מייסדי vesttoo וסטו (צילום: יחצ)
מימין לשמאל: בן ציקל, אלון ליפשיץ ויניב ברטלה, מייסדי החברה | צילום: יחצ

חברת הפינטק Vesttoo נמצאת במרכזה של סערה, במסגרתה דירקטוריון החברה שכר משרד עורכי דין חיצוני גדול לבחון אי-סדרים אפשריים בחברה. בתחילת השבוע נודע כי הדירקטוריון קיבל לאחרונה אינדיקטורים שונים להתנהלות בעייתית כשעם תחילת הבדיקה בעניין חלק מהנהלת החברה בחר לעזוב אותה. לפי פרסום בכלכליסט, החשד הוא לזיוף מידע שקשור לערבויות אותן הציגה החברה.

מקורות הקרובים לווסטו אישרו כי היא אכן נמצאת תחת בדיקה אבל מציעים גרסה אחרת לסיפור - לפיה הבעיה היא באחד המשקיעים בחברה, והבדיקה היא וולנטרית.

בבסיס הדברים נסביר כי וסטו עוסקת בתחום ביטוחי המשנה - הביטוח של חברות הביטוח למקרה אסון וכדומה - ומחברת מצד חברות ביטוח ומן הצד השני משקיעים משוק ההון - גופים פיננסים גדולים - שלוקחים על עצמם את הסיכון, תמורת ריבית. גורמים המקורבים לחברה מסבירים: "וסטו פועלת כמרקטפלייס, אבל לא צד לטרנזקציה, ולא מחזיקים כסף על המאזן שלה. החברה עומדת באמצע ולוקחת עמלה של 3-5% על העסקה".

בצד המשקיעים יש מספר גדול של גופים, אבל הבעיה התגלתה בבנק אחד שהוא משקיע גדול בפלטפורמה. הוא אמור להציג בטוחות לכסף, למקרה שהוא ידרש על ידי חברות הביטוח - מה שמכונה Letter of Credit. ובאחד המסמכים האלו התגלתה בעיה. "הגורם המבטח עושה בקרה תקופתית על הבטוחה שהוא מקבל מהבנק, ובאחת מהבקרות האלו התגלתה בעיה", מוסר המקורב ורומז שיתכן אפילו זיוף של המסמך או התחזות, או כל הונאה אחרת. וכעת, למעשה על התיק הזה אין ביטוח משנה.

מקורב ל-Vesttoo: "מדובר בבנק טריפל A, לא בנק 'מוישה זוכמיר מפתח תקווה'. אבל יש בעיה עם הנייר עצמו. לא נכון שהחברה תבדוק את עצמה, החלטנו לעשות את זה בבדיקה חיצונית בהחלטה משותפת עם הבורד"

המקורב מסביר שהדבר דומה ללקוח שמזמין דירה ב-AirBNB ומגלה שהיא לא קיימת או שהיא קטנה משמעותית ממה שהובטח. "רק פה זו לא אפליקציה לצרכן (שצריך לפצות, א"ז), אלא שני גופים מוסדיים. תתכבדו ותסתדרו בינכם, אנחנו לא צד להסכם. ובכל זאת, אנחנו צריכים לבדוק מה לעזאזל קרה פה, בודקים איפה הכשל במערכת שלנו. ובגלל שאין לחברה גוף קומפליינס (ציות, א"ז) ולא נכון שהחברה תבדוק את עצמה, החלטנו לעשות את זה בבדיקה חיצונית בהחלטה משותפת עם הבורד", אמר המקורב.

הוא הסביר כי וסטו כן מחויבת בתהליך זיהוי המשקיע - KYC. "מדובר בבנק טריפל A, לא בנק 'מוישה זוכמיר מפתח תקווה'", אמר המקורב. כפי הנראה היישות שבה התגלה הבעיה יושבת בהונג קונג. "אבל יש בעיה עם הנייר עצמו, לא בטוחים אם הוא נכתב נכון או הונפק נכון בבנק". וסטו פועלת למצוא פתרון לתיק הביטוחי הזה שנעדר כיסוי כרגע. אחד הרעיונות שחושבים עליו הוא להנפיק אותו כאג"ח למשקיעים כשירים, היות שהחברה יודעת להעריך סיכון והמשקיע מקבל ריבית.

וסטו מעסיקה כ-200 עובדים וגייסה עד היום מעל ל-100 מיליון דולר. גודל התיק המצרפי שלה מוערך ב-4 מיליארד דולר.