נדב וגדעון מייסון, Riverside (צילום: מארקו אוקוייזן, יחצ)
האחים קייסון. "זה נשמע פשוט אבל זה די קשה לבצע" | צילום: מארקו אוקוייזן, יחצ

חברת Riverside באה לעולם ב-2018 כדי להתמודד עם אתגר פשוט: הקלטת פודקסטים באיכות גבוהה - מרחוק, כשהדוברים לא נמצאים באותו אולפן. ממשק התוכנה מזכיר במידה רבה את זום או כל תוכנת וידאו אחרת, רק שהיא מקליטה כל דובר בנפרד וממזגת לקובץ אחד בסוף השיחה.

"אני ואח שלי הקמנו את החברה. התחלנו בכלל ממערכת לדיונים של פוליטיקאים, ולא ראינו מזה הכנסות", מספר המייסד והמנכ"ל נדב קייסון שהקים את החברה יחד עם אחיו גדעון (שמכהן כ-CTO). החברה הוקמה אגב בהולנד שם גרו הקייסונים. רק לאחרונה האחים היגרו לישראל.

"בהדרגה אנשים ביקשו להשתמש בזה להקליט שיחות והשקנו את ריבר-סייד כמוצר במרץ 2020". עם ההשקה, מגיפה הכתה בעולם, וריבר-סייד ראתה זינוק בביקושים. היא הציעה לפודקסטרים איכות הקלטה טובה בהרבה מזום למשל.

המייסד והמנכ"ל נדב קייסון: "עד היום הזה לא פגשתי פיזית את אורן זאב. עשינו שיחת וידאו אחת דרך רייבר-סייד, בלי מצגת. הוא ביקש לראות את הנתונים הפיננסים שלנו מהממשק של Stripe (פתרון סליקה, א"ז), ואחרי יום החליט להשקיע. עוד משקיע שלנו זה אלכסיס אוהניאן, מייסד Reddit שנשוי לסרינה ויליאמס"

זה לא נשמע מדע טילים, להקליט כל ערוץ בנפרד?
קייסון: "זה נשמע פשוט אבל זה די קשה לבצע, צריך לאחסן ג'יגה בייטים של מידע בדפדפן בלבד ובלי תלות בחיבור האינטרנט".

החברה יודעת למשל להתמודד עם קריסת הדפדפן באמצע שיחה, בלי לאבד מידע.

ריבר-סייד מודיעה כעת על גיוס גדול של 35 מיליון דולר בהובלת אורן זאב ומשקיעים נוספים: "עד היום הזה לא פגשתי פיזית את אורן", מספר קייסון על הגיוס מזאב ונצ'רס. "עשינו שיחת וידאו אחת דרך רייבר-סייד, בלי מצגת. הוא ביקש לראות את הנתונים הפיננסים שלנו מהממשק של Stripe (פתרון סליקה, א"ז), ואחרי יום החליט להשקיע. עוד משקיע שלנו זה אלכסיס אוהניאן, מייסד Reddit שנשוי לסרינה ויליאמס".

סך הכל גייס החברה עד היום 47 מיליון דולר. בהודעת הגיוס נכתב: "הפלטפורמה של Riverside היא הפלטפורמה היחידה בשוק המאפשרת איכות הקלטה של אודיו ללא אובדן נתונים, ואיכות הקלטת וידאו ברזולוצית 4K ללא תלות במהירות החיבור לאינטרנט".

"עכשיו, כל אחד, מפודקאסטרים בודדים ועד חברות ענק וסוכנויות מדיה יכולים להקליט ראיונות באיכות אולפן מכל מקום ללא אובדן איכות שנראים ונשמעים כאילו הם הוקלטו באותו החדר". החברה אף מאפשרת שידור חי של השיחה לפלטפורמות כמו טוויטר, פייסבוק ויטיוב.

ממש בימים האחרונה, הודיעה החברה על שותפות עם ספוטיפיי, השחקנית הדומיננטית בעולם בשדה הפודקסטים. במסגרת שיתוף הפעולה ניתן להשתמש בריבר-סייד על מנת ליצור קצבי וידאו ואודיו, ולפרסם אותם כפודקסטים.
המודל העסקי של ריבר-סייד הוא לגבות דמי מנוי ממשתמשים, שמתחיל ב-15 לחודש, אך במקביל לשיתוף הפעולה עם ספוטיפיי השיקה ריבר-סייד כעת גם רובד חינמי למוצר.

קייסון סירב למסור כמה לקוחות משלמים יש לחברה או מה קצב ההכנסות שלה אך מסר כי כל ההון בסבב הולך לקופת החברה. לריבר-סייד 90 עובדים שחלקם עובדים מרחוק וחלקם עובדים ממשרדי החברה בתל אביב, ניו יורק ואמסטרדם.