צבי (ציבי) לנדו, מנכ"ל Solaredge (צילום: סולאראדג', יחצ)
צבי לנדו. "מצפים ליהנות מהתחזית החיובית לטווח ארוך" | צילום: סולאראדג', יחצ

פרסום דוחותיה של סולאראדג׳, חברת טכנולוגיית האנרגיה הסולארית הישראלית, הוביל לנפילת המניה בקרוב ל-13% במסחר המאוחר בוול סטריט הלילה. המניה סגרה אתמול את יום המסחר בנאסד״ק במחיר של 239.47 דולר, ששיקף לחברה שווי שוק של 13.6 מיליארד דולר. לפיכך, צניחת המניה מוחקת קרוב ל-1.8 מיליארד דולר משווייה של החברה.

בדוחות לרבעון השני דיווחה סולאראדג׳ על רווחים גבוהים מהצפי בשוק, אבל התחזית של הנהלת החברה לרבעון השלישי צפתה הכנסות נמוכות בהשוואה לקונצנזוס תחזיות האנליסטים בוול סטריט. סולאראדג׳, בהובלת המנכ״ל צבי לנדו, צופה כי תסכם את הרבעון הנוכחי עם הכנסות בטווח של 880-920 מיליון דולר, בעוד שהאנליסטים צפו הכנסות רבעוניות של 1.05 מיליארד דולר. להערכת ההנהלה, צפוי שיעור הרווח הגולמי של החברה ברבעון השלישי להיות בטווח של 28%-31%. הכנסות המגזר הסולארי של החברה צפויות להיות בטווח של 850-890 מיליון דולר, עם שיעור רווח גולמי של 30%-33%, ברבעון השלישי.

"ריבית גבוהה יותר"

"בעוד שהשוק הסולארי למגורים בארה"ב רואה כרגע כמה רוחות נגדיות, הקשורות בעיקר לשיעורי ריבית גבוהים יותר, אנו מנווטים בתקופה זו על ידי מינוף החוזקות הגיאוגרפיות והרב-מגזריות שלנו בשווקים הסולאריים ומצפים ליהנות מהתחזית החיובית לטווח ארוך עבור מגזר זה", אמר לנדו עם פרסום הדוחות.

הכנסותיה הרבעוניות של סולאראדג׳, שהגיעו לשיא של 991.3 מיליון דולר, משקפות צמיחה של 36% מול הכנסות של 727.8 מיליון דולר ברבעון המקביל. במכירות המגזר הסולארי של סולאראדג׳, הסתכם הרבעון השני עם הכנסות שיא של 947.4 מיליון דולר - עלייה של 38% בהשוואה לתקופה המקבילה. למרות השיאים, החמיצו הכנסותיה הרבעוניות של החברה את תחזיות האנליסטים.

בשורה התחתונה, סיכמה סולאראדג׳ את הרבעון השני של 2023 עם רווח נקי של 119.5 מיליון דולר (בחישוב GAAP), גבוה ב-692% מאשר ברבעון המקביל, שאותו סיכמה עם רווח נקי של 15.1 מיליון דולר. הרווח הנקי היכה את תחזיות האנליסטים בוול סטריט. שיעור הרווח הגולמי המתואם הגיע ברבעון השני ל-32.7%, בהשוואה ל-26.7% ברבעון המקביל, ובמגזר הסולארי הגיע ל-34.7%, לעומת 28.1% ברבעון המקביל.

"סימנים ללחץ מלאי"

בעקבות שיחת הוועידה שקיימה הנהלת סולאראדג׳ עם אנליסטים לאחר פרסום הדוחות אתמול, החליט אנליסט גולדמן זאקס, בריאן לי, להעניק למניית סולאראדג׳ המלצת ״קנייה״ ללא מחיר יעד. בדיווח שלו ללקוחות בנק ההשקעות כתב האנליסט כי סולאראדג׳ מראה ״עוד סימנים ללחץ מלאי בשרשרת האספקה ​​של הממירים, והתמקדות בביצועים עד לסוף השנה״.

הכנסותיה הרבעוניות של סולאראדג׳, שהגיעו לשיא של 991.3 מיליון דולר, משקפות צמיחה של 36% מול הרבעון המקביל

לדברי לי, ״סולאראדג׳ דיווחה על תוצאות סולידיות לרבעון השני, אבל התחזית לרבעון השלישי מאכזבת, שכן נראה כי איזון מלאי באירופה, תמהיל חלש יותר ואיפוס בטווח הקרוב במשלוחי הסוללות (גם הקשורים למלאי) משתלבים יחד כדי להוביל לירידה של 10% בהכנסות (לעומת צפי לצמיחה של 5% קודם לשיחה). אף כי רף הציפיות הונמך בבירור בעקבות תוצאותיה של המתחרה Enphase Energy שפורסמו בשבוע שעבר, ותוצאות וביצועי מניות חלשים של חברות אנרגיה סולארית אחרות, תמהיל האיחוד האירופי החזק של סולאראדג׳ היה צפוי לגדול תוך סיכון נמוך בטווח הקרוב״.

על סמך 14 אנליסטים בוול סטריט שמסקרים את מניית סולאראדג׳ ב-3 החודשים האחרונים, זוכה המניה למחיר יעד ממוצע של 376.54 דולר, המשקף אפסייד של 57% על מחירה האחרון של המניה, לפי נתוני TipRanks.