בועז כץ, אלון אלרואי וערן בן-שושן מייסדי ביזבו (צילום: Bizzabo)
מייסדי ביזאבו. "ההחלטה הייתה קשה, אך היא נכונה לעובדים, הלקוחות ובעלי המניות" | צילום: Bizzabo

הגרזן הונף גם בחברה ביזאבו (Bizzabo) המפתחת פלטפורמה דיגיטלית לניהול אירועים וכנסים. החברה החליטה על קיצוץ מסיבי של 30% בכח האדם שלה, באופן רוחבי, היינו כ-120 איש שיפוטרו, מהם כ-35 בישראל.

החברה הודיעה באופן רשמי על הקיצוץ וכך נמסר ממנה: "חברת
Bizzabo החלה בתהליך ארגון מחדש של הצוות, על מנת להבטיח עמידה ביעדים ולשפר את רווחיות החברה. כחלק מכך, תצמצם את כוח האדם שלה בקרוב ל-30% מכלל מחלקות החברה. ההחלטה נעשתה כחלק מהיערכות לתקופה ארוכה של צינון ואי ודאות בשוק".

לטבלת מעקב הפיטורים של tech12


ביזאבו גייסה לאורך שנותיה 195 מיליון כאשר הסבב האחרון עמד על 138 מיליון דולר, בדצמבר 2020, והובל על ידי אינסייט פרטנרס. רק לפני כמה שבועות התראיין ל-
tech12 המייסד בועז כץ והתייחס למשבר כך: "המשחק הניהולי הוא למצוא את האיזון של צמיחה בצורה בריאה והוצאה סבירה לאורך זמן. אם אתה שומר על זה, בתקופה שהשוק יורד השינוי לא קיצוני. לנו היה מזל לגייס הון לפני שנה וחצי, ממש לפני שהתחילה שגעת השוויים".

עוד הוסיף: "אנחנו בחברה כבר תקופה בתחושה של בועה שתתפוצץ, לכן כבר סובבנו את חוגת הגיוסים שני קליקים למטה - העדפנו להיות בצד הבטוח. האם ניקח את החוגה עוד קליק למטה? שוקלים את זה. אני מדבר איתך וקופץ את האגרוף. יש גם את עלות השכר. לאורך התקופה האחרונה באו אנשים וביקשו העלאות. זה לא שלא העלנו, אבל היו לזה קווים מאד ברורים כי שכר שעולה לא יכול לרדת. היו בחוץ משכורת לא נורמליות ולעיתים איבדנו אנשים למקומות ששילמו יותר, חד משמעית, אבל אני לא מתחרט כי כאמור זו הוצאה שאתה לא יכול לחזור ממנה".

כעת, החברה נשמעת מעט אחרת: "זה אחד הרגעים המאתגרים ביותר אתם התמודדנו מאז הקמת החברה", מסר ערן בן שושן, המנכ״ל וממייסדיה של ביזאבו, "ההחלטה הייתה קשה, אך היא הנכונה עבור העובדים, הלקוחות ובעלי המניות של ביזאבו". ביזאבו עברה לאחרונה למשרדים חדשים ועוד לפני הפיטורים חיפשה שכירות משנה.

גם ורביט הודיעה היום עם צמצום של 10% מהעובדים בחברה, שהם כ-60 עובדים. ורביט, המפתחת אפליקציית תמלול מאודיו לטקסט, גייסה במהלך 2021 מעל ל-300 מיליון דולר בשתי פעימות, ולה הערכה של יוניקורן כפול, קרי למעלה מ-2 מיליארד דולר. 

אצל eToro דווח היום כי מפעילת בורסת המסחר בניירות ערך ובקריפטו ביטלה את ההסכם לכניסתה לבורסה דרך SPAC. בחברה גזרו על עצמם שתיקה נוכח הסיטואציה, אך ל-tech12 נודע כי במסגרת צעדי התייעלות החברה מצמצמת 6% מכוח האדם הגלובלי שלה ובמסגרת זו תפטר 55 מהעובדים בישראל.