השבוע העולם כולו נדהם מיכולותיו יוצאות הדופן של Dall-E 2, מודל הבינה המלאכותית שמסוגל לצייר ציורים מרשימים ויצירתיים ביותר רק באמצעות מילים שמגדירות לו מה לצייר. ההמצאה הזו מעלה את השאלה החשובה מכולן - האם עתיד של כולנו בעולם התעסוקה נמצא בסכנה?

מנתוני המשרות הכי פחות נדרשות בארה"ב עולה כי המשרה שאיש כמעט אינו מחפש לה מועמדים היא כתבנים או מתמללים. המשרה הרביעית שהביקוש אליה היא יורד היא גזרנים, המשרה החמישית היא טלפנים ואילו המשרה השישית היא מתקני שעונים.

הטכנולוגיה שעליה מבוסס Dall-E 2 גרמה למאיירים רבים לחשוש שהטכנולוגיה תיקח להם את העבודה, אבל מצד שני היא נותנת כוח לארט דיירקטורים לשדרג את יכולותיהם. זו הדוגמה המושלמת לאיך הטכנולוגיה משפיעה על החיים שלנו בשוק העבודה: אם כבר אין ביקוש ליכולות שלך כצייר כי מחשב עושה את זה יותר טוב, עליך ללמוד לנהל אותה ולרתום אותה לעבודה החדשה שאתה עושה, כדי להישאר בשוק העבודה. זה לא שאין עבודה, היא פשוט השתנתה ואנשים צריכים להשתנות יחד איתה. 

ומה לגבי המתכנתים? המקים של דיפמיינד והמקים של לינקדאין מקימים יחד בימים אלה סטארטאפ חדש סודי שכבר גייס 250 מיליון דולר. לחברה קוראים אינפלקשן, והם מתכוונים לייצר מערכת לפיה האדם יגדיר איזו תוכנה הוא רוצה והיא תייצר אותה. גם היום יש מערכת שיודעת לתכנת, שאף יצרה ויכוח האם היא תחליף את המתכנתים, שמצדם טענו כי תמיד יצטרכו אנשים שיפקחו עליה. 

ובאיזה מקצוע הכי כדאי לעבוד? טכנאי של טורבינות רוח זו התשובה. מתברר שמדובר במקצוע הכי מבוקש בעשור הנוכחי בארה"ב.

טורבינת רוח (צילום: ssuaphotos
, ShutterStock)
טורבינת רוח | צילום: ssuaphotos , ShutterStock

אם מסתכלים על 10 המשרות המבוקשות בעולם - הרבה מהן עוסקות בעולמות הרפואה, הטיפול והסיעוד כי תוחלת החיים מתארכת מאוד, אין איך לטפל באוכלוסייה המתבגרת, ושם יש את הביקוש הכי גדול לידיים עובדות בזמן הקרוב. האם הבינה המלאכותית תחליף רופאים? כנראה שלא, כי יש צורך בשיקול דעת אנושי וגם כי המטופלים צריכים את הרגשת הביטחון שיש כשאדם אחר שמטפל בהם. 

המשרות שצפויות לצמוח בארה"ב בעשור הקרוב

טכנאי הפעלת טורבינות רוח

עובדי סיעוד

מתקינים סולריים

סטטיסטיקאים

פיזיותרפיסטים

אנליסטים של ביטחון מידע

עובדים ברפואה ביתית וטיפול אישי

מנהלי שירותי רפואה ובריאות

דאטה סיינסיסטים

עוזרי רפואה

 

>> בזמן שעבדתם, פרק 87: שוק הקריפטו מתרסק