בשעה ששוק ההייטק הולך ומצטמצם, חברות ענק שנסחרות בבורסה מאבדות לעתים שני שליש משוויין והעולם אולי הולך לקראת מיתון, נשאלת השאלה - אולי דווקא עכשיו זה הזמן הכי טוב להקים סטארטאפ? 

הסוגיה המרכזית שמי ששוקל להקים סטארטאפ מתמודד איתה בימים אלה היא בעיית הגיוסים. בשוק נוצר אפקט דומינו שאנחנו רק בתחילתו: הוא מתחיל בחברות הציבוריות, עובר ליוניקורנים הגדולים, לחברות שעשו את הגיוסים הגדולים, ופתאום אנחנו רואים בחודש האחרון שזה הולך ומחלחל גם לגיוסים הקטנים יותר. 

לחברות "סיד" וגם לחברות "פרה-סיד", שנמצאות רק בשלבים הראשונים של הגיוסים, הולך להיות יותר ויותר קשה לגייס כסף. למה זה קורה?

השיקול העיקרי של המשקיעים הוא היכולת שלהם לנבא את העתיד. בימים אלה היא שואפת לאפס ולכן הם חייבים לקבל החלטות כמה שיותר מושכלות. המשקיעים שומרים את הכסף קרוב לחזה, וזה ניכר גם בנתונים.

עדות לכך ניתן למצוא בדוח של קרן ויולה, אחת הקרנות הגדולות בישראל, בו נטען כי ירידות השווי, שהחלו בחברות הגדולות, יגיעו גם לחברות בשלבי הגיוסים המוקדמים בחצי השנה הקרובה. לכן ייתכן מאוד שהמצב הקשה בגיוסים של הסטארטאפים יוביל לעוד פיטורים גם בתחום הזה.

 >> בזמן שעבדתם, פרק 94: "שוק המניות יצנח ב-50%"