625 מיליון דולר נגנבו מתוך "אקסי אינפיניטי", משחק קלפים בדומה לפוקימון, שהמשתמשים בו סוחרים בקלפי הדמויות של המשחק באמצעות NFT. הקלפים האלה לא קיימים במציאות, קונים אותם בצורת NFT במחשב והרווח מתקבל באמצעות התרבות של הדמויות באמצעות לחימה ביניהן. 

בשנה שעברה התעשייה הזו הייתה שווה 3 מיליארד דולר וב-2025 היא צפויה להגיע ל-39 מיליארד דולר. לפי אנליסטים, החברה של המשחק הזה שווה 30 מיליארד דולר, אפילו יותר מחברות המשחקים הגדולות בעולם.

המשחק עובד כך: יצור אחד נלחם ביצור אחר וכך נוצר ייצור חזק יותר, במעין הזדווגות שמולידה ביצה. המשתמש מאכיל את היצור שבוקע מהביצה, קצת כמו טמגוצ'י, והמשתמש מרוויח עליו יותר באמצעות NFT, כך אפשר למכור את היצור החדש שנולד ברווח. המשתמש צריך לעמוד במשימות יומיות, בסך הכל מדובר במשחק די מטופש ולא מאוד מסובך.

הצעיר הווייטנאמי שהמציא את המשחק שמע על המשחק קריפטו קיטיז, בו מרבים את הקלפים, והחליט לשכלל אותו לכדי מלחמה של הדמויות. ה-NFT הכי יקר שנמכר במשחק נמכר ב-820 אלף דולר, וביום יש 3 מיליון אנשים שמשחקים את המשחק, קונים ומוכרים את היצורים האלה באלפי ומאות אלפי דולרים. סך כל הכלכלה של המשחק עומדת על 3 מיליארד דולר. 

השוד התרחש לאחר שהייתה פריצה על אלמנט במשחק שנקרא "גשר רונין" - כל הכלכלה והקנייה נעשית על טכנולוגיית קריפטו שנקראת רונין שהרבה מערכות משתמשות בה. בנובמבר האחרון, בגלל לחץ של הרבה מאוד יוזרים ועומס על המשחק, המפתחים עשו קיצור דרך במערכת ואיפשרו להרבה מאוד יוזרים להיכנס. הם שכחו לתקן את קיצור הדרך והאקר ממולח עלה על פרצה בקיצור הדרך הזה וכך ניתנה לו גישה להרבה ארנקים של שחקנים. ייתכן שבתהליך הזה הורידו את רמת האבטחה וזה מה שהוביל לפרצה, אותה הם שכחו לסגור.

הגשר מאפשר בעצם לקחת כסף מהמשחק ולהמיר אותו או לאיטריום או לדולרים אמיתיים, שזה התמריץ הגדול ביותר של השחקנים, מה שגם הוביל להצטרפות גדולה של עוד ועוד שחקנים, שהמשחק הפך למקור הכנסה שלהם.

173 אלף איטריומים נגנבו בשווי של 600 מיליון דולר. בסופו של דבר יודעים לאן הכסף הלך כי יש מספר ארנק, וכרגע בארנק הזה יש כסף שלא הוצא החוצה, אבל 11 מיליון דולר כבר התאדו ואף אחד לא יודע איפה הם. 

המשחק הזה המגיע למיליונים של אנשים, בעיקר במדינות עם הכנסה נמוכה, כשלרובם אין חשבון בנק אבל יש להם טלפון חכם. הם שיחקו במשחק והרוויחו כסף אמיתי. בפיליפינים, ששם המשחק הכי מתפוצץ מכל המדינות בעולם, ושנחשבת למדינה יחסית ענייה, הרבה מאוד חקלאים עזבו את העבודה האמיתית שלהם כי הם הבינו שהם יכולים להרוויח הרבה יותר כסף במשחק עצמו. כמה זה מדהים? 55 אחוז משחקני אקסי אינפיניטי הם מהפילפינים, מהם נגנבו מאות מיליוני הדולרים האלה.

הסיפור מעורר הרבה מאוד גלים וביקורת על כך שמדובר בעוד הונאת קריפטו. בגלל שמדובר בשכבות מוחלשות בקצה העולם הסיפור הזה כנראה לא מקבל את התהודה שהוא ראוי לה. _OBJ


>> בזמן שעבדתם, פרק 84: הנשק החדש של אוקראינה במלחמה מול רוסיה