ממצאים חמורים, הטכניון (צילום: יח"צ, חדשות)
הטכניון. דווקא ירד 3 מקומות בדירוג | צילום: יח"צ, חדשות

בקרוב נדע מי יהיו שר.ת החינוך הבאים וכיצד הם יעצבו את מערכת החינוך הישראלית בדמותם, אבל בינתיים כדאי להפנות את תשומת ליבם לדרוג PitchBook שיצא השבוע וממקם במקום של כבוד את מוסדות ההשכלה הגבוהה הישראלים.

פיצ'בוק מפרסמים בכל שנה דירוג של מוסדות השכלה גבוהה במסגרתו נספר מספר היזמים בתחום ההון סיכון, דהיינו כאלה שהקימו חברות וגייסו הון. השנה נבדקו מעל ל-144 אלף יזמים. בדרוג שבודק בוגרי תואר ראשון מדורגת במקום הראשון סטנפורד הקליפורנית, האלמה מטר של כמה מחברות הטק הגדולות בעולם. אוניברסיטת תל-אביב במקום השביעי (במשותף עם אוניברסיטת מישיגן); הטכניון במקום ה-15, האוניברסיטה העברית במקום ה-31 ורייכמן ב-38. אצל שתי הראשונות מדובר במוסדות הלימוד היחידים מחוץ לצפון אמריקה ב-30 המקומות הראשונים. 

בשנים קודמות הסקר התמקד בתואר ראשון ובוגרי MBA בלבד, אבל השנה מופיעה חלוקה כללית לפי תואר ראשון ותארים מתקדמים. כשנבדקים בוגרי תארים מתקדמים הישראליות יורדות בדרוג: תל אביב במקום ה-14, העברית במקום ה-32 והטכניון יורד עד למקום ה-36. כשבודקים יזמיות נשים תל אביב יורדת למקום ה-20 וה-23 בהתאמה. 

החלוקה לפי תארים משנה את הדרוג משמעותית ומעלה לעשיריה הראשונה גם אוניברסיטאות אירופאיות מובילות, כמו אוקספורד וקיימברידג' ושמספרי היזמים שלמדו לתארים מתקדמים גדול פי כמה וכמה מאלה שלמדו תואר ראשון בלבד. כך למשל 1427 יזמים שמו את סטנפורד במקום הראשון של בוגרי התואר הראשון, אבל יש לה 3710 יזמים בוגרי תארים מתקדמים. כאן אפשר לצפות בסקר המלא. 

בהשוואה לסקר שיצא בנובמבר 2021, תל אביב שמרה על מעמדה והטכניון דווקא ירד שלושה מקומות בדרוג, בסקר שבדק בוגרי MBA אשתקד תל אביב מדורגת במקום ה-14 והיא הישראלית היחידה ב-25 המקומות הראשונים. 

הסקר עודכן על ידי פיצ'בוק במהלך היום ואוניברסיטת ת"א, שהיתה במקום ה-8, עלתה למקום ה-7 במשותף עם מישיגן