עובדים בהיי-טק (אילוסטרציה: Shutterstock)
אילוסטרציה: Shutterstock

התקינה הבין לאומית מייצרת שפה עולמית אחידה, המאפשרת לחברות המשתתפות בוועדות יכולת השפעה על תוכן התקן וזאת לטובת הצרכים שלהן ולטובת נושאים טכנולוגיים חדשניים, כדי לזכות  בהכרה עולמית. לתקנים הבין-לאומיים יכולת השפעה ישירה על פיתוח מוצרים וטכנולוגיות חדשות, והכוח לקבוע את מידת חדירתם לשוק. התקינה היא בעלת ערך אסטרטגי, והיא יכולה להגדיל את הייצוא ולחשוף יצרנים, יזמים ותעשייה מקומית להליכי פיתוח חדשניים ותקינה מתקדמת.

כדי להביא לידי ביטוי את הטכנולוגיות הישראליות המתקדמות, חשוב שחברות ישראליות ישתתפו בזירת התקינה הבין-לאומית ואף יובילו אותה. כך תוכל התקינה הבין-לאומית לסייע בחיזוק ובביסוס עמדת ישראל בעולם בד בבד עם הצלחת החברות הישראליות והחדרת המוצרים והשירותים שלהן.

תקן נתפס לעתים כחסם, אך חשוב לדעת כי האמת היא הפוכה. מטרת התקינה היא לפתוח חסמים וליצור שפה אחידה בעולם ובכך להגדיל את הייצוא, בוודאי בתחומים טכנולוגיים וחדשניים. הניסיון מוכיח כי בדיונים של ועדות תקינה בין-לאומיות המומחים מהתעשייה הישראלית יכולים להשפיע, ואף להוביל הכנת תקן בין-לאומי התואם את המוצר או השירות שהם מייצרים ומספקים.

באופן זה התעשייה יכולה למנוע מתקן להפוך לחסם ביצוא המוצרים שלה ואף להביא לכך שהתקן יתאים לצרכים שלה. לכן אנו רואים חשיבות רבה בהשתתפות נציגים מהתעשייה בדיוני ועדות התקינה הבין-לאומיות, ואף, בשיתוף מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה תומכים כספית בהתאם לקריטריונים מסוימים, בנסיעות לחו"ל של נציגי התעשייה הישראלית לישיבות ועדות תקינה בין-לאומיות.

איך משתתפים בתקינה הבין-לאומית?

בזירת התקינה הבין-לאומית יכולות להשתתף חברות מכל הגדלים, כולל חברות סטארטאפ, וגם נציגים מהממשלה ומהאקדמיה. מכון התקנים הישראלי בשיתוף מנהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה גיבשו תוכנית לשילוב התעשייה הישראלית בתקינה הבין-לאומית, שמאפשרת השתתפות נציגי חברות כחברים מלאים בוועדות של ארגוני התקינה הבין-לאומיים. במסגרת התוכנית מוצע סיוע במימון השתתפות בישיבות הבין-לאומיות בחו"ל, וליווי מקצועי של אנשי מכון התקנים לנציגים הישראלים.

 תוכנית התקינה הבין-לאומית מאפשרת:

• חשיפה מוקדמת לתקנים מתהווים והשפעה ישירה על תוכנם, בהתאם לצורכי התעשייה הישראלית.

• יצירת קשרים עסקיים עם עמיתים בחו"ל המשתתפים בוועדות התקינה.

• גישה לשווקים חדשים, חיזוק יכולת התחרות בשוקי חו"ל והגדלת הייצוא.

כיצד התקינה הבין-לאומית משפרת את הפעילות העסקית?

השתתפות בתהליכי התקינה העולמיים, דרך גופי התקינה הבין-לאומיים ISO ו-IEC, גופי התקינה האירופיים CEN ו-CENELEC וגופי תקינה אמריקניים, היא אמצעי לשיפור עמדתה של התעשייה הישראלית בעולם, המבטיחה כי פעילותן העסקית של החברות תהיה יעילה ככל האפשר ותאפשר חדירה קלה לשווקים חדשים.

מחקרים כלכליים מהשנים האחרונות שבחנו את ההשפעות הכלכליות של התקינה הבין-לאומית על תעשיות בעולם מצאו השפעה חיובית משמעותית על הביצועים הכלכליים-עסקיים של חברות.

היתרונות הביאו לשיפור ביצועים במגוון תחומים כגון חיסכון עלויות רכש ומשאבי מחקר ופיתוח, יתרון תחרותי למשך תקופת זמן משמעותית של חברות המשתתפות בפיתוח תקינה על פני כאלה שאינן משתתפות, שימוש בתקנים לביסוס איכות המוצר ובתפיסת החברות כספקיות של מוצרים איכותיים ועוד:

• רישות (נטוורקינג): השתתפות בוועדות תקינה מחזקת את הקשרים המקצועיים/מסחריים בכפר הגלובלי לתועלת העסקית של הארגון.

• סחר בין-לאומי: עמידה בתקנים בין-לאומיים שקובעים דרישות אוניברסליות פותחת את הגישה לשווקים חדשים ומסייעת בהסרת מחסומי סחר בין מדינות.

• הגדלת נתח שוק: השתתפות בתהליכי הפיתוח יוצרת יתרון תחרותי מול חברות שאינן משתתפות.

• חיסכון בעלויות הייצור: הסתמכות על תקנים קיימים מייעלת את תהליכי הייצור.

• התאמה לרגולציה: במדינות רבות הרגולציה מפנה לתקנים, השתתפות בהכנתם מאפשרת תכנון מוקדם של מוצרים כדי שיתאימו לדרישות אלה.

לפרטים לחצו כאן