מיצג מחאה (צילום: מחאת ההייטקיסטים, יח"צ)
מיצב של מחאת ההייטקיסטים במרץ 2023. אנבידיה הודיעה שהפגנות יהיו על חשבון העובד | צילום: מחאת ההייטקיסטים, יח"צ

עשרות חברות הייטק וקרנות הון סיכון הודיעו כי יאפשרו לעובדיהן להשתתף ביום השיבוש וההתנגדות המתוכנן מחר (שלישי) ברחבי הארץ ללא הורדה של יום חופש, אם יעבור הערב החוק לביטול עילת הסבירות בקריאה ראשונה בכנסת.

לראשונה, לפחות ארבע מתוך חמש ענקיות הטק הפעילות בישראל הודיעו לעובדים שיאפשרו להם להשתתף ביום ההתנגדות. הן לא ציינו מפורשות אם יורידו לעובדים יום חופש על החלטתם להיעדר, אך נרמז שלא.

במיקרוסופט כתבו לעובדים: "מודל העבודה שלנו מאפשר לכל אחד ואחת מכם לפנות זמן ומקום לדברים שחשובים לכם וחופש לבטא את דעותיכם ועמדותיכם הפוליטיות בערוצים ובמרחבים השונים". במיקרוסופט טרם הגיבו לבקשת tech12 לתגובה.

 באפל כתב המנכ"ל רוני פרידמן לעובדים: "קיבלתי הרבה שאלות לגבי היכולת להשתתף באירועים הקשורים לדיון סביב השינוי במערכת המשפט. אפל מכבדת את זכותם של האנשים להביע את דעתם ואמונתם. אני מאפשרים לעובדים לנצל את זכותם למחות בתיאום ההעדרות שלהם עם המנהלים שלהם". באפל נמנעו מלהגיב רשמית לדיווח.

רוני פרידמן, מנכ"ל אפל ישראל (צילום: אוניברסיטת תל אביב, יח"צ)
רוני פרידמן, מנכ"ל אפל ישראל. "אפל מכבדת את זכותם של האנשים להביע את דעתם ואמונתם" | צילום: אוניברסיטת תל אביב, יח"צ

גם בחברת מטא (פייסבוק) הודיעו שיאפשרו לעובדים המעוניינים בכך לשבות, כפי שעשו במרץ 2023. "כפי שכולכם יודעים, יום שלישי הינו יום שיבוש ומתוכננות מחאות ברחבי המדינה", נכתב לעובדים. "כמו בפעמים הקודמות, אנו תומכים בזכותו של כל אחד ואחד לממש את זכותו הדמוקרטית ולהצטרף למחאה בהתאם למדיניות החברה".

במטא אף התייחסו לעובדים שבוחרים שלא להשתתף במחאות. "בזמן השהייה במשרד, אנא זכרו שזהו משרד מגוון וכבדו את בחירתם של אנשים שלא לקחת חלק בשיחה וגלו רגישות יתר לאינטראקציות שלכם במשרד".

למרות שנמנעו לציין זאת רשמית, ככל הידוע, כבר עתה ישנם עובדים רבים בגוגל שעתידים להשתתף במחאה מבלי שיירשם להם יום חופש

מגוגל מסרו רשמית כי "כל העובדים רשאים כמובן לצאת להפגין". ל-tech12 נודע כי לעובדי גוגל נמסר כי הם יוכלו להגיע להבנות עם מנהליהם הישירים בנוגע להיעדרות מחר בלי שזו תחייב אותם בנטילת יום חופש. ככל הידוע כבר עתה ישנם עובדים רבים שעתידים להשתתף במחאה מבלי שיירשם להם יום חופש.

מאינטל נמסר כי "הבחירה להשתתף במחאה או הפגנה בזמן העבודה, נתונה להחלטתו האישית של כל עובד והיא נעשית על חשבון ימי החופשה או חלקם היחסי." אנבידיה, שמעסיקה אלפים בישראל, הודיעה לעובדים כי הם רשאים להשתתף במחאה, אך על חשבון ימי החופשה שלהם בלבד. 

כך או כך מדובר בעליית מדרגה ברמת מצדן של החברות הרב לאומיות, שברובן נמנעו עד כה מלהתבטא בנושא הסערה הפוליטית והמחאה בישראל. גם הפעם מרבית החברות לא שחררו הודעה רשמית בנושא, וההודעות לעובדים הן פנימיות בלבד.

מתחשבים גם בתומכים

בין החברות הנוספות שיאפשרו לעובדים למחות: קייטו, פלייטיקה, פפאיה גלובל, פייבר, מאנדיי, וויקס, איירון סורס, טייטו קאר, נטורל אינטליג'נס, סקאי, ארבה, ריסקיפייד ועוד. גם קרנות ההון סיכון יקחו חלק במחאה וביניהן קומרה קפיטל, NFX, Team8, דיסראפטיב ועוד. 

כל חדשות הטק מחכות לכם גם בניוזלטר היומי שלנו. להרשמה >>>

ניר זוהר, נשיא וויקס, צייץ על הבחירה לאפשר לעובדים להפגין בטוויטר, ובתשובה לשאלות גולשים הבהיר שגם עובדים התומכים ברפורמה יוכלו לצאת להפגין מבלי לדווח על יום חופש. בציוץ התייחס זוהר לחרם על רשת BIG שהודיעה כי תשבות מחר ואישר כי גם וויקס תצטרף ליוזמה של חברות ההייטק להסיט תקציבים כדי לתמוך ברשת. "וויקס תעביר כסף לעמותות איתן היא בקשר, התקציב שיהיה מיועד לרכישה ברשת BIG. כך גם העמותות וגם BIG ירוויחו", צייץ.

בחברת מאנדיי נקטו גישה מעט שונה, והחליטו להעניק שני ימי חופשה נוספים לעובדים, שנועדו לאפשר להם "לצאת ולממש את זכותם האזרחית להפגין, בכל מחאה שהיא", כלשון החברה. במאנדיי הוסיפו שבחברה ביקשו "להימנע מפגישות מרובות משתתפים ביום שלישי הקרוב ולקבל בהבנה ביטולים של עובדים שייעדרו. בהתאם למצב, ישקלו במאנדיי גם הגדלה נוספת של מספר ימי החופשה".

משרדי מיקרוסופט בהרצליה (צילום: Theo K, Shutterstock)
משרדי מיקרוסופט בהרצליה. "מודל העבודה שלנו מאפשר לפנות זמן ומקום לדברים שחשובים לכם" | צילום: Theo K, Shutterstock

להלן רשימת החברות המלאה שהודיעה שתאפשר לעובדים למחות: גוגל, מטא, מיקרוסופט, אפל, קייטו, פפאיה גלובל, וויקס, מאנדיי, skai, קומרה, סראנוסai, פלייטיקה, פייבר, nfx, דיסראפטיב, איירון סורס, Fireblocks, טייטו קר, עיינה פארמה, נטורל אינטליג'נס, 2b, סימפלי, קנשו, TriVentures, Descope, אפספלייר, ארבה, נו טראפיק NoTraffic, מרכז החדשנות ROAD2, חברת D-ID, חברת Nucleai, ריסקיפייד, Team8, TheGist, Travelier, INX, קיוריס, altshare.

ביום השיבוש מחר צפויים מוקדי הפגנה לאורך כל היום במגוון מוקדים ברחבי הארץ. הפגנת ההייטקיסטים המרכזית תתקיים בשעה 11:00 בשרונה ת"א (קפלן 26 ליד הביר גארדן), משם יצעדו המוחים לרשות המיסים בקריאה "לא נממן דיקטטורה!". הפגנות כלליות יתקיימו בין היתר גם בחיפה, הרצליה, כפר סבא והוד השרון, רמת גן ועוד.

ממטה מחאת עובדי ההייטק נמסר: "ממשלת ישראל מחריבה את הדמוקרטיה וצועדת לעבר 'התאבדות' כלכלית. לא סביר שהממשלה דוחפת יזמים שהכניסו מאות מיליונים במיסים למדינה, להקים חברות מחוץ לישראל. לא סביר שהממשלה מוותרת על המגזר שאחראי לשליש מהכנסות המדינה ממיסים ולא סביר שמשקיעים שמאמינים בהייטק הישראלי, מפחדים לשים כאן את כספם בגלל הממשלה. נצא להפגין בכל מקום– לא נממן דיקטטורה!"