מייסדי vesttoo וסטו (צילום: יחצ)
מימין לשמאל: בן ציקל, אלון ליפשיץ ויניב ברטלה, מייסדי החברה | צילום: יחצ

חדשות טובות בימים גשומים: חברת הפינטק Vesttoo מודיעה כעת על גיוס 80 מיליון דולר לפי שווי של מיליארד דולר - יוניקורן.

וסטו, שנוסדה ב-2018, מאפשרת לחברות ביטוח להשיג ביטוח משנה דרך שוק ההון. זאת אומרת, היא מאפשר לחברת ביטוח להעביר את החבויות שלה מהמאזן שלה לגוף מוסדי, שרואה בזה השקעה, תמורת ריבית. חברות ביטוח מתמודדות עם רגולציה שמחייבת אותן להחזיק "כריות הון" למקרה של עלייה מפתיעה בתביעות, דבר שמכביד עליהן, אך יכול להיות אפיק השקעה עבור גופים מוסדיים.

התפקיד של וסטו הוא לעמוד באמצע ולבצע את החיתום: לקחת את המידע ההיסטורי של התיק הביטוחי (למשל, תיק ביטוחי הרכב של החברה) לבנות המודל האקטוארי, ולקבוע את רמת הסיכון וזאת באמצעות כלים של בינה מלאכותית.

"בנינו מוצר מהפכני, עם השלכות מרחיקות לכת לשוק הפיננסי", אומר יניב ברטלה, מנכ"ל Vesttoo, שמספר עוד שהחברה רווחית. "אנחנו מחברים שניים מהתחומים הגדולים ביותר בעולם הפיננסים, ויוצרים מציאות חדשה בעולם הביטוח. לשמחתינו, המשקיעים שלנו מזהים את הפוטנציאל שטמון בשוק שלנו ומראים את תמיכתם בחזון שלנו. בזמן קצר צמחנו לחברה גלובלית עם משרדים בכל העולם, והיד עוד נטויה. אנחנו מקווים שלא ירחק היום והשקעות ביטוחיות יהפכו להיות פריט נפוץ בכל תיק השקעות".

חברת Vesttoo הוקמה על ידי יניב ברטלה, בן ציקל ואלון ליפשיץ. היא מעסיקה 140 עובדים ומגייסת עובדים, גם בימים אלו.

את הגיוס הובילה קרן ההשקעות של בנק Santander יחד עם קרן השקעות פרטית מקבוצת ה-Royal Group באמירויות. בגיוס השתתפו אחד מבנקי ההשקעות הגדולים בעולם, קרן BRV, קרן Gramercy ו-Hanaco Ventures.