תפקיד: סגן נשיא להנדסה בגוגל ומנכ"ל מרכז הפיתוח בישראל
תפקידים קודמים: פרופ' בבית הספר למדעי המחשב באוניברסיטת תל-אביב, חוקר במעבדות בל
שנת לידה: 1958

פרופ' יוסי מטיאס מוביל את אחד ממרכזי פיתוח התוכנה הגדולים והמשמעותיים בישראל, שמפתח שורה של טכנולוגיות מרכזיות עבור גוגל. תחת ניהולו מפתחת גוגל שורה של טכנולוגיות מרכזיות שלה, אך העניין האישי שלו בגיוס טכנולוגיה לעשיית טוב הופך אותו למשמעותי גם בתחומי בריאות וסביבה.פרופ' יוסי מטיאס מוביל את אחד ממרכזי פיתוח התוכנה הגדולים והמשמעותיים בישראל, שמפתח שורה של טכנולוגיות מרכזיות עבור גוגל. תחת ניהולו מפתחת גוגל שורה של טכנולוגיות מרכזיות שלה, אך העניין האישי שלו בגיוס טכנולוגיה לעשיית טוב הופך אותו למשמעותי גם בתחומי בריאות וסביבה.

יוסי מטיאס נולד בישראל ב-1958 ושירת בצה"ל כטייס בחיל האוויר. עם שחרורו פנה לעולם האקדמיה, רכש תואר ראשון במתמטיקה ובמדעי המחשב באוניברסיטת תל-אביב, תואר שני במדעי המחשב במכון ויצמן וב-1992 הוסמך לדוקטורט במדעי המחשב באוניברסיטת תל-אביב. לאחר שלב זה הוביל פרויקטי פיתוח במעבדות נוקיה-בל בארה"ב, נמנה עם מייסדי חברת Zapper Technologies שנסגרה ובהמשך הצטרף כ-CTO ל-HyperRoll שנרכשה בידי אורקל. ב-1997 הצטרף כחבר סגל לבית הספר למדעי המחשב באוניברסיטת תל-אביב ובין השנים 2004 ל-2006 היה מרצה אורח באוניברסיטת סטנפורד. ב-2006 הוזמן מטיאס להקים ולנהל את מרכז המו"פ של גוגל בתל אביב לצד המרכז הקיים בחיפה.

ב-2009 מוזגו שני מרכזי הפיתוח של גוגל בישראל למרכז מו"פ אחד תחת ניהולו של מטיאס, ומועסקים בו כיום כ-2,000 עובדים. באוקטובר 2014 מונה מטיאס לסגן נשיא בגוגל העולמית, והוא מדווח לסגן נשיא מחקר ובינה מלאכותית. בנוסף הוא הקים והיה אחראי למרכז המו"פ של גוגל בבנגלור שבהודו ובגאנה.

בגוגל ישראל מפותחים כלים מרכזיים רבים של החברה העולמית, בהם Google Trends שהיה אחד הכלים הראשונים שפותחו תחת ניהולו של מטיאס. כלים בתחום החיפוש כולל Google Autocomplete, כלי תוכנה מבוססי AI לסמארטפוני פיקסל ואנדרואיד בכלל, Waze, טכנולוגיות ומוצרי ענן, ופיתוח צ'יפים.

בשנים האחרונות העביר מטיאס את מרכז הכובד של הפעילות הפיתוח המקומית של גוגל לתחומי ה-AI. בוועידת ההייטק של tech12 אמר מטיאס כי "היה לי ברור שפריצות הדרך בלמידת מכונה הולכות לעשות מהפכה והסטתי את ההתעסקות שלי לשם. וזה עיקר תשומת הלב שלי כעת". 

מטיאס מתפקד בגוגל כמוביל גלובלי של בינה מלאכותית בתחומי הרפואה ומשבר האקלים והקיימות. כמו כן, הוא מוביל עבורה תחומים מרכזיים בבינה מלאכותית שיחתית ויוצרת (conversational & generative ai).

בשנה האחרונה קידם מטיאס עבור ענקית החיפוש בין היתר את פיתוח Med-PaLM 2 - מודל שפה שנועד לענות ברמה גבוהה על שאלות רפואיות ולספק הסבר לתשובות המתקבלות; קידום וישום של טכנולוגיות לאבחון רפואי. טכנולוגיות אלו ונוספות צפויות להעסיק אותו גם במהלך 2023. 

בנוסף מטיאס הקים את זרוע הסטארט אפים Google for Startups Accelerator ואת תוכניות הקמפוס לסטארטפים של גוגל בישראל. מטיאס מוביל את פעילות Crisis Response effort של גוגל, שכוללת טכנולוגיות להתרעה על שריפות, שטפונות ורעידת אדמה המבוססת על למידת מכונה ומודלי AI, וכן את פיתוח הטכנולוגיות לסיוע לאנשים עם מוגבלות. פעילות נוספת קרובה לליבו היא תוכנית AI for Social Good.

לצד כל אלה מטיאס הוא משקיע פעיל, הן באופן אישי והן באמצעות חברת Matias Ventures שהוא הקים ומנהל ביחד עם בנו מיכאל מטיאס.

 

<< חזרה ל-techlist המלא | למשפיעים הנוספים בתחום >>