דרור בין מנכל רשות החדשנות  (צילום: חנה טייב, יחצ)
דרור בין, מנכ"ל רשות החדשנות | צילום: חנה טייב, יחצ

אנשי רשות החדשנות הופתעו לגלות כי תקציב רשות החדשנות מקוצץ ולפי הצעת התקציב החדשה תקציב הרשות ל-2024 יקטן בכ-100 מיליון שקל, מסכום של כ-1.5 מיליארד שקל לכ-1.4 מיליארד שקל כיום.

זהו תזמון גרוע מבחינת תעשיית ההייטק היות שהיא נמצאת במשבר וחברות מדווחות על קושי גדול מאי פעם לגייס הון. רשות החדשנות מהווה "קרן הון הסיכון של המדינה", היא משקיעה בחברות בשלבים מוקדמים ובתחומים מסוכנים כמו ביוטק, פודטק ואנרגיה. עוד היא משקיעה בחממות חדשנות ותוכניות פיתוח כמו בתחום הקוונטום, הבינה המלאוכתית, ביו קונברג'נס וכדומה.

מהרשות נמסר בתגובה: "על אף המאמצים שנעשו לאורך כל השבועות האחרונים, התקציב לאחר הקיצוצים הרוחביים לשנת 2024 יכלול קיצוץ משמעותי של 100 מיליון ש"ח בתקציב ההשקעות בהייטק. בשל ההפחתה המתוכננת רשות החדשנות תאלץ לתעדף את תוכניותיה ולקצץ את ההשקעות בסטארט אפים, בחברות צמיחה ובגלי טכנולוגיה-אסטרטגיים לישראל כגון אקלים-טק ובינה מלאכותית".

הקיצוץ בתקציב ההייטק צורם במיוחד לאור הכספים הקואלציוניים שמחולקים בימים אלו בהיקפים של 14 מיליארד שקל לשנתיים.

דרור בין ראש רשות החדשנות הגיב ואמר: "זה נכון שיש קיצוץ רוחבי בכל הממשלה אבל מקצצים לנו בתקציב ההשקעות בתקופה רגישה כשיש קושי מאוד גדול לגייס כסף בשוק והממשלה אמורה להיות גורם מייצב. הממשלה משקיעה בתחומים בסיכון גבוה שהסקטור הפרטי לא משקיע בהם, זה נעשה בכל הממשלות בעולם ומו"פ שהוא החדשנות הכי פורצת דרך, כך שקיצוץ בו עשוי לפגוע בטווח הארוך בהייטק הישראלי". בין הוסיף ואמר שאכן בחודשים האחרונים הרשות רואה עלייה בבקשות למענקים.