תפקיד: מייסד פלטפורמת ההשקעות OurCrowd
תפקידים קודמים: מייסד Vringo, שותף בקרן Israel Seed Partners
שנת לידה: 1955

כשבוחנים את רשימת קרנות ההון סיכון הפעילות בישראל, אותה קרן בולטת גבוה מעל כולן בבחינת מספר השקעות שנה אחר שנה. זוהי קרן OurCrowd של ג'ון מדבד. לפי נתוני SNC, ב-2022 ביצעה הקרן 84 השקעות - יותר מהשקעה וחצי בשבוע, כל שבוע, כולל שבתות וחגים. למרות שבפועל בכלל לא בטוח שנכון לסווג את OurCrowd כקרן הון סיכון.

מדבד, יליד 1955 ומוותיקי תעשיית ההייטק בישראל, הוא עולה ישן שעדיין סוחב קצת מבטא אמריקאי. בהשכלתו הוא בכלל בעל תואר ראשון בהיסטוריה מברקלי. ב-1995 הקים מדבד את קרן ההון סיכון החלוצית Israel Seed Partners, שבה עבדו עם השנים גם שמות גדולים אחרים בתעשיית ההון סיכון כמייסד קרן וינטג' אלן פלד ומייסד קרן אלף מייקל אייזנברג. בהמשך הקים מדבד חברת סטארט אפ בשם Vringo בתחום התקשורת ושימש כמנכ"ל שלה כשש שנים, עד שב-2012 הקים את פלטפורמת ההשקעות אוור-קראוד (OurCrowd).

אף שאוור-קראוד מובילה בעקביות את טבלת ההשקעות של קרנות ההון סיכון הישראליות, בפועל מדובר בפלטפורמת השקעות פתוחה שמשרתת אלפי משקיעים עשירים מאד (משקיעים כשירים). לרוב אוור-קראוד לא מבצעת השקעות בעצמה אלא רק מציפה ל-220 אלף החברים בפלטפורמה הזדמנויות השקעה, והם מחליטים אם לשים בהן את כספם.

מדי שנה מקיימת אוור-קראוד ועידה אקסטרווגנטית בבנייני האומה בירושלים בניצוחו של מדבד, במטרה למשוך אליה את עשירי העולם. "בזמן שאנו מציינים 10 שנים לייסוד OurCrowd, הגענו לציון דרך חשוב של התחייבויות השקעה בהיקף של 2.1 מיליארד דולר", אמר מדבד בוועידה האחרונה, בה נכחו כ-6,000 מבקרים. "החברות שלנו מסייעות לפתור בעיות בתחומים כשוויון בשירותי בריאות, מזון וחקלאות, אבטחת סייבר, אנרגיה ירוקה, חלבונים חלופיים – בעיות שכולן הוחמרו עקב מגפת הקורונה, פלישת רוסיה לאוקראינה ומשבר האקלים".

אוור-קראוד מתגאה כי מאז הקמתה השקיעו חבריה ב-380 חברות וב-42 קרנות השקעה ורשמו 61 אקזיטים.

 

<< חזרה ל-techlist המלא    |    למשפיעים הנוספים בתחום >>