בהייטק יש מחסור גדול בעובדים, יחד עם זאת אנשים רבים מרגישים שהדרך לשם חסומה בפניהם. בנקסט עם דרור גלוברמן החליטו לעזור לאלה שלא מצליחים להשתלב בתעשייה עם מנכ"לית חברת ההשמה גוטפרנדס שירי וקס.

לחוסיין אלשקיראת, בן 24 מכפר קנא, יש תואר במדעי המחשב בממוצע גבוה יחסית מאוניברסיטת בן גוריון, אך העובדה שאין לו קשרים בתעשייה מקשה עליו במציאת עבודה. "אני לא מכיר אנשים בחברות", ציין. "יש לי רק חברים שהתחילו לעבוד לפני כמה חודשים".

"אני מחפש עבודה כבר שבעה חודשים", הוא מספר ומסביר שהוא נתקע לפעמים כבר בשלב קורות החיים וגם כבר בריאיון. "עברית זה לא שפת האם שלי. אז זה קשה יותר להתבטא".

האם גם העובדה שאלשיקראת מגיע מהמגזר הערבי משפיעה על הקושי במציאת העבודה? "בגלל שאין הרבה ערבים בתעשיה אין הרבה קשרים", הוא מסביר.

וקס מסכימה שכנראה אם הוא לא היה מגיע מהמגזר הערבי, היה לו הרבה יותר קל למצוא עבודה. "אולי האפליה לא מודעת אבל היא קיימת", היא אומרת ונותנת לחוסין כמה טיפים כדי בכל זאת למצוא עבודה. "אני ממליצה לכתוב קורות חיים כמה שיותר מפורטים – בקורות חיים של חוסיין יש לינק ופירוט רב. הדבר השני שמאוד אהבתי הוא שיש גם גיליון ציונים ואפשר ממש לראות שיש לו יכולת גבוהה ללמידה וארכיטקטורה".

וקס ציינה שיהיה קשה להתגבר על מחסום השפה, אך הוסיפה כמה דברים שיכולים לעזור. "אם אין חברים בהייטק כן כדאי ליצור קשר עם המרצים והחברים שסיימו בתואר", היא הסבירה. "לשלוח שוב ושוב את קורות החיים לאותה החברה, לפעמים הם לא נקלטים. הכי חשוב לא להתייאש כי בסוף אתה תמצא עבודה".