מניית גוגל (צילום: Dennis Diatel, shutterstock)
צילום: Dennis Diatel, shutterstock

דוחות מאכזבים לגוגל, שצונחת במסחר המאוחר ב-6.65%. אם עד עכשיו גוגל עדיין נחשבה לנערת הפוסטר של הפרסום באינטרנט - הרי שלא עוד. גוגל פספסה את התחזית כשהכניסה 69 מיליארד לעומת צפי ל-71 מיליארד דולר, עלייה של 6% בלבד. הרווח הנקי עמד על 14 מיליארד דולר והרווח למניה עמד על 1.06 דולר למניה, גם פחות מהתחזית. ההכנסות מפרסום גם כן מתחת לצפי - 54.5 מיליארד דולר לעומת צפי ל-57 מיליארד דולר, כשאפילו ההכנסות מפרסום ביוטיוב פספסו בגדול, 7 מיליארד מול תחזית ל-7.5 מיליארד דולר.

מתחילת השנה מחקה גוגל 29% ממנייתה. המנכ"ל סונדאר פיצ'אי מסר בהודעה: "אנחנו מחדדים את הפוקוס שלנו על סט ברור של מוצרים ותעדוף עסקי. אנחנו ממוקדים גם בלהשקיע באחריות בטווח הארוך, וגם להגיב בזמן אמת לתנאי השוק".

מיקרוסופט מפספסת בענן

עוד חברה שדיווחה הערב היא מיקרוסופט, שבניגוד לגוגל עמדה בתחזיות. ואולם, הענן החכם הציג את הצמיחה הנמוכה מזה שנתיים ואמר לכל השוק את מה שלא רצה לשמוע: יש היחלשות בגזרת הענן - הפרה החולבת של מיקרוסופט. המשקיעים מענישים אותה עם צניחה של 6.68% במסחר המאוחר. 

הכנסות החברה עמדו על 50.1 מיליארד דולר - גידול של 10.5% מול הרבעון המקביל וגבוה גם מול ציפיות של 49.6 מיליארד דולר; החברה צמחה בהכנסות ב-11%, מול תחזית של 9.5% בוול סטריט - תחזית שהיתה נמוכה יחסית עקב ההאטה בשוק המחשבים האישיים; עוד דיווחה מיקרוסופט על רווח תפעולי של 21.5 מיליארד דולר ברבעון ורווח נקי של 17.5 מיליארד דולר ברבעון שהסתיים בסוף ספטמבר. הרווח למנייה של החברה מרדמונד עמד על 2.35  דולר, מול צפי של 2.3.

מניית מיקרוסופט (צילום: Dennis Diatel, shutterstock)
מניית מיקרוסופט. | צילום: Dennis Diatel, shutterstock

אך הדרמה האמיתית בדוחות מיקרוסופט מתרחשת כאמור בחטיבת הענן, שחווה את הצמיחה הנמוכה מזה שנתיים. "ענן, ענן, ענן – האם הצמיחה מחזיקה, או שהשעון צלצל חצות עליה", כתב האנליסט דן אייבס מוודבוש במכתב למשקיעים לקראת דוחות מיקרוסופט, "הרחוב יעקוב מקרוב לבחון האם יש סדקים בהוצאות של האנטרפרייז בתחום", הוסיף. ואכן, רוב מגזרי הפעילות של מיקרוסופט הציגו צמיחה כאשר בראשם שירותי תשתית הענן Azure צמחו ב-35%, ואולם - התחזיות דיברו על 36.9%.

מוצרי אופיס 365 גדלו ב-11% מול הרבעון הקודם ואף לינקדאין הציגה צמיחה של 7%. התחומים היחידים בחברה שירדו היו חלונות, קיטון של 15% מהסיבה שהוזכרה קודם, וכן מכירת שירותים לקונסולת המשחקים, תחום שנשחק ב-3%. מיקרוסופט מודיעה עוד על דיבינדנד ו-buyback מצרפי לרבעון של 9.7 מיליארד דולר, גבוה ב-11% מול הרבעון המקביל. 

מיקרוסופט ירדה מתחילת השנה ב-26% מול 20% ירידה במדד הייחוס.