זוג קשישים משתמש בטכנולוגיה מתקדמת. אילוסטרציה (צילום: shutterstock)
צילום: shutterstock

העולם מזדקן, כמות האנשים מעל גיל 65 צפויה להכפיל את עצמה עד שנת 2050, וכמות האנשים מעל גיל 85 תגדל פי 3. אנחנו חיים טוב יותר, ובזכות הרפואה המתקדמת אנחנו יכולים לעשות הרבה יותר ממה שעשינו בעבר. אבל, האוכלוסייה המבוגרת מייצרת אתגר למערכת הבריאות ולשירותים הסוציאליים, והפתרון עשוי להיות בזכות טכנולוגיות מבוססות דאטה ו-AI.

בישראל, תוחלת החיים היא בין הגבוהות בעולם המערבי, ובכל שנה היא נמצאת בין עשר המדינות עם תוחלת החיים הגבוהה ביותר בעולם. על אף השמחה והגאווה שהנתון הזה מעורר, הוא מצריך היערכות מיוחדת מצד מוסדות ציבוריים שונים במדינה, על מנת לאפשר איכות חיים גבוהה ביותר ככל אפשר לכל אורך החיים, וטכנולוגיה היא אחד הכלים המשמעותיים ביותר היום. 

למרות ההתקדמות הטכנולוגיות, גודל השוק של מוצרים הקשורים בטיפול בקשישים עדיין לפני ה'שיבוש'. טכנולוגיות מתקדמות שנמצאות רק בתחילת דרכן עשויות לשנות את העולם הזה, שעדיין ברובו משתמש בפרקטיקות שלא השתנו עשרות שנים, מן היסוד. יזמים שיעניקו פתרונות בעולם הזה, בדגש על יכולות בינה מלאכותית, עשויים לייצר שינוי מהותי.

איסוף דאטה וכלים מבוססי AI מאפשרים שיפור משמעותי ביכולת המענה לבני הגיל השלישי. מניטור מצבם הבריאותי, דרך יכולת חיזוי של מחלות, ארגון התרופות, וזיהוי סיכונים בטיחותיים. שימוש בחיישנים מיוחדים, בשעונים חכמים או במוצרים לבישים אחרים יכולים לזהות נפילות ולקרוא לעזרה במידת הצורך או לנתח את המחוות הגופניות של האדם שחובש אותן ולזהות תנועות חריגות ועוד.

 

תוכנית ה-Innovation Sprint היא תכנית החדשנות הפתוחה של קבוצת עזריאלי המיועדת לסטארטאפים וחברות טכנולוגיות שיש להם פתרונות רלוונטיים לנכסים ולתחומים שבהם הקבוצה פועלת. המטרה היא להטמיע בזריזות ויעילות פתרונות טכנולוגים בקבוצה שיגיעו לScale  גבוה. הסטארטאפים שייבחרו יקבלו הזדמנות ל-POC מהיר – בתשלום. ההרשמה נגמרת ב-25 ביוני – מהרו להירשם כאן

 

בינה מלאכותית משנה לא רק את חייהם של האוכלוסייה הבוגרת, אלא גם נותנת כלים משמעותיים לרופאים ולמטפלים. באמצעות ניתוח דאטה שנאסף על מיליוני בני אדם, יכול הרופא לקבל התרעה על סיכון מוגבר של אנשים ספציפיים עוד בטרם שחלו. לזהות אנשים שנמצאים בקבוצת סיכון לסכרת וכדומה.

לא רק בריאות: הפגת בדידות ושיפור מצב הרוח

לדאטה ו-AI יכולות לעזור לא רק במצב הבריאותי אלא גם לשפר את הרווחה הנפשית של המטופלים. דאטה ויכולות AI יכולים גם לנטר אינטראקציות חברתיות, לזהות אנשים שעשויים להיות בודדים ולאפשר למשפחה או לבית הדיור המוגן להתערב במהירות ולנסות להפיג את הבדידות. 

כך למשל, רשת הדיור המוגן עזריאלי פאלאס מקבוצת עזריאלי, מאמצת פתרונות טכנולוגיים מבוססי AI שהמטרה הראשונה שלהם היא לשפר את איכות חייהם של הדיירים. לדוגמה, אימוץ הטכנולוגיה של חברת Bettear, המשתמשת בטכנולוגיה מבוססת בינה מלאכותית כדי להנגיש אודיו בצורה מותאמת אישית עבור אנשים מאותגרי שמיעה. 

כיום, מכשירי השמיעה הסטנדרטיים לא נותנים מענה למופעים מוסיקליים, הרצאות, הצגות, סרטים וכד', ולכן אנשים נאלצים להתפשר או אפילו לוותר על אירועים מסוג זה. כשמדובר בגיל השלישי, הפער בשמע הוא דרמטי ואף מאיץ ירידה קוגנטיבית כיוון שמוביל להתנתקות מהסיטואציה. הטכנולוגיה של Bettear דוגמת את האות הקולי ישירות מהמקור (מהמיקסר של הסאונד או המיקרופון של המרצה). משם, הופכים את האות לדיגיטלי ומפיצים אותו על גבי רשת Wifi, כזו שהטלפון הנייד יודע להתחבר אליה בקלות. הטלפון שמחובר לאוזניות/עזרי שמיעה מבצע התאמה קולית אישית לפי צרכיו של כל משתמש.

 אלו רק חלק מהחוויות עליהן נאלצים אנשים אלו להתפשר ולעיתים אף לוותר.מגבירים את כל הצלילים ועשויים לגרום לכאבי אוזניים ולפגוע בחוויה. המכשיר של Bettear מאפשר סטרימינג של מערכת האודיו בלבד, ישירות למכשיר השמיעה. כך אפשר להתהלך עם אוזניות יפות ונעימות, והסובבים אפילו לא ידעו שאתם עם מכשיר שמיעה. לאחר פיילוט, הטכנולוגיה של Bettear הוטמעה במתחמי הדיור המוגן של קבוצת עזריאלי ושיפרה באופן ניכר את חייהם של הדיירים.

ספרינט 2023: הזדמנות להטמיע את הטכנולוגיה בנכסים של קבוצת עזריאלי

איתמר גבאי (מנכ"ל) וימי תור (CTO) שייסדו את Bettear סיפרו על הקפיצה שנתנה להם תוכנית ספרינט 2023 של האב החדשנות של קבוצת עזריאלי. "קשה לסלול את הדרך שלך", אומר תור. "אין הרבה הזדמנויות כל כך טובות ומאפשרות שגם אין בהם סחבת גדולה כמו ספרינט של עזריאלי. סללנו איזושהי החלטה, אבן ראשונה שהנחנו ויצאו מזה דברים מדהימים".

גבאי, מנכ"ל הסטארטאפ, התייחס להטמעה של המערכת ברשת הדיור המוגן פאלאס. "שאלנו את עצמנו איך ארגון כזה גדול יכול להטמיע פתרון כזה כל כך מהר? ומצד שני גם אמרנו ׳וואו, זאת הזדמנות אדירה להיכנס לרשת כל כך גדולה, וקבוצה ענקית – אז התחלנו את התהליך. מאוד מהר מצאנו את עצמנו בבתי הדיור מוגן, מתפעלים את המערכת ומקבלים פידבק".

תוכנית ה-Innovation Sprint היא תכנית החדשנות הפתוחה של קבוצת עזריאלי המיועדת לסטארטאפים וחברות טכנולוגיות שיש להם פתרונות רלוונטיים לנכסים ולתחומים שבהם הקבוצה פועלת. המטרה היא להטמיע בזריזות ויעילות פתרונות טכנולוגים בקבוצה שיגיעו לScale  גבוה. הסטארטאפים שייבחרו יקבלו הזדמנות ל-POC מהיר – בתשלום. ההרשמה נגמרת ב-25 ביוני – מהרו להירשם כאן