בתים בבריטניה  (צילום: Ewelina W, shutterstock)
הזדמנות מעבר לים. תמונה להמחשה בלבד | צילום: Ewelina W, shutterstock

עליית הריבית ועליית מחירי הדיור בישראל בשנים האחרונות הביאו לתמחור מחדש של מחירי הנדל"ן, במקביל להתייקרות המשכנתאות והאשראי ליזמי נדל"ן. אלו הפכו את ההשקעה בנדל"ן בחו"ל לאופציה מועדפת על לא מעט ישראלים. רבים זיהו הזדמנות לרכוש נדל"ן במחירים נמוכים בהשוואה לארץ. הסיבה לכך היא המאפיינים הברורים של מכשיר ההשקעה הזה: הוא נחשב לאפיק בטוח יחסית כל עוד הוא מנוהל בידיים טובות ומנוסות.

כשמדובר בהשקעה בנכס נדל"ן בחו"ל, לכלי ההשקעה יש חשיבות קריטית ולפני כל השקעה מהסוג הזה, כדאי לבחון באלו נכסים להשקיע וממה רצוי להיזהר. על הנכס להתאים מבחינת סכום ההשקעה הראשוני העומד לרשות המשקיע מחד, ועליו לייצר תזרים סביר מאידך. בנוסף, היום, יותר מאי פעם, נדרשת מומחיות ומקצועיות ברמה גבוהה כדי לזהות את ההזדמנויות ולהימנע ממלכודות.

נראה כי הפתרון עבור משקיעים קטנים-בינוניים המבינים את כוחן של השקעות נדל"ניות בחו"ל נמצא ב-IBI בית השקעות, המפעיל את זרוע  IBI פילאר, המאפשרת גם למשקיעים פרטיים קטנים (ולא רק למוסדיים או ללקוחות כשירים) לקצור את הפירות וליהנות מידע, ניסיון וסטנדרטים של בית השקעות מוביל.

אחת ההזדמנויות המעניינות טמונה בהשקעה בנכסי דיור ציבורי בבריטניה. מדובר בסוג של נכס נדל"ן שישראלים פחות נחשפו אליו ושיש לו יתרונות ייחודים, בפרט בסביבה כלכלית תנודתית.

לפרטים נוספים >>>

נדל"ן מניב - סוד הקסם

IBI פילאר מתמחה בהקמת קרנות השקעה פרטיות בנדל"ן מניב בחו"ל. "פילאר מאפשרת למשקיעים להשקיע בנכסי נדל"ן מניבים, באופן דומה להשקעות של גופי השקעות גדולים", מסביר מתן לייבה, שותף מנהל של IBI פילאר. "בכל מיזם השקעה שלנו אנחנו פונים לעד 35 ניצעים ולמשקיעים כשירים בהתאם לחוק ניירות ערך. כל משקיע מקבל חלק מסוים בשותפות המוקמת לצורך אותה השקעה. השותפות רוכשת באמצעות הכסף פורטפוליו של נכסים, בהתאם לתנאים בהסכם השותפות. המשקיע מקבל הכנסה מהשכרת הנכס, ולאחר תקופה ראשונית - הכנסה גם ממכירת הנכסים (מתוך ציפייה שמחירי הנכסים יעלו בינתיים). זה בעצם דומה לרכישת דירה בחו"ל, רק בלי כאב הראש שנובע מטיפול בניהול הנכסים".

אחד המאפיינים הבולטים באסטרטגיית ההשקעה של פילאר היא התמקדות בנדל"ן מניב, כלומר נכס המניב תשואות סמוך ליום רכישתו. בניגוד לנדל"ן יזמי, הכולל תהליך ארוך של הכשרת הקרקע, תכנון, בנייה וכיו"ב, שמותיר לא מעט משתנים שאינם נשלטים ושאינם ברורים מראש, במקרה של נדל"ן מניב, מדובר בנכס גמור ושלם.הבחירה בנדל"ן מניב כאספקט מרכזי מנמיך משמעותית את רמות הסיכון בהשקעה. "אנו מאתרים את ההשקעות שלנו ובוחנים אותן בהתאם לפרוטפוליו שלנו", מסביר לייבה.

 למה אנגליה?

 "באופן עקרוני פילאר משקיעה רק בשלושה שווקי נדל"ן בחו"ל: ארצות הברית, גרמניה ואנגליה", אומר לייבה. "זה נכון שיש מדינות בהן אולי יש פוטנציאל לתשואה גבוהה יותר, אולם הסיכון בהן הוא ברמה אחרת לגמרי. לדעתנו, באנגליה, ארצות הברית וגרמניה נמצאים שלושת שווקי הנדל"ן המפותחים והמסודרים בעולם; יש שם רמת ודאות יותר גבוהה, הנובעת ממגוון של שחקנים מפותחים ואפשרות למצוא תועלת לנכסים.

מתן לייבה, מנהל IBI PILLAR
"בלי כאב הראש של ניהול הנכס". מתן לייבה, מנהל IBI פילאר

 "באשר להשקעה בדיור ציבורי בבריטניה, צריך להבין איך זה עובד: אחד מכל 208 בריטים הוא מחוסר דיור. הממשלה הבריטית מקצה המון כסף לדיור ציבורי כדי להתמודד עם הבעיה. הפתרון הוא השקעה בדיור ציבורי, שנעשית ברמה המוניציפלית. בבריטניה הנושא הזה מפותח מאוד, ו-85 מכל אלף בריטים מתגורר בדיור ציבורי (כשבישראל זה אפילו לא 1:1000). 

העיריות פועלות באמצעות גופים ייעודיים המתמחים בתחום ונקראים Housing Associations, שתפקידם מתן מענה ציבורי למבקשי הדיור. היתרון כאן מבחינתנו כמשקיעים, הוא שאותם Housing Associations חותמים על הסכמי חכירה ל-25 שנה, כלומר - בשכירות לטווח ארוך מאוד. כמו כן, הכסף משולם ישירות מתקציב הרווחה הממשלתי, דרך אותם Housing Associations. כלומר, יש ודאות גבוהה ביחס להכנסות". 

יש על מי לסמוך

לייבה מוסיף כי אספקט מרכזי נוסף בניהול ההשקעות בפילאר הוא שיתוף פעולה עם גוף נדל"ני מקצועי ומוכר במדינת ההשקעה. "במקרה של המיזם באנגליה, יש לנו הסכם עם חברת Greengate הבריטית, המתמחה בתחום הדיור הציבורי בבריטניה מאז 2014. מדובר בחברה בעלת מוניטין במדינת היעד, המתמחה בניהול הנכסים בהם אנחנו משקיעים: ניהול חוזים, איתור דיירים, טיפול בתקלות וכדומה". 

למעשה, סוגיית ניהול הנכס משליכה ישירות על שורת הרווח, והמפתח הוא בניהול נכון בידי גורמים מנוסים שיודעים כיצד ההחלטות שלהם בשטח – מטיבות עם ההשקעה. המשמעות עבור המשקיע הפרטי היא שכעת, עם IBI פילאר, גם הוא יכול ליהנות מהזדמנות להנות מנכסים מסוג זה. "באופן הזה, המשקיעים שלנו בעצם מקבלים תזרים בדמות הכנסה פאסיבית כבר מראשית ההשקעה, מבלי שהם צריכים להתעסק בדבר. מבחינת חוויית המשקיע, מדובר במשהו שדומה לכל השקעה פיננסית אחרת, ללא כל צורך בטיפול בבעיות או בטיסות תכופות לחו"ל", מציין לייבה.

מה בעצם היתרון של IBI פילאר?

"בתחום של השקעות נדל"ן בחו"ל, אפשר לבדל את IBI פילאר בשני מובנים: ראשית, במובן ההשקעתי, אנגליה וגרמניה הן לא כמו יוון ופורטוגל, והשקעה בנדל"ן מניב היא לא כמו נדל"ן יזמי. כלומר, יש לנו רמות יותר גבוהות של שליטה בעסקאות. שנית, המשקיעים זוכים לעבוד עם אנשי מקצוע וגופי הנדל״ן המובילים בעולם. לסיכום, יש מערכת גדולה שעומדת מאחורי העסקה בדמות בית ההשקעות IBI, וזה מה שבאמת עושה את ההבדל".

לפרטים נוספים >>>

 

***
פרסום זה הינו בגדר פרסום כללי ביחס להשקעה בפרויקט נדל"ן בניהולה של אי.בי.אי אנגליה פורטפוליו בע"מ (להלן: "החברה המנהלת") והוא נועד למתן אינפורמציה ראשונית וחלקית בדבר אפשרות השקעה בפרויקטי נדל"ן באנגליה. ההשקעה בפרויקטים תוצע ותבוצע על ידי עד 35 ניצעים ו/או משקיעים הנמנים על סוגי המשקיעים המפורטים בסעיף 15א(ב) לחוק ניירות ערך התשכ"ח–1968, והיא אינה מוצעת לציבור או מיועדות לו. פרסום זה אינו מהווה הצעה לרכישת ניירות ערך או הזמנה להציע הצעות לרכישת ניירות ערך שיונפקו בקשר עם ההשקעה בפרויקטים. המידע הכלול בפרסום זה הוא חומר מסייע בלבד, אין לראות בו בגדר המלצה, חוות דעת או ייעוץ השקעות בקשר עם השקעה, אין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה והוא ואינו מהווה תחליף לשיקול דעתו של המשקיע הפוטנציאלי ו/או לייעוץ מקצועי (כלכלי, משפטי, מיסויי וכד') בכל הנוגע להשקעה בפרויקטים. השקעה בפרויקט נדל"ן, ככל שתתבצע, תיעשה רק על בסיס מסמכי השקעה מלאים ומפורטים בכפוף להוראות כל דין. אין בפרסום זה כדי ליצור התחייבות כלשהי של החברה המנהלת ו/או מי מטעמה, והחברה המנהלת ו/או מי מטעמה, לא יהיו אחראיים כלפי כל אדם או תאגיד לכל נזק שעלול להיגרם לו כתוצאה משימוש בפרסום זה או הסתמכות עליו. כמו כן, אין באינפורמציה הניתנת בפרסום זה משום הבטחת תשואה כלשהי. אין להעתיק ו/או להפיץ ו/או לפרסם את האמור, העושה שימוש במידע עושה זאת על אחריותו בלבד.