אלן פלד, קרן וינטג' (צילום: שלומי יוסף)
אלן פלד, שותף-מנהל בקרן וינטג'. להפסיק את חגיגת השנאה נגד הקהילה הדתית | צילום: שלומי יוסף

כמו רבים אחרים מתחום ההייטק, התנגדתי בצורה פעילה ופומבית למהפכה המשפטית שהוצעה על ידי הממשלה. אף דמוקרטיה מערבית אי פעם לא הגדירה מחדש את האיזונים ובלמים של מערכתה בלי קונצנזוס ציבורי. אף דמוקרטיה מערבית מעולם לא הציעה ואישרה חוקי יסוד וחוקים בסיסיים אחרים ללא תהליך מסודר ועמוק.

באף דמוקרטיה מערבית לא נראה אי פעם שר משפטים המכריז על שינויים יסודיים בחלוקת הסמכויות בין הרשויות מבלי להציג אותם לראש הממשלה ולשרי הממשלה ראשית לאישור. המהפכה המשפטית נולדה בחטא ואנו סובלים מההשלכות החברתיות והכלכליות מאז.

כך אני מאמין כאיש דתי ודמוקרט וכך מאמינים דתיים רבים אחרים.

למרות זאת, במשך כל השבוע האחרון, הייתה חגיגה של שנאה נגד הקהילה הדתית כמכלול ברשתות החברתיות. הוגדרנו כ"אנשי החושך", "שונאי נשים" ו"חתרני הדמוקרטיה". המילה "מלחמה" הופיעה באלפי פוסטים נגד הקהילה.

יבוא היום שהמשבר סביב מערכת המשפט ייפתר ועדיין נצטרך לחיות יחד באותה המדינה, לחלוק את אותו הגורל, לשרת באותו הצבא ולהתמודד יחד, כעם אחד, עם האתגרים הבוערים שלנו

ליברל ודמוקרט אמיתי מכבד את הזכויות של ה"אחר", כולל של דתיים. זכות בסיס בכל דמוקרטיה הוא חופש הדת, כולל הזכות להתפלל, אפילו במקום ציבורי, בלי אלימות פיזית או מילולית. ליברל ודמוקרט אמיתי לא מנצל את המתח סביב המהפכה המשפטית כדי להכפיש קהילה שלמה ולהכריז "מלחמה" עליה.

יבוא היום שהמשבר סביב מערכת המשפט ייפתר ועדיין נצטרך לחיות יחד באותה המדינה, לחלוק את אותו הגורל, לשרת באותו הצבא ולהתמודד יחד, כעם אחד, עם שלושת האתגרים הבוערים שלנו: ההסדר מול השכנים הפלסטיניים שלנו, ההעצמה הכלכלית של השכבות החלשות והגדרת משמעותו של החלק היהודי "במושג "מדינה יהודית ודמוקרטית".

לכן, ה"מלחמה" הזאת חייבת להיפסק.

הגיע הזמן שחבריי המובילים את ההתנגדות למהפכה יפסיקו להגיד "לא" לכל הצעה של הנשיא בלי להציג אלטרנטיבה. אפילו אם ינצחו את "הקרב" מול הממשלה, בלי הסדר מקובל על הרוב המתון בעם נפסיד יחד את "המלחמה"

נשיא המדינה ,יצחק הרצוג, מנסה בכל כוחו למצוא פתרון מוסכם ומפורט ששומר על הדמוקרטיה אך מתקן את עיוותי המערכת. הגיע הזמן ששרי הממשלה יסכימו להצעותיו.

גם הגיע הזמן שחבריי המובילים את ההתנגדות למהפכה יפסיקו להגיד "לא" לכל הצעה שלו בלי להציג אלטרנטיבה. אפילו אם ינצחו את "הקרב" מול הממשלה, בלי הסדר מקובל על הרוב המתון בעם נפסיד יחד את "המלחמה", מפני שהשנאה בין הקהילות תימשכנה וקצוניים משני הצדדים ינצלו את המתח כדי לקרוע את המדינה לחתיכות.

לכן, הגיע הזמן לכולם לא רק לומר "מה לא", אלא גם "מה כן" לפני שמאוחר מדי.

הכותב הוא שותף-מייסד בקרן וינטג'