משרד כמעט ריק (אילוסטרציה) (צילום: getty images)
תעשיית ההייטק בלטה לרעה ביחס לשאר המשק | צילום: getty images

עדות נוספת לעומק המשבר בהייטק: מספר הסטארט אפים שנסגרו במחצית השנייה של שנת 2022 זינק ב-31% לעומת המחצית הראשונה של השנה. גם במחצית הראשונה אשתקד הנתון הזה טיפס בכמעט 19% לעומת המחצית שלפניה - המחצית השנייה של שנת 2021.

במקביל, מספר הסטארט אפים החדשים שנפתחים התכווץ ב-5% במחצית השנייה של 2022, בהמשך לירידה של 3.5% במחצית הראשונה, כך לפי נתונים שפירסמה היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. הלמ"ס מפרסמת את שיעור השינוי ולא את מספר העסקים בפועל.

במחצית השנייה אשתקד תעשיית ההייטק בלטה לרעה ביחס לשאר המשק. מצד אחד, ניתן לראות עלייה בשיעור של סגירת עסקים, מעל לממוצע במשק ובצד השני נפתחו פחות חברות, בניגוד למגמה הכללית ולכן אפשר להעריך שהריבית הגבוהה במשק היא לא הפרמטר היחיד שגרם להאטה בהייטק.

ההייטק הציג במחצית השנייה אשתקד ביצועים גרועים במיוחד שממקמים אותו במקום השני מהסוף. רק בתחום השירותים הפיננסיים ושירותי ביטוח נסגרו עסקים בשיעור גבוה יותר (כ-35%). באותו הזמן בכלל המשק נסגרו כ-8% מהעסקים.

במחצית הראשונה של שנת 2022 ההייטק לא הפגין ביצועים חריגים - שיעור הסגירה של חברות בענף עמד על 19%, לעומת הממוצע בכל המשק שעמד על 23%.

שיעור הפתיחה של עסקים חדשים הוא אולי הנתון המדאיג יותר בהשוואה לשאר המשק. במחצית השנייה בשנה שעברה מספר העסקים החדשים שנפתחו בתחום הטק ירד כאמור ב-5%, לעומת עלייה של 9% בכלל המשק. במחצית הראשונה של 2022 נרשמה ירידה קטנה בשיעור של 3.5% בפתיחת סטארט אפים חדשים, בעוד שבממוצע של פתיחת עסקים בכלל המשק חלה ירידה של 5.7%.