צוות ממפיס דב (צילום: מרקו סילם, יחצ)
הצוות של Memphis.dev. "הכלים הנוכחיים מאוד ארכאיים" | צילום: מרקו סילם, יחצ

חברת Memphis.dev הישראלית נכנסת לתחום של חברות כמו Kafka ו-Flink ומציעה מוצר מתחרה לתקשורת בין פלטפורמות דיגיטליות. ממפיס הוקמה בתחילת 2022 על ידי יניב בן חמו (מנכ"ל) סבטה גימפלסון (CDO), עידן אסולין (CTO) ואברהם נאמן (CPO), הארבעה הכירו במהלך לימודי הנדסת תוכנה והקימות את החברה ב-2022. סבב הסיד עליו היא מודיעה כעת, בהיקף של 5.5 מיליון דולר, נערך בינואר 2022 ומוצר ראשון של החברה יצא כבר באפריל בשנה שעברה.

"כשמערכות בעולמות התוכנה רוצות לתקשר זו עם זו הן עושות זאת באמצעות מתווך כלשהו", מסביר ל-tech12 עידן אסולין, סמנכ"ל הטכנולוגיות בחברה. "המתווך הזה אחראי על קבלת נתונים ממערכת אחת והעברתם למערכת אחרת שזקוקה להם. הפתרונות הנוכחיים אמנם עונים על הבעיה אבל דורשים המון עבודה סביבם כי קשה מאוד לנהל אותם - הם דורשים מצוותי פיתוח לכתוב המון לוגיקה מסביב ולחבר טכנולוגיות נוספות כדי לענות על חוסרים. הכלים הנוכחיים מאוד ארכאיים ומצריכים מפתחים בעלי ניסיון לעבודה איתם. אנחנו מורידים את חסם הכניסה לעולמות האלה לצוותי פיתוח מכל הרמות".

לדברי סמנכ"ל הטכנולוגיות עידן אסולין, "הפתרונות הנוכחיים אמנם עונים על הבעיה אבל דורשים המון עבודה סביבם כי קשה מאוד לנהל אותם - הם דורשים מצוותי פיתוח לכתוב המון לוגיקה מסביב ולחבר טכנולוגיות נוספות כדי לענות על חוסרים"

מערכות מסוג זה מדברות ביניהן בשפות שונות, ומעבירות ביניהן דאטה המכיל מיליארדי מסרים ואירועים בכל זמן נתון. לדוגמה, באפליקציית שליחויות להזמנת ארוחה, הפקודה צריכה לעבור מספר מערכות שונות כדי לבצע את ההזמנה ולשלוח אותה למקום הנכון. העבודה המשותפת בין מערכות שונות מתאפשרת על ידי "מתווך דאטה", המבצע את תרגום התוכן עבור המערכות, ומנתב את ההודעות בין מערכת למערכת. לכן, הרכיב שמנהל את "תור ההודעות" הפך לשני בנחיצותו בכל מערכת מודרנית לאחר מסדי הנתונים והוא משמש כמנוע להזרמת מידע לארגון, למערכות השונות בתוכו והחוצה ממנו.

בממפיס מתגאים בכך שלמעלה מ-120 גופים, בהם בנקים בינלאומיים, פלטפורמות מסחר אלקטרוני, גופים ביטחוניים גדולים וחברות פרסום דיגיטלי וסייבר כבר משתמשים במוצר שלהם. לאחרונה השיקה החברה את Memphis Cloud, גרסה בתשלום עם תכונות אבטחה משופרות, שמאפשרת למפתחים לבנות ביעילות יישומי העברת דאטה על גבי הענן.