תפקיד נוכחי: יזם סדרתי ומשקיע אנג'ל
תפקידים קודמים בולטים: מנכ"ל גלילאו טכנולוגיות ומשקיע באנפורנה לאבס והבאנה לאבס
שנת לידה: 1957

שנת 2022 היתה שקטה יחסית עבור היזם והמשקיע הסדרתי אביגדור וילנץ, וכללה אקזיט בודד של חברת בניאס לאבס ב-240 מיליון דולר באוקטובר. אלא שהשקט היחסי מכיוון וילנץ עשוי להיות מתעתע. היזם שכבר מכר חברות לענקיות כאינטל, אמזון ומארוול ממשיך להקים ולהשקיע בחברות ולעיתים, כמו במקרה של באניאס, הן נחשפות לתקשורת רק אחרי האקזיט.

וילנץ, יליד רחובות, מתגורר בקיבוץ חניתה ובוגר הנדסת אלקטרוניקה מהטכניון. בתחילת דרכו עבד באלביט בישראל וב-IDT בארה"ב. ב-1993 הוביל את הקמת גלילאו טכנולוגיות, שפיתחה שבבים ומודל חדש להייטק ציוני - ונמכרה בשנת 2000 לחברת השבבים האמריקאית מארוול. מאז וילנץ משקיע בסטארט אפים שבחלק מהמקרים הוא אף יוזם את הקמתם, בעיקר בתחום הסיליקון והשבבים: אנאפורנה לאבס שנמכרה ב-2015 ל-AWS של אמזון, ליבה סמיקונדקטור שנמכרה ב-2016 לסיסקו והבאנה לאבס שנמכרה ב-2019 לאינטל.

באוקטובר 2022 רשם וילנץ עוד אקזיט, לאחר שחברת בניאס לאבס (Banias Labs) שהוא נמנה עם מייסדיה, נמכרה ב-240 מיליון דולר ל-Alphawave IP הבריטית. המכירה תפסה רבים בשוק בהפתעה שכן בניאס, שרק הוקמה ב-2020, לא נחשפה כלל עד לרגע המכירה ומעולם לא דיווחה על גיוס הון. כמו חברות קודמות שווילנץ היה מעורב בהקמתן, גם בניאס פעלה בתחום השבבים, ספציפית בתחום עיבוד האותות האופטי למרכזי נתונים.

וילנץ פעיל במקביל גם בנושאים חברתיים. בין היתר הוא תמך בתחומי החינוך באמצעות קרן גלילאו שהקים ושימש כיו"ר מכללת תל חי וכיו"ר עמותת דרכא לחינוך. אם להאמין לווילנץ, הוא נמצא בהייטק בניגוד לרצונו: התשוקה האמיתית שלו היא בכלל קידום שכבות חלשות ושוויון בחינוך. למרות זאת, נראה שמשהו בעולמות הטכנולוגיה מניע אותו שוב ושוב לייעץ, להשקיע וליזום.

וילנץ הוא דמות מוכרת בקרב קרנות ההשקעה הגדולות בעולם, הדלת פתוחה בפניו בכל קרן או חברת טכנולוגיה, וכל המשאבים הללו נרתמים לתמיכה בחברות שאותן הוא מחליט ללוות - מה שהופך אותו לאחד המשפיעים המשמעותיים ביותר שהצמיח ההייטק הישראלי.

 

<< חזרה ל-techlist המלא    |    למשפיעים הנוספים בתחום >>