תפקיד: שר החדשנות, המדע והטכנולוגיה
תפקידים קודמים: השר לשיתוף פעולה אזורי, שר העבודה והרווחה, דובר הליכוד ויועץ לנתניהו, יו"ר ועדת הכלכלה ועוד
שנת לידה: 1973

בתקופה שבה משבר אחרי משבר ניטחים על ההייטק הישראלי השר הממונה על התחום לא רק שאינו מקשיב לשטח, נראה שהוא בוחר לטמון ראש בחול. למעשה, אם אקוניס ימשיך להתחפר יש סיכוי שהוא יצוץ בסין ויוכל לבחון את מצב ההייטק שם.

אקוניס הוא שר וחבר כנסת רב ניסיון, על כך אין עוררין. מאז הצטרף לליכוד ב-1992 הוא מילא שלל תפקידים, עמד בראש ועדות וכיהן במשרד ראש הממשלה, במשרד להגנת הסביבה, כמעט מונה לשר המשפטים ואפילו עבר כבר קדנציה במשרד המדע עצמו ב-2015. בין היתר הוא חתום על יוזמת מחשב לכל ילד, שחילקה אלפי מחשבים וטאבלטים למשפחות מעוטות יכולות.

בעמוד שלו באתר הכנסת מצוין שבקדנציה הקודמת שלו כשר המדע הוא "שם דגש על פעילות שהציבור הרחב יכול להשתתף בה: סל מדע, יום המדע, שבוע החלל". גורמים במשרדו אומרים שגם היום השר מעדיף לדון בקייטנת חלל ולא במשבר האקוטי והחריף של ההייטק הישראלי.

בסוף פברואר, בעיצומו של משבר כלכלי-גלובלי ובשעה שבכירי ההייטק הישראלי מודיעים על הוצאת מיליוני דולרים מישראל, הגיע שר המדע הטרי אקוניס לוועדת המדע והטכנולוגיה בראשות חה"כ איימן עודה להציג חזון ויעדים. אך אקוניס העדיף לנצל את הפורום לצרכים אחרים: "יש עכשיו תקנות מסוימות", אמר שם, "קוראים לעצמם מחאת ההייטקיסטים, אני דיברתי עם עשרות הייטקיסטים ואני מדבר איתם כל היום. יש מחאת חלק מההייטקיסטים, לא כל ההייטקיסיטים, כמו שאין מחאת ה-מילואימניקים(…) אדם שמאיים בהוצאת כספים זו חרפה(...) מאיפה באו דפוסי הפעולה האלה?".

נראה שהשר האמון על המדע, החדשנות והטכנולוגיה לקח ברצינות יתרה את המונח בועת ההייטק. אקוניס מתעקש לחיות בבועה שבה ההפיכה הינה "מהמורה" והמשבר הוא "תקלה", כלשונו. לשיטתו, הסביבה המאקרו-כלכלית, הדאגות האמיתיות שמביעים עובדי ומנהל ההייטק וההון סיכון לא ראויים להתייחסות.

האם בחדרי חדרים אקוניס נזעק לצעוק זעקת הסקטור המכניס ביותר בישראל, זה שאחראי למרבית המיסים מהם מתכוונת הממשלה לחלק את התקציב? האם הוא יוצא, למשל, נגד הפיכת הספריה הלאומית לגוף פוליטי? לא ממש ואפילו ממש לא. נושאים אלו לא מעניינים את השר כשיש קייטנות חלל להקים. בממשלה שמורכבת רובה ככולה מגברים שמרנים, חלקם ממגזרים יצרניים פחות, אקוניס משתייך למיעוט שיכול היה להשמיע קול אחר. הוא בוחר שלא לעשות זאת.

 

<< חזרה ל-techlist המלא | למשפיעים הנוספים בתחום >>