העובדה כי שוק ההון קורס בחודשים האחרונים אינה חדשה, אך כשבוחנים את המדדים השונים מתגלה התמונה העגומה - סך כל הכסף שנמחק מכל השווקים בעולם נאמד בכ-13 טריליון דולר. רק לשם השוואה, כל התל"ג של מדינת ישראל נאמד ב-400 מיליארד דולר. המספר הזה ממחיש עד כמה קשה לתפוס כמה כסף התפוגג ונעלם מהשווקים בחצי השנה האחרונה.

המנייה הכי גרועה בחציון הראשון של 2022 היא של נטפליקס, עם ירידה של יותר מ-70%. לא רק נטפליקס נמצאת בקריסה, אלא גם 500 האנשים העשירים בעולם, שהפסידו בחצי השנה האחרונה 1.4 טריליון דולר. 

במקום השלישי ברשימת העשירים שהפסידו הכי הרבה כסף בחודשים האחרונים נמצא אילון מאסק, שהפסיד 61.8 מיליארד דולר; ג'ף בזוס הפסיד 63 מיליארד דולר ובמקום הראשון ניצב מארק צוקרברג, שהפסיד 65.5 מיליארד דולר.

צוקרברג, שכנראה ראה את ההפסדים העצומים בבורסה, נשא נאום אימה כשכינס את כל עובדי מטא ובו אמר: "אם הייתי צריך להמר, הייתי אומר שזו צפויה להיות אחת התקופות הקשות בהיסטוריה. כנראה שיש כאן חבורה של אנשים שלא אמורה להיות כאן. אני מאמין בכך שהעליתי ציפיות ו'הגברתי את החום במטבח', וצופה שכמה מכם יחליטו שהמקום הזה לא בשבילכם, וסלקציה עצמית היא בסדר גמור מבחינתי".

אמנם הנאום של צוקרברג נשמע עבור רבים מאיתנו מגוחך, אך הוא מספק אינדיקציה לאיך חברה גדולה שיש לה הסתכלות רחבה לאן העולם הזה הולך ושהמיתון הזה עומד להיות אחד הקשים בהיסטוריה. 

גם טסלה צופה במיתון בו העולם שוקע ומפטרת 200 עובדי אוטו פיילוט של החברה - הפרויקט שנחשב לעתיד של הרכב האוטונומי, מוצר הדגל של החברה. כנראה שהרכב האוטונומי של טסלה לא ייסע בקרוב בעצמו בכבישים והצעד הזה כנראה ממחיש את מצב הביג טק נכון להיום, כשאילון מאסק בעצם מוותר על המהנדסים הכי מוכשרים שלו, שככל הנראה ימצאו עבודה חדשה בתוך כמה שעות.

 >> בזמן שעבדתם, פרק 93: המדינה בארה"ב שגוזרת עונש מוות על הפלה