DataRails (צילום: פלג אלקלעי, יחצ)
צילום: פלג אלקלעי, יחצ

"מערכת היחסים בין אנשי פיננסים ואקסל היא סיפור אהבה שאי אפשר להפריד", אומר ל-tech12 דידי גורפינקל, מייסד משותף ומנכ"ל דאטהריילס (DataRails), כשהוא מתייחס לקהל היעד של החברה. "הבעיה באקסל היא שכל עובד עושה עם התוכנה מה שהוא רוצה והארגון לא יודע איך לרכז את הנתונים הללו. אנחנו לוקחים את הדאטה ומרכזים אותו בתוך דאטה בייס ארגוני, כדי שלחברה תהיה שליטה עליו״.

גורפינקל הקים את DataRails יחד עם אייל כהן (סמנכ"ל תפעול) ועודד הר־טל (סמנכ"ל טכנולוגיות) ב-2015 אחרי שעבד בסיסקו, ונחשף להתנהלות של ענקית הטכנולוגיה עם אקסל. כעת הם מדווחים על סבב גיוס שלישי (!) בתוך 12 חודש. את סבב B של החברה, בהיקף של 50 מיליון דולר, הובילה קרן הצמיחה קומרה קפיטל. אליה הצטרפו ClalTech ו- La Maison Partners, וכן המשקיעים הקיימים: Zeev Ventures, Vertex Ventures, Vintage Investment Partners, Innovation Endeavors, Oryzn Capital, Icon Venture, וג'ואי לואו.

"אולי זה יתרון להתחיל חברה בגיל 42, כי אתה מחפש בעיות אמיתיות. יש מיליארד משתמשי אקסל בעולם. באנו מהזווית שלא מנסה להזיז אנשים מאזור הנוחות שלהם, אלא נותנת להם מעטפת שלמה נוספת"

בתחילת דרכה ביקשה DataRails לספק פתרון כולל לארגונים, אבל אחרי כמה שנים הבינו בחברה שהפריסה הרוחבית של הפלטפורמה היא בעוכריה, ובתחילת 2020 עברו להתמקד במחלקות הפיננסיות בחברות, שעושות שימוש מאוד כולל ומעמיק באקסל. "במחלקות הפיננסיות, האקסל הוא ממש מערכת הפעלה ואין לו תחליף. אחרי המיקוד הזה התחלנו לצמוח בקצב מסחרר. גדלנו פי חמש ב-2021 ואנחנו מצפים לצמיחה דומה ב-2022".

הבחירה שלכם להמקד באקסל ולהתלבש עליו מעניינת. לרוב הסטייט אוף מיינד היזמי הוא להמציא את הגלגל מחדש.
"נכון. אולי זה יתרון להתחיל חברה בגיל 42, כי אתה מחפש בעיות אמיתיות. גם עודד ואייל מאוד התחברו לבעיה והיא עצומה. יש מיליארד משתמשי אקסל בעולם. באנו מהזווית שלא מנסה להזיז אנשים מאזור הנוחות שלהם, אלא נותנת להם מעטפת שלמה נוספת. הייתה לנו התאמה מטורפת לשוק בתולי. ברגע שזה התחיל להתפוצץ עולם ההשקעות שם לב ואנחנו מגייסים כסף כמו משוגעים כי בין גיוס לגיוס הצמיחה שלנו מטורפת. הכסף מיד מושקע במכירות ובפיתוח".

החברה מציעה למחלקות כספים בארגונים קטנים ובינוניים ליהנות מהגמישות והעוצמה הטמונה במיקרוסופט אקסל (Microsoft Excel), אך עם היתרון של מסד נתונים מרכזי מבוסס ענן, המאפשר לאחד בזמן אמת בין נתונים פיננסים ותפעוליים מכל מחלקות החברה. פתרון זה חוסך שעות עבודה מיותרות של עובדים במחלקה הפיננסית, אשר כיום נאלצים לבצע במחזוריות פעולות של איחוד נתונים באופן ידני באקסל עבור דוחות שגרתיים כמו תקציב, רווח והפסד, גיליונות מאזן ותחזיות. בהסתמך על טכנולוגיית AI ויכולות למידת תוכנה, הפתרון שמציעה דאטהריילס מעניק ניתוח והדמיית נתונים מתקדמת בזמן אמת.

"התחרות האמיתית שלנו היא עם הסטטוס קוו של אנשים שרוצים להמשיך לעשות מה שהם עושים עכשיו. זה לא פשוט להזיז אנשים מתהליכים שהם עושים 15 שנה"

זה מאוד מאתגר לגייס 3 סבבים בשנה תוך כדי ניהול חברה בצמיחה, לא?
"תוך שנתיים הפכנו מחברה שעסוקה במוצר, לחברה שגדלה בקצב מסחרר. וכמנכ"ל זה מאתגר, שינוי התפיסה הזה. הגיוסים לא מסיטים אותנו מהעבודה כי זה לא מאבק בעלייה, אלא הם באים בהלימה לגידול ואנחנו לא צריכים להתחיל לשכנע את המשקיע שיאמינו לחלום שלנו. זה יותר למצוא את המשקיע שמבין לאן אנחנו רוצים להגיע, ואיתו נתקדם. לגייס זה אף פעם לא קל, וגם הסבב הזה לא חשבתי שיקרה כי יש לנו כסף בבנק. אבל אנחנו מסתכלים על השוק ורוצים לעשות בו באמת אימפקט משמעותי. אנחנו רוצים להגיע למיליוני חברות".

התחרות שלכם היא חברות שמציעות מוצר חלופי לאקסל?
"יש חברות שמציעות מוצר נפרד, אבל הן פונות לפלח קטן של השוק. התחרות האמיתית שלנו היא עם הסטטוס קוו של אנשים שרוצים להמשיך לעשות מה שהם עושים עכשיו. זה לא פשוט להזיז אנשים מתהליכים שהם עושים 15 שנה".

סיון שמרי דהן (צילום: קומרה קפיטל, יחצ)
סיון שמרי דהן, קומרה קפיטל. מהפכה דיגיטלית | צילום: קומרה קפיטל, יחצ

סיון שמרי דהן, שותפה מנהלת בקרן קומרה קפיטל שמצטרפת לדיקטוריון דאטהריילס, הוסיפה כי "בעקבות הקורונה והריחוק החברתי, שדרש מצוותים לעבוד בסינכרון מלא גם מהבית, נדרשה קפיצת מדרגה משמעותית מארגונים קטנים ובינוניים שעבדו עד כה בצורה מסורתית, אוף ליין ועל גבי תשתיות מיושנות. דאטהריילס מובילה מהפכה דיגיטלית, בשוק ענק, ומשנה את פני הניהול הפיננסי בארגונים שאינם בהכרח טכנולוגיים".