וול סטריט, ג'רום פאוול (צילום: בלומברג, getty images)
וול סטריט וג'רום פאוול. השוק נסגר בשישי במגמה מעורבת | צילום: בלומברג, getty images

למרות הדיבורים על מיתון, נראה שהכלכלה האמריקאית רק מתחזקת. ברבעון השלישי עלה התמ"ג בארה"ב ב-2.9% והפד באטלנטה צופה שברבעון הנוכחי הוא יצמח ב-2.8%, עוד לפני דוח המשרות האחרון. מדד המחירים המועדף על הפד, ה-PCE, הראה התמתנות ועלה ב-0.3% לעומת צפי הקונצנזוס ל-0.5%. PCE הליבה עלה רק ב-0.2%, לעומת עלייה בחודש שעבר של 0.5%.

בניגוד לשמחה בעקבותיו דבריו של יו"ר הפד, ג'רום פאוול, שהודיע כי ימתן את העלאות הריבית הבאות - דוח התעסוקה הכניס את השוק לדיכאון. בחודש שעבר נוספו בשוק העבודה בארצות הברית 263 אלף משרות לעומת צפי ל-200 אלף. גם השכר הממוצע עלה בעוד 0.5%. שוק תעסוקה חזק ועלייה במשכורות משמעותם כנראה שהמלחמה של הפד באינפלציה עוד צפויה להימשך. גם שוק הנדל"ן המתקרר לא השרה אופטימיות, במיוחד כשבלקסטון, ממפעילות הקרנות להשקעה הגדולות בעולם, הודיעה בשישי האחרון על הקפאת פדיונות מקרן הנדל"ן המניב BREIT המנהלת 125 מיליארד דולר.

השוק נסגר בשישי במגמה מעורבת וכל המדדים ריחפו סביב ה-0. הנאסד"ק סיים את השבוע בעלייה של קצת יותר מ-2% וה-S&P500 עלה בקצת יותר מ-1%. חודש נובמבר היה חיובי מאוד והנאסד"ק עלה בכמעט 9%, ה-S&P עלה ב-8.3% והדאו ג'ונס סיים בעלייה של 7%. מתחילת השנה, הדאו - שעוקב אחרי 30 המניות הגדולות בוול סטריט - איבד קצת יותר מ-5%, ה-S&P ירד ב-14.6% והנאסד"ק הטכנולוגי איבד קרוב ל-27%.

התחזית: עלייה של אחוזים בודדים

66 מתוך 90 כלכלנים בסקר רויטרס סבורים שהשוק הנוכחי יימשך לפחות עד סוף מרץ. האנליסטים חתכו את התחזיות שלהם לשנה הקרובה ל-17 מדדים מובילים בעולם, ביחס לתחזיות שנתנו לפני שלושה חודשים. לפי האנליסטים, מרבית המדדים יעלו בשנה הבאה באחוזים בודדים ולא יכסו את ההפסדים של 2022. 70% אמרו כי יש לפחות עוד שלושה חודשים לשוק הדובי הנוכחי, תשעה חשבו שהוא יסתיים ברבעון הראשון ו-15 אמרו כי כבר הסתיים. מצד שני, הקורונה כבר לימדה אותנו כמה שוות התחזיות הללו – ולכן ייתכן שהתחתית כבר מאחורינו.

ג'אמין בול: "עד כה לא ראינו את המספרים יורדים בתוכנה אף שזה מתחיל לקרות. זה בעיקר קשור לכך שהחברות לא נתנו תחזית ל-2023. בשוק יש צפי שהמספרים ירדו אבל לא נראה את זה בצורה רחבה בשוק התוכנה עד למתן התחזיות בדוחות הקרובים"

בהתייחסו למניות התוכנה ולביצועים שלהן במשטר הריבית הנוכחי, האנליסט ג'אמין בול כתב בסקירה השבועית שלו כי נדע אם הסנטימנט ימשיך להיות חיובי כשהחברות יתנו את התחזיות לשנה הבאה. "אנחנו מגיעים לנקודה שהציפיות לריבית הן סיכון ידוע עם תקרה די מבוססת – אז סביר להניח שיפסיקו לעלות, אבל זה לא אומר שירדו", כתב שלשום. "הסיכון הגדול ביותר שנמצא על השולחן הן התחזיות לשנה הבאה, ובמיוחד: האם הן גבוהות מדי? עד כה לא ראינו את המספרים יורדים בתוכנה אף שזה מתחיל לקרות. זה בעיקר קשור לכך שהחברות לא נתנו תחזית ל-2023. בשוק יש צפי שהמספרים ירדו אבל לא נראה את זה בצורה רחבה בשוק התוכנה עד למתן התחזיות בדוחות הקרובים".