תפקיד: ראש מחלקת הפרטיות והסייבר במשרד עו"ד ברנע, ג'פה, לנדה
תפקידים קודמים: מנהל הגנת המידע באמדוקס
שנת לידה: 1982

תחומי הגנת הפרטיות והסייבר קיבלו דחיפה משמעותית הודות לשילוב בין רגולציה גוברת וכוחות השוק, שדוחפים חברות עסקיות להגן על המידע של המשתמשים. הדרישות האלו מחייבות חברות מתחומים רבים, הרבה מעבר לחברות הייטק אלא בכלל חברות שמטפלות במידע של משתמשים. התוצאה היא שאנשים שמתמחים בסוגיות הללו הפכו למבוקשים בשוק - כמו ד"ר אבישי קליין.

קליין, יליד 1982, מחזיק בתואר ראשון ושני במשפטים ובדוקטורט במשפטים עם התמחות במשפט וטכנולוגיה מאוניברסיטת בר-אילן. את הקריירה המשפטית שלו התחיל בפירמת הרצוג, פוקס נאמן. בהמשך עבד חמש שנים באמדוקס, רובן כ-DPO, שהוא מנהל הגנת המידע בארגון (Data protection Officer). בתחילת 2023 הצטרף קליין למשרד עוה"ד ברנע, ג'פה, לנדה כראש מחלקת הפרטיות והסייבר. במקביל הוא משמש כמרצה לחוק וטכנולוגיה במרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן.

קליין מומחה בסוג חדש של התמחות משפטית שצמחה בשנים האחרונות העוסקת בהגנת הפרטיות והמידע, ציות ואסדרת רגולציה (מה שמכונה Compliance). התמחות זו נוצרה הודות לשילוב של כמה גורמים, הראשון בהם הוא גל רגולציה בינלאומית שהחל ב-2018 בהובלת האיחוד האירופי ותקנות ה-GDPR שחוקק, שהפרתן נושאת בקנסות כבדים. כיום כ-80 מדינות בעולם מובילות תהליכי חקיקה דומים.

הבנת חשיבות ההגנה על הפרטיות והכיוון שאליו צועדת הרגולציה חייבה התייחסות מכלל החברות בישראל, ובראשן אלו ששואפות לפעול במרחב הגלובלי. כך, דורשות היום קרנות הון סיכון גם מסטארט אפים צעירים בתחילת דרכם ליישם מדיניות של הגנת פרטיות לפני קבלת השקעה. בנוסף, חברות המתקשרות בחוזים עסקיים בודקות עם אלו כוללים סעיפי הגנה, מה שמחייב חברות ישראליות שעובדות איתן לציית לתקנות הגנת מידע.

התפקיד של קליין ושחקנים כמוהו לא מתמצה רק בהכרת רגולציה אלא גם בווידוא כי היא מיושמת בצורה עסקית נכונה. שכן אף שחברות מחויבות ליישם אותה הן לא בהכרח מחויבות בציות מלא, וכל ארגון נדרש לניהול סיכונים בהתאמה למוצריו והפעילות העסקית שלו.

קליין אף נמנה עם מקימי פורום ה-DPO, יחד עם עו"ד חיים רביה ממשרד עוה"ד פרל כהן צדק וה-DPO של פייבר רונה קארפ. הפורום מונה כ-60 איש שנפגשים אחת לחודשיים למטרת העמקת ההבנה של התחום והחידושים בו.

 

<< חזרה ל-techlist המלא | למשפיעים הנוספים בתחום >>