תפקיד נוכחי: מייסד ומנכ"ל הסטארט אפ NT-TAO
תפקידים קודמים: ראש מספן ים ומפקד שייטת הצוללות בחיל הים
שנת לידה: 1967

עודד גור לביא עומד בראש החברה היחידה בישראל, ככל שאנחנו יודעים, שעוסקת בתחום העתידני המכונה היתוך גרעיני, או פיוז'ן (Fusion). החברה ששמה NT-TAO מפתחת כור היתוך זעיר הפועל בשיטה שבה השמש מייצרת אנרגיה, ואם תצליח במשימתה השאפתנית, התוצאה עשויה לפתור את בעיות האנרגיה של כדור הארץ.

גור לביא, יליד 1967, הוא בעל תואר ראשון בהנדסת חשמל מהטכניון ותואר שני בממשל ומינהל ציבורי מהרווארד. לפני שנכנס לעולם היזמות היא שנים ארוכות כאיש חיל הים, פיקד על צוללת, התקדם לתפקידי ראש מספן ים ומפקד שייטת הצוללות, והשתחרר ב-2016 בדרגת תת אלוף. בפברואר 2019 הקים גור לביא את NT-TAO שעד לאחרונה פעלה מתחת לרדאר ומפתחת כור היתוך זעיר לייצור אנרגיה. אם החברה תצליח, היא תוכל לשים במכולה כור גרעיני זעיר שמייצר אנרגיה שיספקו את צורכיהם של כ-1,000 בתים או מפעל תעשייתי קטן.

במירוץ להיתוך גרעיני ישנן גישות וטכנולוגיות מתחרות, עם כמה פרויקטים בינלאומיים ותקציבים של עשרות מיליארדים. לצידם עומדת על קו הזינוק גם NT-TAO הישראלית הקטנה. ומהסדנה שלה, בירכתיי המשרדים בהוד השרון, היא מאמינה שתוכל להביא את בשורת האנרגיה האינסופית הזו לכל העולם.

עד כה התחמשה החברה ב-28 מיליון דולר, אבל גור-לביא מסביר שגם בתסריט החיובי החברים יוכלו להביא מוצר לשוק רק בסוף העשור הנוכחי. "הפיזיקה יחסית ברורה אבל התנאים קשים, ולכן מתקשים להפוך את זה לאנרגיה על פני כדור הארץ, ואותי עניין לפרוץ את זה", אמר גור לביא בראיון ל-tech12 על האתגר שניצב בפני NT-TAO. בחברה מאמינים שהם מצאו דרך לייצר תנאים להיתוך גרעיני יעיל בכדור הארץ בלי שיידרשו להגיע לטמפרטורה של השמש.

במקביל שותף גור לביא ליוזמה של משרד האנרגיה להקמת מכון מחקר בתחום ההיתוך הגרעיני שנועדה לקדם את התחום כולו בישראל.

 

<< חזרה ל-techlist המלא | למשפיעים הנוספים בתחום >>