פראשנט פלוריה, מנכ"ל fundbox (צילום:  fundbox, יחצ)
מנכ"ל פאנדבוקס פראשנט פלוריה. "זהו יום קשה" | צילום: fundbox, יחצ

חברת הפינטק הישראלית פאנדבוקס (Fundbox) הודיעה היום לעובדיה כי זימנה 150 מתוך 350 המועסקים בה לשימוע לפני פיטורים. מחצית מהעובדים שיפוטרו יהיו מבין 150 העובדים שפאנדבוקס מעסיקה בישראל, בעיקר בתחומי פיתוח ומוצר, ומחצית יהיו מקרב עובדי החברה בארה"ב.  

פאנדבוקס מספקת אשראי לעסקים קטנים ובינוניים על בסיס חשבוניות שטרם נפרעו. לפי הצהרת החברה, מטרת הפיטורים היא להתייעל ולהתמקד במוצרים הקיימים ולצמצם את פעילות המוצרים החדשים.

בהודעה ששלח מנכ"ל פאנדבוקס פראשנט פלוריה לעובדים נכתב: "זהו יום קשה מאוד עבורי ועבור החברה, המטרה היא להמשיך להגדיל את פעילות ההלוואות בקרב עסקים קטנים ובינוניים ולהגיע לרווחיות".

עוד כתב פלוריה כי "העסק שלנו צמח במהירות במהלך השנתיים האחרונות, והגדלנו את הצוות בהתאם. גייסנו עמיתים שתרמו רבות להתקדמות שלנו. אבל האמת היא שהגדלנו את הצוות שלנו מהר מדי, ואנחנו צריכים כמובן לתקן".

פאנדבוקס נוסדה ב-2012 על ידי אייל שנער, לשעבר סגן נשיא באטרי ונצ'רס, תומר מיכאלי ויובל אריאב. השלושה כבר אינם פעילים בחברה. לפני כשנתיים, התמנה פראשנט פלוריה למנכ"ל החברה. החברה גייסה עד כה כ- 553 מיליון דולר ובינהם: קרנות ההון סיכון Khosla Ventures ,General Catalyst -Spark Capital Growth, קרנות השקעה פרטיות וקרנות פנסיה ומשקיעים נוספים.

"ללקוחות האמריקאים שלנו קשה לעמוד בהלוואות שהעמדנו"

בשיחה עם tech12, מנהל אתר פאנדבוקס בישראל עופר קארפ ייחס את הסיבות לפיטורים למשבר הכלכלי בארה"ב שפוגע בלקוחות החברה, וברצון להגיע לרווחיות עד סוף 2023 - תחילת 2024.

"[אנחנו] עושים את מה שצריך כדי לשפר את המצב", אמר קארפ. "מבחינה תזרימית, גייסנו בסוף שנה שעברה כ-120 מיליון דולר לפי שווי של 1.1 מיליארד דולר ויש לנו יותר כ-100 מיליון דולר. אין לנו בעיה תזרימית אבל אנחנו רואים דברים ברווחיות העסק שצריכים להשתפר.

עופר קארפ, מנהל אתר פאנדבוקס בישראל (צילום: יחצ פאנדבוקס)
מנהל אתר פאנדבוקס בישראל עופר קארפ. "התנאים של העובדים שנשארים לא ישונו" | צילום: יחצ פאנדבוקס

"אנחנו עובדים בשוק האמריקאי מול עסקים קטנים ובינוניים, ואנחנו רואים שהשוק הזה נפגע מהמיתון. ללקוחות שלנו קשה לעמוד בהלאוות ובתוכניות שהעמדנו להם. זה מחייב אותנו להתנהל אחרת ברמת המוצרים וברמת ההוצאות במטרה היא לצאת לגייס [עוד] כסף בשנה הבאה".

אלמלא הקיצוצים הייתם צריכים לצאת לסבב גיוס נוסף?
לא, אנחנו חברת צמיחה ששורפת מזומן ולפי החישוב היינו צריכים לצאת לגייס רק לקראת סוף 2023-תחילת 2024. אבל קשה לנו לצפות את אורך ועומק המיתון ואנחנו לא יודעים מתי אפשר יהיה לגייס כסף. אנחנו רוצים להיות במצב שהשליטה בידינו והחברה יכולה להיות חזקה למרות השינויים בשוק".

מנהל אתר פאנדבוקס בישראל עופר קארפ: "קשה לנו לצפות את אורך ועומק המיתון ואנחנו לא יודעים מתי אפשר יהיה לגייס כסף. אנחנו רוצים להיות במצב שהשליטה בידינו והחברה יכולה להיות חזקה למרות השינויים בשוק"

המטרה של המהלך היא להגיע לרווחיות בעוד שנה?
"כן, אנחנו מכוונים למצב של Positive cash flow".

יש כוונה לצמצם גם את הנדל"ן של החברה?
"כרגע לא. אנחנו שוכרים שתי קומות במגדל דיסקונט בתל אביב ומרגישים שזה מתאים".

יהיו קיצוצים באזורים אחרים? תן ביס? הפחתות שכר?
"לא. העובדים שנשארים צריכים להיות מתוגמלים בצורה הוגנת ונכונה. לא נפגע בתנאים של העובדים שנשארים. העלאות שכר יתקיימו באופן רגיל פעם בשנה וכל דבר שקשור בתנאים של העובדים שנשארים יהיה ללא שינוי".