מייסדי Chain Reaction (צילום: קלי לוי, יח"צ)
אלון ובמן (משמאל) ואורן יוקב. "סבב ראשון גייסנו כשהיינו שני אנשים ורעיון" | צילום: קלי לוי, יח"צ

חברת השבבים Chain Reaction שהקים מייסד מלאנוקס, אלון ובמן, מודיעה היום על גיוס של 70 מיליון דולר בסבב C. בחברה אמנם סירבו להתייחס לשווי שלפיו נערך הגיוס, אבל מקורבים אישרו ל-tech12 שמדובר בכחצי מיליארד דולר. 

Chain Reaction הוקמה ב-2019, כשנה לאחר שוובמן עזב את מלאנוקס ולאחר שחבר לאורן יוקב (CTO בחברה). החברה מפתחת שבבים ומתמקדת בהגנה על פרטיות המידע בענן. "הטכנלוגיה שלנו מאפשרת להפוך את הענן לאזור מאובטח", מסביר ובמן ל-tech12. "בהרבה תחומים, כמו פיננסים, בריאות וכו' לא יכולים לעשות שימוש מלא בענן כי אין אפשרות לשמור על פרטיות המידע. אנחנו פיתחנו ארכיטקטורת שבב ייחודית שמאפשרת להריץ אלגוריתמיקה, דאטה אנליטיקס וכו' על מידע מאובטח בלי לעבור שלב שבו את צריכה לעשות לו דיקריפשן ואז להצפין אותו שוב בסיום התהליך". 

היו כבר ניסיונות ליצור אבטחה ברמת השבב, במה אתם שונים?
"יש המון פתרונות סייבר או אבטחה ברמת השבב, זה נכון, אבל כאן זה פתרון אחר לגמרי ברמת היכולת לעשות פעולות על גבי מידע מוצפן. בשביל לעשות פעולות מתמטיות את צריכה רשות להפוך את ההצפנה והפעולות נעשות על מידע לא מאובטח ואם הענן עצמו לא מאובטח את בבעיה. אצלנו אין חלון כזה - השבב נשאר מאובטח לכל אורך התהליך ולכן יעמוד בכל רגולציה. בשונה מפתרונות שמתמקדים באבטחת הענן, למשל. הדבר הבא בתחום מחשוב הענן הוא אבטחת מידע והגנה על נתונים מוצפנים בזמן אמת. החומרה שאנחנו מפתחים מאפשרת האצה של התהליכים החישוביים בבסיס טכנולוגיות הגברת הפרטיות".

"כתוצאה, הוא מוסיף, "גם ארגונים ורשויות ממשלתיות שלא עשו זאת עוד כה יוכלו להפוך את תשתיות המחשוב שלהן למהירות ויעילות על ידי העברת נתונים לענן".

ובמן: "חברה בתקופה כזו צריכה להתנהל באחריות והיום אנחנו מגייסים רק במקומות שאנחנו צריכים, אבל זה יותר קל ממה שהיה לפני שנה"

Chain Reaction אמנם טרם נחשפה עד היום בתקשורת, אולם החברה גייסה כבר 115 מיליון דולר. הסבב הנוכחי התקיים בהובלת הקרן Morgan Creek Digital ובהשתתפות הקרנותHanaco Ventures, Jerusalem Venture Partners, KCK Capital, Exor, Atreides Management ו- Blue Run Ventures. 

"את הסבב הראשון, של שני מיליון דולר, גייסנו מהאנקו כשהיינו רק שני אנשים ורעיון", אומר ובמן. היום החברה מעסיקה מעל 100 איש בישראל, ארה"ב וטיוואן. היא נחשפת ימים בודדים לפני שהשבב הראשון בפיתוחה יוצא מפס הייצור. "החלטנו לחכות עם ההודעה על הגיוס עד שהשבב יהיה מוכן ובסוף השבוע הקרוב נקבל את השבבים הראשונים שיוצרו. יש לנו חוזים חתומים שמנבאים הכנסות מאוד גדולות". השבב הראשון הזה מיועד לעולמות הבלוקצ'יין המאופיינים בתהליכים מתמטיים סבוכים שדורשים כוח מחשוב גדול. 

השבב הבא מיועד לצאת לשוק ב-2025 לאחר תהליך פיתוח של שנתיים. השבב הראשון והחוזים מול לקוחות כמו גם סבב הגיוס הנוכחי, יאפשרו לחברה להשקיע את השנים הבאות במאמצי פיתוח של שבב נוסף פורץ דרך. 

תחום הקריפטו נמצא היום בתקופה לא טובה, זה משפיע עליכם?
"יש השפעה אבל חברה שנבנית כמו שצריך צריכה לדעת להתמודד גם עם שווקים דובים והטכנולוגיה שלנו מאפשרת התמודדות בשני המצבים. בשוק דובי אנחנו מדגישים את נושאי היעילות והביצועים שם יש לנו עדיפות, ובשוק שורי היתרון שלנו זה היכולת לייצר". 

איך זה להתחרות היום על עובדים בתחום השבבים?
"היום זה מונח קצר מועד כי דברים משתנים מהר מאוד. לאור השינוי בשווקים בחודשים האחרונים יכולת הגיוס שלנו מתמקדת במה שהחברה מביאה לעובדים. חברה בתקופה כזו צריכה להתנהל באחריות והיום אנחנו מגייסים רק במקומות שאנחנו צריכים אבל זה יותר קל ממה שהיה לפני שנה. זה יותר קל לכולם אבל בטח בתחום השבבים".