידנית", מסביר צרפתי. "האדריכל צריך להעלות לסוואפ את התכנון ההתחלתי שלו בלי הפירוט, מה שלוקח לו בדרך כלל כמה ימים. אנחנו זורקים אותו כמה חודשים קדימה עם תוצר מפורט, לפי ה'סטייל' של אותו אדריכל, כולל מידות, איזה דלתות הוא צפוי לבחור לאותו סוג בניין באותו מיקום, אילו חומרים ואפילו איזה ריהוט. את זה אנחנו מפיקים בדקות או שעות".

איך אימנתם את המערכת?
"אספנו דאטה במשך שנים, וחלק מהלקוחות שלנו הסכימו שנאמן את המודלים על בסיס הדאטה שלהם. לפחות מבחינת תיוג זה יותר פשוט כי הדאטה בקבצים כאלו כבר מסומן בסימנים אוניברסליים".

איתן צרפתי: "אספנו דאטה במשך שנים, וחלק מהלקוחות שלנו הסכימו שנאמן את המודלים על בסיס הדאטה שלהם"

סוואפ הוקמה ב-2019 וכעת מודיעה על גיוס הון של 11.5 מיליון דולר בסבב A כשבסך הכל גייסה החברה 18.5 מיליון דולר. קרן ההשקעות הצרפתית Eurazeo הובילה את הסבב בהשתתפות משקיעים קיימים וחדשים: Entrée Capital, קרן XTX Ventures ו-Activum SG Capital.

בהודעת הגיוס נכתב: "הפתרון של SWAPP מאפשר ללקוחותיה, משרדי אדריכלות מובילים בארה"ב ובישראל, להאיץ ולייעל משמעותית את תהליך התכנון האדריכלי על ידי אוטומציה של הפקת תוכניות בנייה מפורטות ומודלים תלת-מימדיים מבוססי BIM (מידול אינפורמציית המבנה), ובכך להגדיל את רווחיות הפרויקטים הקיימים ואף לקלוט פרויקטים חדשים בלי להגדיל את ההוצאות הנלוות".


לדברי צרפתי, "המוצר שפיתחנו ב-SWAPP מהווה סגירת מעגל עבורי ומתקן את העוול שאדריכלים רבים חשים בכל יום: בזבוז זמן רב על יצירת תוכניות מפורטות, במקום על התכנון עצמו וזאת ללא תמורה הולמת לעבודתם. בעזרת הטכנולוגיה של SWAPP, שעות רבות של עבודה סיזיפית, טכנית ומשעממת יחסכו מהאדריכל ויפנו מקום וזמן יקר למחשבה יצירתית, לשילוב הקשרים תרבותיים בתכנון ולמקסום כלכלי של הזמן המושקע בפרויקט".

באיזה שלב החברה נמצאת?
"החברה מוכרת בכמה מיליוני דולרים בחלוקה של 70%-30% לטובת השוק האמריקאי מול הישראלי. אנחנו מאוד אוהבים לעבוד עם משרדים ישראלים - למרות מה שאומרים בדרך כלל בהייטק המקומי ש'זה לקוח בעייתי'. הישראלי אומר לך בפנים מה הוא חושב וזה מדהים למוצר. בדיוק היו פה מיסקי - המשרד הכי גדול בארץ, שהם לקוח שלנו, פגשו את העובדים ועבורם לראות את הלקוח זה פרייסלס. אנחנו מתכוונים להמשיך לעבוד חזק בישראל". החברה גובה במודל SaaS לפי חבילות שימוש, שנמדדות במ"ר שמעובד במערכת. לטענת צרפתי, חשבונית ממוצעת עומדת על 200 אלף דולר בשנה.

את סוואפ הקימו שלושה: צרפתי, יזם סדרתי שכבר מכר חברה בתחום הבנייה לאוטודסק, ואז ניהל את הסייט המקומי של החברה; עדי שביט, שמכהן בתור המדען הראשי של החברה, ונועם גת, סמנכ"ל הטכנולוגיה. לסוואפ 35 עובדים.

"הצוות הוא השילוב המושלם של מייסדים המחזיקים בידע עמוק בטכנולוגיה וכן מכירים היטב את השוק ואת קהל לקוחותיהם. העובדה שגייסו את הסבב בתקופת מאקרו כל כך מאתגרת היא עדות לביצועים המצוינים של החברה. SWAPP על דרך המלך וכבר עושים דיסרפשן לעולם התכנון", מסר ערן בילסקי מאנטרי קפיטל.