עמי גל, מייסד משותף ומנכ"ל SQream  (צילום: אופיר הראל, יח"צ)
עמי גל, מנכ"ל SQream. חלק מהעובדים כבר קיבלו הצעות | צילום: אופיר הראל, יח"צ

חברת SQream מפטרת כ-30 עובדים מתוך 170 עובדיה. החברה, שהוקמה ב-2010 פיתחה טכנולוגיה שמאפשרת לחברות לנתח כמות גדולה פי כמה של מידע עסקי במהירות גבוהה משמעותית ובעלות נמוכה בהרבה. היא גייסה עד היום כ-80 מיליון דולר כשהסבב האחרון נערך ב-2020 ולקחו בו חלק עליבאבא, האנקו ונצ'רס, מנגרוב ועוד.

"עשינו קיצוץ רוחבי בכל המחלקות" אומר ל-tech12 עמי גל, מייסד משותף ומנכ"ל החברה. "באופן פרדוקסלי, אנחנו נמצאים במצב מעולה של הזמנות חוזרות מלקוחות, אבל השוק השתנה והוא מודד ומסתכל על פרמטרים של רווחיות ובאלאנס שיט ולא רק על צמיחה והכנסות, ורצינו להתייעל ולהיות מסוגלים להגיב מהר למטריקות הישנות בעצם שחזרו לאופנה".

זה משהו שהגיע אליכם מהמשקיעים הדרישה לקצץ?
"אנחנו עדיין חברה שצריכה לגייס כסף ומשקיעים חדשים מסתכלים על המטריקות שציינתי. לכן חשובה לנו התייעלות בהוצאות. השגנו את כל המטרות שרצינו אבל צריך להבין שמשקיעים הרבה יותר דפנסיביים ומסתכלים גם על שורה תחתונה ובעולם כזה אתה חייב לקחת אחריות על החברה ולראות שאנחנו יכולים להחזיק את עצמנו גם בשוק דפנסיבי. הרבה משקיעים שהיו מאוד אקטיביים בישראל בשנים האחרונות יושבים על הגדר".

עמי גל, SQream: "השגנו את כל המטרות שרצינו, אבל צריך להבין שמשקיעים הרבה יותר דפנסיביים ומסתכלים גם על שורה תחתונה. ובעולם כזה אתה חייב לקחת אחריות על החברה. הרבה משקיעים שהיו מאוד אקטיביים בישראל בשנים האחרונות יושבים על הגדר"

"חשוב לי להוסיף", אומר גל, "שכל אחד מהאנשים שאני נאלץ להיפרד מהם זה מישהו שאני מכיר אישית ואלה אנשים סופר מוכשרים ואלה אנשים שיחד איתם הגענו להצלחות מרשימות: הלקוחות הכי גדולים בעולם ומוצר סופר טכנולוגי. זה צוות שהיה חלק משמעותי ואני וההנהלה וכל אחד מהקולגות עובדים קשה כדי שהם ימצאו מקום עבודה אחר. חלק מהם כבר קבלו הצעות".

בנוסף הודיע הסטארט אפ Anodot, שמבצע ניתוח עסקי באמצעות בינה מלאכותית, כי הוא מפטר 27% מהחברה - 35 איש, מחציתם בארץ. בחברה 129 עובדים. מנכ"ל אנודות, דוד דריי, אמר בשיחה עם tech12: "כמו כל החברות שנפגעו מההאטה הכלכלית העולמית, אנו נאלצים לקצץ חלק מהמשרות בחברה. הקיצוץ רוחבי: התחלנו עם הוצאות שיווק ותפעול - אפילו השתמשנו בכלי שלנו כדי להוריד עלויות של עצמנו כמה שיותר".  דריי מוסיף כי "לעשות מהלך רוחבי מול אנשים זה לא כיף, אבל המטרה של הצעדים שאנו עושים היום היא להמשיך לצמוח, בלי להיות תלויים בשום משקיע חיצוני ולהגיע לעצמאות פיננסית".

עוד הוסיף דריי שהוא "אישית מחוייב ומתחייב למצוא לכל אחד בית". לדבריו, בחברה מנהלים מערך עם סמנכ"לית ה-HR בחברה והמשקיעים, כדי למצוא להם את המשרה הבאה ולעשות את זה בכמה שיותר רגישות". החברה גייסה עד היום ג-70 מיליון דולר.