ביטקוין במגמת עליה (רקע גרף ירוק)  (אילוסטרציה: CHAINFOTO24, shutterstock)
מטבע ביטקוין. השוק מראה סימני התאוששות אחרי השפל ב-2022 | אילוסטרציה: CHAINFOTO24, shutterstock

כמו שוק ההון שנהנה בינתיים מרוח גבית מ-2023 והסימנים להתמתנות האינפלציה בארה"ב, כך הביטקוין מתחיל להתאושש וביום שבת האחרון קפץ לרגע בכמעט 10% למחיר של 21.3 אלף דולר לקוין והתאזן סביב ה-20 אלף דולר - לראשונה מאז נובמבר. נכון לכתיבת שורות אלה, המחיר עומד על 20.7 אלף דולר לקוין, כשלפי האתר CoinDesk שוק הקריפטו חווה את השבוע הטוב מאז מרץ שעבר.

יחד עם העובדה כי 5 מיליארד דולר נמצאו בחשבונות פירמידת הקריפטו FTX של סם בנקמן פריד ושיעברו לנושים, הביטקוין סיכם עלייה שבועית של כ-20%. תוסיפו לזה זינוק של את'ריום, שעלה בכ-6% ללמעלה מ-1,500 דולר לאת'ר ותקבלו ששוק הקריפטו הוסיף שווי שוק של 200 מיליארד דולר, כשלפי נתונים של האתר CoinGecko וחצה לראשונה מזה חודשיים את שווי השוק של טריליון דולר.

למרות האופטימיות היחסית מההתקדמות ב-FTX, ומשקיעי הקריפטו נהנים מהראלי, עכשיו השוק נערך למימוש הנכסים של Digital Currency Group (שבין היתר גם הבעלים של קוינדסק שהוזכרה למעלה וגם את גרייסקייל, המנהלת את GBTC, קרן הביטקוין הגדולה בעולם) שצפויה למכור נכסים ב-10 מיליארד דולר, בשל בעיות אצל מלוות הקריפטו ג'נסיס שבבעלותה. זאת בעקבות המלטדאון של FTX בנובמבר האחרון, שהוביל לפנקית מימושים בג'נסיס, שנאלצה להקפיא את משיכות לקוחותיה - כשלפי רויטרס החברה חייבת 3 מיליארד דולר לנושים.

משקיע הקריפטו נייג'ל גרין: "כמובן ששוק הקריפטו לא ימשיך בקו ישר, אף שוק לא פועל כך, אבל אנחנו מצפים שהמשקיעים הדוביים ייכנסו לשנת חורף והשוורים מוכנים להתחיל לרוץ. טכנית אנחנו עדיין בשוק דובי, אבל יש סימנים שהשוורים מתחילים לחזור לשליטה"

רשות ני"ע בארה"ב, ה-SEC, הגישה כתב אישום בשבוע שעבר נגד ג'נסיס, על כך שהציעה בטוחות לא רשומות, באמצעות בורסת הקריפטו ג'מיני ושהבטיחה תשואות גבוהות על הפקדות. לפי יו"ר הרשות, גרי גנסלר, ג'נסיס "לא עמדה בכללי הדיווח" של בטוחות, וככל הנראה יושת עליה קנס גדול, לאחר שבשנה שעברה הושת קנס דומה על בלוקפיי הפושטת רגל, שנקנסה על ידי הרשויות ב-100 מיליון דולר.

יש כאלה שצופים שהראלי האחרון מעיד על שינוי גישה בשוק וחזרתם של המשקיעים השוריים. "חורף הקריפטו מתחיל להפשיר לאור הסימנים כי האינפלציה מתחילה להתקרר", מסר משקיע הקריפטו נייג'ל גרין מקבוצת deVere לפורבס.

"כמובן ששוק הקריפטו לא ימשיך בקו ישר, אף שוק לא פועל כך, אבל אנחנו מצפים שהמשקיעים הדוביים יכנסו לשנת חורף והשוורים מוכנים להתחיל לרוץ", הוסיף גרין וסיכם ש"טכנית אנחנו עדיין בשוק דובי, אבל יש סימנים שהשוורים מתחילים לחזור לשליטה".

"עוד מוקדם להכרזות על יציאה מחורף הקריפטו"

בינואר אשתקד סיפרנו לכם כאן על הקורלציה ההולכת וגוברת בין שוק ההון לביטקוין, גם בשל העובדה כי הקריפטו הפך לאמצעי תשלום לגיטימי עבור חברות רבות (טסלה למשל) וראה כניסה של משקיעים גדולים לתחום, אבל גם בשל העובדה שיותר ויותר חברות נסחרות באו מהתחום, כמו בורסת הקריפטו קוינבייס.

משקיע הקריפטו גיא ארמוני אמר ל-tech12 כי להערכתו מוקדם מדי כדי לשמוח על הראלי של הקריפטו, כשהוא מזהה שינויים משמעותיים בשחקנים בשוק. "עוד מוקדם להכרזות על יציאה מחורף הקריפטו, כי בעולם של הביטקוין זה חלק מהתנודות סטנדרטיות", אמר ארמוני. "זה עדיין לא מסמן שינוי מגמה, זה קצת מסמן את ההתאוששות אחרי FTX, ויש לזה משמעויות בעולמות האמון, כי הנה הקריפטו פה ועדיין עושה תשואות ועוד לא נאמרה המילה האחרונה.

משקיע הקריפטו גיא ארמוני: "מה שמשחק בשוק כרגע זה כסף חכם ואנשים וארגונים גדולים שמתחילים לבנות פוזיציות. היו לא מעט איתותים להתחלה של התאוששות בחודש וחצי האחרונים, רואים את זה גם בסושיאל וגם בניתוחים הטכניים. אין לאנשים מה להפסיד"

"אבל אין עוד שמחה גדולה ולא מעבר לשוק שורי. מוקדם מדי לקבוע ויש שנה מאוד מאתגרת וענייני מאקרו ויש קורלציה לשוקי ההון וזה לא שביטקוין התנתק מזה והעלייה הזו מייצגת גם את העלויות בשוק ההון. אבל מעבר לאמירה עצמה, העובדה שהביטקוין עדיין פה ועדיין משחק את המשחק, ובסופו של דבר, בתוך המצב הכלכלי הקיים, מוכיח שאולי הוא נחשב לנכס בסיכון גבוה, אבל הוא מתפקד יפה בשוק הנוכחי", המשיך.

"מה שמייחד את השוק הנוכחי זה שהכסף הטיפש כבר בחוץ. מה שמשחק בשוק כרגע זה כסף חכם ואנשים וארגונים גדולים שמתחילים לבנות פוזיציות. היו לא מעט איתותים להתחלה של התאוששות בחודש וחצי האחרונים, רואים את זה גם בסושיאל וגם בניתוחים הטכניים. אין לאנשים מה להפסיד. אבל עדיין זו לא סיבה לשמוח ועדיין יש כמה אירועים שמערערים את העתיד כמו DCG או פחד סיסטמי מבינאנס", סיכם.