אילון מאסק (צילום: Britta Pedersen Pool, Getty Images)
צילום: Britta Pedersen Pool, Getty Images

רשימת התארים של אילון מאסק ארוכה במיוחד: האיש העשיר ביותר בעולם; בעל המניות הגדול והמנכ"ל של טסלה, חברת הרכב בעלת שווי השוק הגבוה בעולם; המנכ"ל והמייסד של ספייס אקס, חברת תעופת החלל המתקדמת בעולם. כעת, הוא יכול להוסיף לעצמו טייטל נוסף: בעל המניות הגדול ביותר ברשת החברתית טוויטר.

היום מאסק דיווח ל-SEC - רשות ניירות הערך האמריקאית - כי הוא רכש 73,486,938 מניות של טוויטר, שמהוות 9.2% מהחברה, ששוויין עומד על 2.89 מיליארד דולר (נכון לסגירה של יום שישי האחרון). הדיווח מקפיץ את מניית טוויטר בטרום מסחר ביותר מ-26%, מה שאומר שמאסק כבר הרוויח למעלה מ-750 מיליון דולר עוד לפני צלצול הפעמון של תחילת שבוע המסחר.

למרות הבשורות הטובות לרשת החברתית, למאסק ניסיון הפכפך עם טוויטר: ציוציו הרבים מהווים פעמים רבות הנעה לפעולה, כגון רכישת מניות ספציפיות או מטבעות קריפטו. ויש לו למעלה מ-80 מיליון עוקבים ברשת החברתית.

ההשפעה הרבה שלו על עוקביו בתוספת הפה הגדול, סיבכו אותו לא פעם: בין היתר, מאסק נכנס לצרות לאחר שצייץ כי חשב להפוך את טסלה לפרטית - והוא נתבע על ידי משקיעים על פגיעת ערך לאחר שמניית טסלה הגיבה בירידות. מאסק הואשם בניסיון מרמה לאחר אותו הציוץ וחתם ב-2018 על הסכם עם ה-SEC לפיו ישלם קנס של 40 מיליון דולר והציוצים שלו יעברו בחינה של טסלה לפני שיפורסמו.

טוויטר  (צילום: Sattalat Phukkum, שאטרסטוק)
אפליקציית טוויטר. למאסק 80 מיליון עוקבים | צילום: Sattalat Phukkum, שאטרסטוק

אך בכך זה לא הסתיים: בנובמבר האחרון יצא בסקר בטוויטר ששאל "האם עליי למכור מניות של טסלה?"; שבעקבותיו גם מימש מניות בלמעלה מ-10 מיליארד דולר, מאסק זומן שוב ל-SEC. רק לאחרונה האשים עורך דינו של מאסק את ה-SEC כי הוא מנסה "לרדוף" את מרשו.

בדיווח מטעם ה-SEC, הם טענו ביום שלישי האחרון כי מאסק מנסה להתחמק מההסכם שהוא הגיע אליו מול הרשויות. "כשזה מגיע להסדרים אזרחיים, הסכם הוא הסכם, אלא אם יוצגו טיעונים הרבה יותר משכנעים ממה שמוצג כאן", כתבו ב-SEC.

לפני שבוע, מאסק צייץ שאלה בטוויטר: "האם האלגוריתם של טוויטר צריך להיות בקוד פתוח?". למרות התנגדותו של מייסד הרשת החברתית, ג'ק דורסי, כמעט 83% מתוך למעלה מ-1.1 מיליון משתתפים בסקר של מאסק אמרו שכן. בתגובה, שאל אותו אחד הגולשים האם ישקול להקים רשת חברתית משלו - ומאסק ענה שהוא בהחלט שוקל זאת. כעת מסתבר שמאסק הכריע בעד רכישת נתח שמן מהרשת שמשכה אליו לא מעט אש בשנים אחרונות.

אז ייתכן שבקרוב מאסק יוכל לכופף את ידו של דורסי ולעשות ברשת החברתית כרצונו – אחרי שזו משכה אליו לא מעט אש בשנים האחרונות.

האנליסט דן אייבס מוודבוש כתב במכתב למשקיעים כי "אנחנו מצפים שהעמדה הפסיבית של מאסק היא רק ההתחלה לשיחות רחבות מול הבורד וההנהלה של טוויטר, שיכולה להוביל בסופו של דבר לכך שהעמדה הפסיבית תהפוך לאקטיבית - ופוטנציאלית לתפקיד ניהולי אגרסיבי יותר".