תפקיד: מייסד-משותף ומנכ"ל מובילאיי, מייסד שותף ויו"ר AI21 ואורקם, מייסד ובעל שליטה ב-One Zero, מייסד שותף ב-Mentee ויו"ר קמא-טק
תפקידים קודמים: ראש בית הספר למדעי המחשב ולהנדסה באוניברסיטה העברית, מייסד משותף ב-CogniTens, מנהל המו"פ ב-Medis
שנת לידה: 1960

דומה שאמנון שעשוע נמצא כיום בעמדת השפעה על כל תחום שרק יבחר. החברות שהוא שותף להקמתן ולהשקעה בהן זוכות להצלחה וגם מדרבנות ענפים שלמים: מובילאיי את האוטוטק, AI21 את הבינה המלאכותית, ו-One Zero אולי יטלטל את ענף הבנקאות.

שעשוע, יליד 1960, נולד וגדל בגבעתיים ושירת בצה"ל כקצין בשריון. אחרי הצבא למד מתמטיקה ומדעי המחשב באוניברסיטת תל אביב, המשיך לתואר שני בתחום במכון ויצמן ומשם ללימודי דוקטורט ב-MIT בבוסטון. לאחר פוסט דוקטורט ב-MIT הוא לימד בטכניון ובהמשך עבר לאוניברסיטה העברית בירושלים, קיבל פרופסורה ב-1999 ושימש כראש בית הספר למדעי המחשב ולהנדסה בין 2002 ל-2005.

במקביל להוראה ולמחקר באקדמיה שעשוע היה מעורב בהקמת מספר חברות. הבולטת בהן היא חברת החיישנים ועזרי הנהיגה (ADAS) מובילאיי, שהקים עם אבירם זיו ב-1999. מובילאיי הונפקה בנאסד"ק ב-2014 ונמכרה לאינטל ב-15.3 מיליארד דולר ב-2017, אך בשנה שעברה (2022) היא חזרה והונפקה חלקית וכיום נסחרת לפי שווי של כ-30 מיליארד דולר.

בנוסף שעשוע לקח חלק בהקמת חברת הראייה הממוחשבת לבעלי מוגבלות אורקם, חברת הבינה המלאכותית AI21 Labs, הבנק הדיגיטלי One Zero וחברת הרובוטיקה Mentee. הוא נמנה עם מקימי רובע ההייטק של ירושלים, והוא מאמין בגיוס כוח אדם מהאוניברסיטה העברית ובפיתוח ההייטק הירושלמי. הוא אף משמש כיו"ר קמא-טק שמעודדת שילוב חרדים בהייטק והקים עם אשתו את קרן משפחת שעשוע ואת "הבית לסולידריות חברתית".

שעשוע יכול לסכם את 2022 כשנה מאוד מוצלחת מבחינתו, בראש ובראשונה במובילאיי. לא סתם החברה זוכה להתלהבות המשקיעים בשוק למוד אכזבות. שעשוע ביצע עם החברה פיבוט לא רשמי מהמשימה הקודמת של פיתוח מכונית אוטונומית מלאה למשימה חדשה של שדרוג הדרגתי של יכולות ה-ADAS עד להגעה לאוטונומיות מלאה. השוק מגיב טוב, יש פייפליין ארוך של הזמנות, מובילאיי מציגה הכנסות ורווחים וגם חדשנות שמספקת תעסוקה לאנשי אוטוטק.

גם היוזמות האחרות שלו מתקדמות לא רע: AI21 נמצאת בחזית מהפכת ה-AI וטכנולוגיית הבנת השפה ובנק One Zero עומד לפני התרחבות לאירופה. ושעשוע עצמו צפוי להוסיף בעוד שבועות ספורים את פרס ישראל לקטלוג ההישגים המרשים שלו.

 

<< חזרה ל-techlist המלא | למשפיעים הנוספים בתחום >>