אבישי אברהמי  (צילום: אלן צצקין, יחצ)
אבישי אברהמי. אפקט מהותי על ההתחממות העולמית | צילום: אלן צצקין, יחצ

בכירי וויקס, בניהם המייסד אבישי אברהמי והנשיא ניר זוהר, מצטרפים כשותפים ומשקיעים במיזם הפחתת פחמן חדש בשם "אופורטו קרבון". החברה גייסה עד כה 50 מיליון שקל (כ-14.5 מיליון דולר) כדי להסדיר "תעודות פחמן" עבור חברות ישראליות וכך לאפשר להן הכנסה נוספת.

כלכלת פחמן שעובדת כך: בצד הלקוח יש חברות גדולות שהתחייבו וולונטרית לאיפוס פחמני - Net zero - עד למועד מסוים, נניח שנת 2030. אך החברות האלו מייצרות גזי חממה מעצם פעולתן, למשל חברות תעופה, אז הן צריכות לקנות "קרדיט" שמקזז את הפליטות שלהן מחברות שמתמחות בכך, שמפחיתות פליטות או לוכדות פחמן.

"חברות כמו גוגל, פייסבוק או אינטל, מבצעות תהליכים להפחית פליטות, כמו לצמצם בטיסות או לעבור לרכבים חשמליים", מסביר היזם ומנכ"ל החברה ד"ר אבי לובצ'יק, "אבל הן עדיין לא יכולות לאזן את עצמן פחמנית, ואת זה עושים על ידי רכישת קרדיט מפרויקטים שמקזזים פליטות".

ד"ר אבי לובצ'יק, מנכ"ל אופורטו קרבון: "מה עושות חברות כמו תנובה או שטראוס עם קוטג' שלא יכול להגיע לשיווק? מטמינות אותו, אבל זה חומר אורגני שפולט גזי חממה. מצאנו חברה בצפון שמטפלת בפסולת מזון, ספציפית חלב ואני בא ואומר לה: אתם יושבים על מכרה זהב"

"אתן לך דוגמה. מה עושות חברות כמו תנובה או שטראוס עם קוטג' שלא יכול להגיע לשיווק? מטמינות אותו, אבל זה חומר אורגני שפולט בסופו של דבר גזי חממה. מצאנו חברה בצפון שמטפלת בפסולת מזון, ספציפית חלב, ובהתליכים של ייבוש הופכות את הפסולת הזו למזון בעלי חיים. חברה כזו חיה על סף הרווחיות, ואני בא ואומר לה: אתם יושבים על מכרה זהב".

זאת אומרת, החברה בדוגמה מרוויחה עכשיו קצת ממכירת אבוס, אבל אופורטו קרבון באה ומציעה לה הכנסה תוספתית חדשה לגמרי, על ידי מסחור חסכון הפליטות שהיא מבצעת ממילא. אופורטו קרבון מבצעת הערכה של קרדיט הפחמן שהחברה חוסכת, ורוכשת את זה ממנה, מראש, לחמש שנים. זה דורש הון התחלתי, אבל בעתיד אופורטו מאמינה שתוכל למכור את זה ברווח לחברות גדולות. אחר כך, מגיע מעריך חיצוני שמוודא את החסכון הפחמני שאופורטו קרבון קבעה ונמצא לקוח שרוכש את החיסכון הזה.

"אני רוכש את ההפחתה 5 שנים קדימה וגם משלם על תהליך הוולידציה, תהליך יקר שמבוצע על ידי צד ג', ומייצר תעודת פחמן לחברה. רוב הכסף הולך ליזם, וזה יתמרץ אותו להקים עוד מתקן להפחתת גזי חממה", מסביר לובצ'יק.

דר אבי לובצ'יק, ראש החברה (צילום:  לירון אלוני, יחצ)
ד"ר אבי לובצ'יק, מנכ"ל אופורטו קרבון. "אתם יושבים על מכרה זהב" | צילום: לירון אלוני, יחצ

בהודעה לעיתונות נכתב כך: "אופורטו-קרבון אשר הוקמה בחודשים האחרונים, החלה בפעילותה להסדרת תעודות הפחמן עבור חברות ישראליות הפועלות בישראל ובעולם. אופורטו קרבון היא החברה הישראלית הראשונה שתפעל בשוק הוולונטרי לפרויקטים בתחום הפחתת הפחמן בישראל". החברה רכשה כבר פוטנציאל הפחתה של למעלה מ 500 אלף טון פליטת גזי חממה ואותו היא תשווק בתור קרבון קרדיט ללקוחות. "בצד הלקוחות יש לנו כבר שמות מוכרים, חברות שרוצות לאזן את הפליטות שלהם ל-2022. בדרך כלל אלו חברות שמפרסומות דוחות ESG יודעות כמה הן פולטות", מסביר לובצ'יק.

אבישי אברהמי, מייסד ומנכ"ל וויקס, מסר: "גזי החממה מייצרים אפקט מהותי על ההתחממות העולמית, והיכולת לייצר תמריצים כלכליים להתייעלות היא קריטית להצלחה שלנו לשפר את כדור הארץ".