מניות wix walkme monday.com (צילום: T. Schneider, shutterstock)
מאנדיי, וויקס, ווקמי. ידווחו השבוע | צילום: T. Schneider, shutterstock

שוק המניות האמריקאי סיכם את שבוע המסחר האחרון במגמה מעורבת, כאשר מדד הבנצ'מרק S&P 500 ירד ב-0.3%, בעוד מדד נאסד"ק עלה ב-0.4%. גם מגזר מניות הטכנולוגיה עבר שבוע מעורב, שבסיכומו מדד המניות S&P 500 Information Technology Sector השלים ירידה שבועית 0.3%, ואילו מדד נאסד״ק 100 השלים עלייה שבועית של 0.6%.

עונת הדוחות בוול סטריט, שתתקרב השבוע לסיומה, מצליחה להפתיע לטובה אל מול תחזיות האנליסטים. עם זאת, המניות מגיבות באופן מתון יחסית להפתעות החיוביות בדוחותיהן של החברות בעונה זו. עד כה, 92% מהחברות שנכללות במדד S&P 500 כבר דיווחו על תוצאותיהן הכספיות ברבעון הראשון.

מבין החברות האלה, 78% סיכמו רבעון עם רווח נקי גבוה מהאומדן הממוצע בתחזיות האנליסטים. לשם השוואה, ב-10 השנים האחרונות, הצליחו בממוצע רק 73% מהחברות במדד להכות את תחזיות הרווח, לפי נתוני חברת FactSet.

עד כה, 92% מהחברות שנכללות במדד S&P 500 כבר דיווחו על תוצאותיהן הכספיות ברבעון הראשון. 78% מהן סיכמו רבעון עם רווח נקי גבוה מהאומדן הממוצע בתחזיות - לעומת הממוצע של העשור האחרון שעמד על 73%

מבחינה זו, הרבעון הנוכחי הוא עד כה הרבעון עם השיעור הגבוה ביותר של חברות במדד S&P 500 שהרווח הנקי שלהן מכה את התחזיות, מאז הרבעון השלישי של 2021 (שבו השיעור היה 82% מהחברות). בשקלול הדוחות שפורסמו עד כה, הרווחים שהצליחו להכות את התחזיות היו גבוהים בממוצע ב-6.5% מתחזיות האנליסטים, וזהו שיעור ההפתעה הגבוה ביותר מאז הרבעון הרביעי של 2021.

עם זאת, מבדיקת FactSet עולה כי בעונת הדוחות הנוכחית נרשמה עליית מחירים קטנה מהממוצע במניותיהן של חברות במדד S&P 500 שהרווח הרבעוני שלהן הפתיע לטובה. אם בוחנים את המחיר יומיים לפני פרסום הדוח לעומת המחיר יומיים לאחר הפרסום, המניות של חברות אלה עלו בשיעור ממוצע של 0.3% בלבד.

לשם השוואה, ב-5 השנים האחרונות נרשמה באותו חלון זמן עלייה ממוצעת של 1.0% במניות של חברות שהיכו את התחזיות. מנגד, בקרב חברות שהחמיצו את תחזיות הרווח ברבעון הראשון של 2023, המניות ירדו באותו חלון זמן בשיעור של 4.1% בממוצע, לעומת ירידה ממוצעת של 2.2% ב-5 השנים האחרונות. כלומר, בעונה הזאת שוק המניות מתגמל הפתעות רווח חיוביות פחות מהממוצע ו"מעניש" הפתעות רווח שליליות יותר מהממוצע.

רק 5 ישראליות החמיצו את התחזיות

עד כה, 46% מהחברות במדד S&P 500 שדיווחו על הפתעה חיובית ברווח למניה לרבעון הראשון, חוו דווקא ירידה במחיר המניה בחלון הזמן שבין יומיים לפני פרסום הדוח ועד יומיים לאחר הפרסום. הדוגמה הבולטת ביותר לחברה כזאת היא יצרנית הרכב החשמלי טסלה.

ב-19 באפריל דיווחה טסלה על רווח נקי של 85 סנט למניה ברבעון הראשון, שהיה מעל לתחזית הממוצעת של 84 סנט. למרות זאת, מ-17 באפריל ועד 21 באפריל, מחיר המניה של טסלה צנח ב-11.7%.

טסלה, מכונית חשמלית (צילום: Sjoerd van der Wal, Getty images)
טסלה. היכתה את התחזיות - וצנחה במסחר | צילום: Sjoerd van der Wal, Getty images

מבדיקת tech12 עולה כי עד כה בעונת הדוחות הנוכחית, דיווחו על תוצאות הרבעון הראשון 34 חברות טכנולוגיה ישראליות שמניותיהן נסחרות בבורסות ארה"ב, ונותרו עוד 31 חברות כאלה שיפרסמו דוחות בשבועות הקרובים. כלומר, עד כה פורסמו דוחות הרבעון על ידי 52% מחברות הטכנולוגיה הישראליות שנסחרות בוול סטריט.

בחנו את 34 חברות הטכנולוגיה הישראליות שכבר פרסמו דוחות, ומצאנו כי רק חמש מהן החמיצו את תחזיות הרווח בשורה התחתונה ועוד שלוש עמדו בתחזיות הרווח, כאשר שאר 26 החברות היכו את תחזיות הרווח - כלומר, 76% מהישראליות שדיווחו עד כה, הצליחו להפתיע לטובה.

השבוע החולף היה השבוע העמוס ביותר לעונה זו בדוחות של ישראליות בוול סטריט. במהלך השבוע פרסמו את דוחותיהן הרבעוניים לא פחות מ-19 חברות ישראליות (או המבוססות בישראל) ממגזר הטכנולוגיה, ובהן היפו, פייוניר, אאוטבריין, אינוביד, אודיוקודס, גילת, סימילרווב, לייבפרסון, קורנית דיגיטל, טאבולה, סיוה, סלברייט, קמטק, נאייקס, אמדוקס, פייבר, סייברארק, נייס ונובה.

מבין מניות הטכנולוגיה הישראליות בלטה בשבוע שעבר מניית חברת התוכנה הוותיקה אודיוקודס, הנסחרת במקביל בבורסות נאסד״ק ותל אביב, שבסיכום שבועי איבדה קרוב ל-16% מערכה. אודיוקודס, שהחמיצה את תחזיות האנליסטים בדוחותיה, הודיעה על מהלך פיטורים נרחב, שבמסגרתו יפוטרו עד 10% מכ-1,000 עובדיה בתוך 6-12 חודשים, כפי שדיווחנו ב-tech12.

מניית לייבפרסון, שגם היא נסחרת במקביל בנאסד״ק ובתל אביב, סיכמה שבוע בירידה של 5.9%, אף כי החברה הצליחה להכות את התחזיות בדוחותיה.

לוגו Audiocodes (צילום: shutterstock)
אודיוקודס. פיטרה וגם מחקה 16% בשבוע | צילום: shutterstock

בצד החיובי בלטה בשבוע שעבר מניית טאבולה, שהשלימה זינוק שבועי של יותר מ-33%. כפי שדיווחנו ב-tech12, הצליחה החברה, שמספקת המלצות תוכן באינטרנט, להכות את תחזיות האנליסטים לרבעון הראשון, עם ירידה נמוכה מהצפוי בהכנסותיה ועם הפסד קטן מהצפוי בשורה התחתונה. מניית סייברארק סיכמה שבוע עם עלייה של 6.4%, אף שהכנסותיה של חברת הסייבר החמיצו את תחזיות הרבעון.

גם ביידו ועליבאבא השבוע

עונת הדוחות בוול סטריט עוד לא הסתיימה, והשבוע צפויים למשוך במיוחד את תשומת לבם של המשקיעים כמה דוחות ממגזר הטכנולוגיה, ובהן הדוחות של שתי ענקיות סיניות - ביידו, שתדווח ביום שני, וקבוצת עליבאבא, ביום רביעי, כשבאותו יום תדווח גם ענקית המחשוב האמריקאית סיסקו, וביום חמישי אפלייד מטיריאלס.

נוסף על אלה, לא פחות מ-16 חברות טכנולוגיה ישראליות יפרסמו השבוע את דוחות הרבעון הראשון, ויהיה מעניין לראות כיצד ייראו תוצאותיהן ביחס לתחזיות האנליסטים. הגדולות שבין החברות האלה יהיו חברות התוכנה monday.com ו-Wix.com וחברת השבבים Tower.

מאנדיי נסחרת בנאסד״ק לפי שווי שוק של כ-6.3 מיליארד דולר, אחרי שמנייתה עלתה ב-12.8% בשבוע החולף; טאואר, שנסחרת במקביל בנאסד״ק ובתל אביב, ראתה את המניה שלה יורדת ב-6.8% בשבוע האחרון, שבסופו שיקפה לה שווי שוק של כ-4.5 מיליארד דולר; ואילו וויקס נסחרת בנאסד״ק לפי שווי שוק של 4.4 מיליארד דולר, אחרי ירידה של פחות מ-1% בשבוע החולף.