תפקיד: מייסדים-משותפים ושותפים מנהלים בקרן Gravity Climate
תפקידים קודמים: חלף היתה המדענית הראשית של משרד האנרגיה, יואלי היה מייסד-משותף וסמנכ"ל בכיר באנלייט
שנת לידה: חלף - 1977, יואלי - 1975

קטגוריית הקליימטק בישראל עדיין צעירה אך אחד המדדים להתבגרותה הוא הקמתן של קרנות מתמחות. כזו היא קרן גרוויטי (Gravity Climate Fund) של צפריר יואלי וד"ר ברכה חלף, מהשחקניות החדשות בענף.

יואלי, בוגר מסלול חמ"ן תלפיות ויחידה 8200, נמנה על מייסדי אנלייט אנרגיה, מחברות האנרגיה המתחדשת הגדולות שצמחו בישראל. חלף היא החלק המדעי בצמד, בעלת דוקטורט בביופיזיקה ממכון ויצמן ובעבר המדענית הראשית של משרד האנרגיה, ואף הייתה Principal בקרן הון הסיכון OurCrowd. שניהם לא הכירו קודם לכן, למרות שחלף הייתה הרגולטורית של יואלי לאיזשהי תקופה; שניהם יצאו לגייס קרן אקלים, בנפרד, בערך באותו זמן ואחד המשקיעים עשה את החיבור ביניהם.

אחרי שנים רבות בעולם התאגידי החליט יואלי שבשלה עבורו השעה להתחיל להשקיע. "יש מגמה מובהקת של תנועת יזמים חזקים, מולטי דיסציפלינריים, לתחום האקלים. זה ממש בבסיס תיזת ההשקעה שלנו", הסביר בשיחה עם tech12.

"ליוויתי המון חברות ללוויות שלהן בתפקידים קודמים, כי לא היו משקיעים בשוק שידעו לקחת אותן קדימה", הסבירה חלף את הרעיון מאחורי הקמת הקרן. "קל להתלהב מטכנולוגיות בעולם האקלים והכל נשמע וואו, אבל קשה למצוא משהו שיכול לעבור מהאקדמיה לסקייל מסחרי. כעת יש כסף גדול, יש רגולציה ויש שחקני שוק שרוצים לאמץ טכנולוגיות - אנחנו כאן כדי לייצר את הפייפליין הזה".

גרוויטי יצאה לדרך באופן רשמי בספטמבר האחרון ובימים אלו צפויה לסיים סגירה ראשונה מתוך קרן של כמה עשרות מיליוני דולרים. יש לה כבר בקנה כמה השקעות בשלבי סגירה אחרונים. הקמתה מצרפת אותה לקבוצה קטנה אך צומחת של קרנות קליימטק לצד קפיטל נייצ'ר, פירסט טיים וגוד קומפוני.

<< חזרה ל-techlist המלא | למשפיעים הנוספים בתחום >>