תפקיד: שותף מייסד של קרן Vintage
תפקידים קודמים: שותף ב-Israel Seed Partners ובוורטקס

אלן פלד נמנה על דור המייסדים של ההייטק הישראלי עם קרן וינטג' שהקים לפני שני עשורים, ולמרות שהוא כבר מכין את דור ההמשך של הקרן, הוא עדיין פעיל ומעורב מאוד. יתרה מכך, השינויים בסביבה המאקרו-כלכלית צפויים להפוך את וינטג' ופלד למעורבים ומשפיעים עוד יותר מבעבר.

פלד נולד וגדל בקנדה. הוא סיים MBA בטורונטו ובהמשך מצא את עצמו בישראל. הוא מחלוצי ההון סיכון בישראל והיה שותף בקרן Israel Seed Partners, עד שב-2002 החליט להקים משהו משל עצמו. אלו היו ימי המשבר של התפוצצות הבועה וחלק מקרנות ההון סיכון עמדו מול שוקת שבורה. הגופים שהתחייבו מראש להשקיע בקרנות פשוט לא יכלו להעמיד את הכסף כשאלו ביקשו לבצע את ההשקעות בפועל ו"קראו לכסף". פלד זיהה הזדמנות והקים את וינטג' (Vintage).

וינטג' היא אמנם Fund of Funds, כלומר קרן שמשקיעה בקרנות הון סיכון, אך לצד ההשקעות בקרנות היא גם מבצעת השקעות ישירות בחברות, לעיתים במודל של סקנדרי (רכישה מבעלי מניות קיימים). בשנה החולפת ובוודאי פי כמה וכמה בשנה הקרובה, וינטג' של פלד מרכזית אפילו יותר באקוסיסטם המקומי.

על רקע הירידות בשווקים הציבוריים ועליית הריבית, קרנות הון סיכון מתקשות יותר לגייס הון. בישראל, בעקבות ההפיכה המשטרית, צפוי להן קושי נוסף. תחת נסיבות כאלה, Fund of Funds מקומית שמכירה את האנשים וההתרחשות עשויה להיות קריטית לתעשייה.

באוקטובר האחרון וינטג' השלימה גיוס לקרן שביעית של יותר מ-600 מיליארד דולר ובשנים האחרונות צרפה לשורותיה משקיעים צעירים יותר שנועדו להשאיר אותה שחקנית משמעותית גם כשפלד יוריד הילוך. התעשייה המקומית התבגרה וקמו בה עם השנים עוד Fund of Funds (לחלקן נציגים ברשימה הזו) מצוינות, אבל אלה לא באו על חשבון וינטג' ופלד.

 

<< חזרה ל-techlist המלא    |    למשפיעים הנוספים בתחום >>