פט גלסינגר, מנכ"ל אינטל (צילום: GettyImages-Alex Wong)
פט גלסינגר, מנכ"ל אינטל. הקיצוצים לא עזרו בינתיים | צילום: GettyImages-Alex Wong

אינטל מדווחת הערב על ההפסד הרבעוני הגדול ביותר בתולדותיה - ירידה של 133% ברווח למניה. הכנסות החברה עמדו על 11.7 מיליארד דולר, ירידה של כמעט 36% בהשוואה לרבעון המקביל בשנה שעברה. עם זאת, ההפסד למניה וההכנסות היו מעט טובים יותר מהציפיות של וול סטריט. המניה עולה כעת בכ-3%.

ההפסד למניה עמד על 0.04 דולר, לעומת הציפיה של האנליסטים להפסד של 15 סנט למניה. הכנסות החברה היו 11.7 מיליארד דולר לעומת ציפייה של 11.04 מיליארד דולר. אינטל עצמה העריכה כי הכנסותיה יגיעו לכ-12 מיליארד דולר וההפסד למניה ל-4 סנט.

רבעון חמישי רצוף של ירידה במכירות

אינטל רשמה הפסד של 2.8 מיליארד דולר ברבעון, לעומת רווח של 8.1 מיליארד דולר ברבעון המקביל. ההכנסות ירדו ל-11.7 מיליארד דולר מ-18.4 מיליארד דולר ברבעון המקביל. זהו הרבעון החמישי ברציפות של ירידה במכירות של אינטל והרבעון השני ברציפות של הפסדים. זהו גם ההפסד הרבעוני הגדול ביותר של אינטל בכל הזמנים, עולה על הרבעון הרביעי של 2017, שבו דיווחה על הפסד של 687 מיליון דולר.

האם אינטל הגיעה לתחתית, שממנה יש אפשרות רק לעלות? התשובה אינה ברורה. אמנם המניה של אינטל עלתה ב-9% עד כה ב-2023, אך עדיין מדובר בירידה של 35% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה.

קבוצת המחשוב האישי של אינטל, שאחראית לפלח ההכנסות הגדול ביותר של החברה ושמייצרת את השבבים של מרבית המחשבים המיוצרים בעולם, דיווחה על ירידה של 38% בהכנסות לרמה של 5.8 מיליארד דולר

מנכ"ל החברה פט גלסינגר נאבק ככל יכולתו במגמות המאיימות על אינטל – הוא נפטר מהשקעות מיותרות, מקצץ בהוצאות ומעביר את הייצור של החברה למדינות המערב. הוא גם מוביל את החברה לפתיחות מול חברות פיתוח שבבים, שיכולות היום לייצר את השבבים שלהן במפעלי אינטל בתחרות מול TSMC הטייוואנית. כמו כן החברה ממשיכה לפטר עובדים ולקצץ בהוצאות על מנת להגיע ליעד קיצוץ כולל של 10 מיליארד דולר עד שנת 2025.

השוק, מצידו, אינו מגלה רחמים. היקף מכירות המחשבים בעולם נמצא בירידה של כמעט 30% ברבעון הראשון. הירידה בביקושים מוסברת בכך שהלקוחות רכשו כמויות גדולות של מחשבים בתקופת הקורונה לצורך מעבר ללמידה ולעבודה מרחוק, וכעת הם לא נדרשים למחשבים נוספים.

התוצאה היא שקבוצת המחשוב האישי של אינטל, שאחראית לפלח ההכנסות הגדול ביותר של החברה ושמייצרת את השבבים של מרבית המחשבים המיוצרים בעולם, דיווחה על ירידה של 38% בהכנסות לרמה של 5.8 מיליארד דולר. קבוצת שבבי שרתי המחשב של אינטל, דיווחה על ירידה של 39% ל-3.7 מיליארד דולר. הקבוצה השלישית - Network and Edge – דיווחה על ירידה של 30% והיקף מכירות של 1.5 מיליארד דולר.

האנליסטים העריכו מלכתחילה כי אינטל תציג את ההפסדים הכי גבוהים שלה עד כה, עם צפי להכנסות של 11 מיליארד דולר ברבעון הראשון, ירידה של 40% מהתקופה המקבילה אשתקד. התוצאות כאמור היו טובות מעט יותר.