עובדי חברת דיפצקס  (צילום: דיפצקס, יחצ)
עובדי דיפ צ'קס. "רלוונטי במיוחד לתעשיות מפוקחות כמו העולם הפיננסי או בריאות" | צילום: דיפצקס, יחצ

חברת Deepcheck קיימת כבר מתחילת 2020, אבל רק לאחרונה המייסדים הצליחו להסביר יותר בקלות מה החברה עושה. זה קשור לעובדה שתופעת ה"הזיות" של מערכות AI הפכה להיות מוכרת בציבור, כמו גם הטיות מפלות, או תוצאות פוגעניות.

"מה שדיפ צ'קס עושה הוא Continuous Validation למערכות בינה מלאכותית", מסבירה שיר חורב, מייסדת שותפה בחברה וה-CTO שלה. "מערכות בינה מלאכותית הן לרוב קופסה שחורה, והתוצאות תלויות בדאטה שאימן אותה ובמודל, ולעתים הוא מוציא תוצאות לא נכונות. היום זה יותר מוכר בגלל מודלי השפה".

דוגמה קונקרטית: "אפשר לדמיין מודל של מוסד פיננסי שעושה הערכת סיכון להלוואה, אבל הדאטה שעליו הוא אומן מבוסס על סביבת ריבית נמוכה שאינה רלוונטית, וזה יכול להשפיע על סיכויי ההחזרה של הלווואה", מסבירה חורב, "זה סוג הטיה שמוכנה Data drift. יכול להיות חיתוך אוכלוסייה שעבורה מודלים מסוימים פחות טובים".

"מה שדיפ צ'קס עושה הוא Continuous Validation למערכות בינה מלאכותית", מסבירה שיר חורב, מייסדת שותפה בחברה וה-CTO שלה. "מערכות בינה מלאכותית הן לרוב קופסה שחורה והתוצאות תלויות בדאטה שאימן אותה ובמודל, ולעתים הוא מוציא תוצאות לא נכונות"

דיפ צ'קס, כפי ששמה מרמז, מספקת כלים לבדיקות עומק, כבר משלב המחקר, ועד שלב ההרצה (מוניטורינג) של המודל. "אנחנו לא בודקים את המודל עצמו אבל כן מוודאים שאין הטיות, שהתוצאות משתחזרות וכו'", אומר חורב. "באופן כללי זה מוצר שרלוונטי לכל התעשיות, מאי-קומרס עד לתיירות, אבל ספציפית עוד יותר לתעשיות מפוקחות כמו העולם הפיננסי או בריאות".

"יותר מ-600 אלף הורדות"

דיפ צ'קס קיבלה החלטה עסקית מעניינת כבר בתחילת דרכה - להיות חברת קוד פתוח. "זה כלי שמיועד לדאטה סיינטיסט, ולכן באיזשהו מובן הוא חייב להיות קוד פתוח - כדי לספק לחוקר שליטה משמעותית והבנה של מה שקורה", מסבירה חורב. "אנחנו שמחים לתת ערך ולתרום לקהילה כלי שהוא חופשי לשימוש למחקר. המודל העסקי שלנו הוא Open Core, זאת אומרת שכל מיני פיצ'רים לאנטרפרייז כמו אינטגרציות לכל מיני מסדי נתונים, אותנטיקה ואבטחה, ונוטפיקציות, הם בתשלום. מבחינת השימוש יש לנו מעל 600 אלף הורדות ומעל 50 אלף משתמשים יוניקים". כחברת קוד פתוח, המסלול הסטנדרטי הוא קודם כל להתבסס בקרב הקהילה ורק אז להתחיל לגבות, ואכן דיפ צ'קס רק מתחילה מונטיזציה בימים אלו.

מייסדי דיפצ'קס, מימין: פיליפ טנור ושיר חורב (צילום: ויקטור לוי, יחצ)
מייסדי דיפצ'קס פיליפ טנור (מימין) ושיר חורב. חברת קוד פתוח | צילום: ויקטור לוי, יחצ

החברה מודיעה כעת על גיוס סיד אשר חלקו הראשון, 4 מיליון דולר, כבר הושלם עם הקמתה ובדצמבר האחרון החברה הוסיפה לסבב עוד 9.5 מיליון דולר. בהודעת הגיוס נכתב: "חברת Deepchecks, העוסקת בבדיקה וניטור של מערכות בינה מלאכותית (Artificial Intelligence), מודיעה היום על השלמת סבב גיוס seed בסך 14 מיליון דולר בהובלת Alpha Wave Ventures ובהשתתפות Hetz Ventures ו- Grove Ventures".

חורב מסרה: "״Deepchecks מציעה פתרון קוד פתוח בתחום ה-MLOps, המאפשר למדעני נתונים, מפתחים ואף מנהלים בכירים לקבל תמונה ברורה לגבי האופן שבו יישומי הבינה המלאכותית שלהם מתנהלים, לאורך כל הדרך ממחקר ועד לפריסתם לשימוש״. את החברה ייסד יחד עם חורב פיליפ טנור והוא מנכ"ל החברה. לדיפ צ'קס 15 עובדים. החברה היא בוגרת המאיץ אינטל איגנייט.