תפקיד: מנכ"ל Earth & Beyond Ventures
תפקידים קודמים: יזם, מנהל בקרנות הון סיכון ומנהל חברות הזנק טכנולוגיות
שנת לידה: 1972

אירוע גיוס קרן הון סיכון חדשה הפך נדיר במקומותינו. חריגה לרבעון החולף היא קרן Earth & Beyond Ventures שיצאה לדרך בפברואר האחרון, ועוד עם משימה ייחודית: להשקיע בחברות סטארט אפ ישראליות בתחומי החלל והדיפ-טק. זוהי פעילות שכוללת מצד אחד חממת חדשנות, כחלק מתוכנית החממות הממשלתית של הרשות לחדשנות, ומצד שני קרן הון סיכון מסורתית. וסך הכל הגוף החדש ישקיע 125 מיליון דולר בחברות חלל ודיפ-טק. על כל הפעילות הזו מנצח ברוך שחורי, מנכ"ל הקרן, המכונה בקיצור EBV.

ברוך שחורי, יליד 1972, שירת שנים רבות בחיל האוויר. הוא בוגר תואר ראשון במערכות מידע מהטכניון ובעל תואר שני בהנדסה ביו-רפואית במסלול משותף להרווארד ול-MIT. לאורך השנים עבד באלביט, היה מעורב בסטארט אפים וניהל כמה חממות חדשנות בתחום הרפואי. בסוף 2021 הקיף את קרן EBV שבה הוא משמש כמנכ"ל.

"תחום החלל מרתק אותי כי הוא מנוע צמיחה לאנושות", אומר שחורי על הרומן שלו עם החלל. "דברים שיפותחו לחלל יעזרו לנו כאן בכדור הארץ לטפל במשבר האקלים ומשבר המזון, לטפל בפסולת, לשפר אמצעי תקשורת או להמציא חומרים חדשים. ישראל היא המדינה השמינית בעולם ששיגרה לוויין לחלל. יש פה המון יכולות מהצבא והתעשייה הביטחונית, אבל אין פה כמעט סטארט אפים אזרחיים בתחום החלל. האתגר שלנו הוא לבנות פה תעשייה כמו שישראל בנתה בתחומים אחרים. כדי להקטין את הסיכון בהשקעה אנחנו מסתכלים על דו-שימושיות: למצוא פתרונות שיש להם גם שוק גדול ומודל עסקי בכדור הארץ".

Earth & Beyond רוכבת על טרנד ה"ניו ספייס", שבו פיתוח התחום עובר ממדינות ליזמים מהשוק הפרטי. הקרן נתמכת על ידי חברות בינלאומיות גדולות כמו Corning, שפיתחה בעבר את הזכוכית למשימת אפולו 11 והיום מפתחת את ה"גורילה גלאס" - הזכוכית החסינה של סמארטפונים בעולם. בנוסף נמנות עם המשקיעות בקרן גם Kyocera היפנית וחברת Rhodium של דניאל רקנאטי.

<< חזרה ל-techlist המלא | למשפיעים הנוספים בתחום >>