יובל טל (צילום: רון קדמי)
שימש גם בתפקיד יו״ר ספוט. יובל טל | צילום: רון קדמי

פייוניר גלובל (Payoneer Global), חברת הפינטק הישראלית שנסחרת בנאסד״ק, רכשה את פלטפורמת האינשורטק (ביטוח דיגיטלי) המיועדת לעסקי איקומרס שפיתח הסטארט אפ הישראלי Spott. במסגרת העסקה יצטרפו המייסדים השותפים של ספוט, המנכ"ל עמית בציר וסמנכ״ל הטכנולוגיה (CTO) רומה ברונשטיין, לצוות הטכנולוגי של פייוניר. שתי החברות לא דיווחו מהו היקפה הכספי של העסקה.

ספוט הוא הסטארט אפ הראשון שבו השקיעה זרוע הפינטק של קבוצת ההון סיכון הישראלית Team8. בראש הזרוע הזאת עומדים רקפת רוסק-עמינח, לשעבר מנכ"לית בנק לאומי, רונן אסיא, ממייסדי איטורו, וגם יובל טל, מייסד פייוניר. טל, נוסף על היותו שותף ב-Team8, שימש גם בתפקיד יו״ר ספוט. הסטארט אפ נוסד בינואר 2021 על ידי בציר וברונשטיין יחד עם גיא סלמה, המנכ״ל הקודם שלו. ספוט גייס 8.3 מיליון דולר בסבב גיוס סיד שהושלם בינואר 2022, בהובלת Team8 וקרן ההון סיכון Viola Ventures.

"מודלים של בינה מלאכותית"

עם ההודעה על רכישת ספוט, מסרה פייוניר כי היא ״רותמת אליה את היכולות של ספוט לנתח קבוצות גדולות של נתונים כדי ליישם מודלים מתקדמים של בינה מלאכותית (AI) ולקבל תחזיות והחלטות לגבי היצע השירותים שלה עבור בסיס לקוחות ה-SMB (עסקים קטנים ובינוניים) העולמי שלה. היישום הראשון של הטכנולוגיה יהיה על מוצרי ההון הפעילים של פייוניר כדי לשפר את יכולות החיתום בהם״.

"העסקה היא חלק מהמחויבות של פייוניר להשקיע ב-AI ובדאטה כדי לספק חוויות ייחודיות ורציפות ללקוחות שלנו", אמר אסף רונן, סמנכ״ל הפלטפורמה של פייוניר. "אנו מצפים לראות את ההשפעה שתהיה ליכולות האלה על לקוחות פייוניר. ספוט בנתה פתרון חזק, וכחלק מפייוניר, הטכנולוגיה החדשנית הזו תהיה זמינה לעסקים קטנים ובינוניים בכמעט 200 מדינות וטריטוריות בעולם".

"העסקה היא חלק מהמחויבות של פייוניר להשקיע ב-AI ובדאטה כדי לספק חוויות ייחודיות ורציפות ללקוחות שלנו", אמר אסף רונן, סמנכ״ל הפלטפורמה של פייוניר

בציר, המנכ״ל והמייסד השותף של ספוט: "זה עוד צעד מרגש במסע עבורנו. אנו מאמינים בהשפעה שיכולה להיות לטכנולוגיה שלנו על הלקוחות הגלובליים של פייוניר, והעסקה פירושה שהפתרון יכול לעזור ליותר עסקים ברחבי העולם. פייוניר היתה התאמה טבעית לחזון שיש לנו בספוט עבור הטכנולוגיה שלנו, ואנו מצפים לעבוד עם הצוות שלה ולבנות לעתיד״.

המניה מאבדת גובה

רכישת ספוט על ידי פייוניר אינה מעוררת רושם מיוחד על המשקיעים בוול סטריט. מניית פייוניר יורדת כעת ביותר מ-1%, לאחר שירדה בכ-2% אתמול, והשלימה ירידה של כ-9% מתחילת 2023. מחיר המניה בסגירת המסחר ביום חמישי, 5.06 דולרים, שיקף לחברה שווי שוק של 1.86 מיליארד דולר. פייוניר התחילה להיסחר בנאסד״ק לפני יותר משנתיים, ב-28 ביוני 2021, לאחר שהחברה השלימה עסקת מיזוג ספאק, ששיקפה לה אז שווי שוק של כ-3.3 מיליארד דולר. המיזוג נעשה עם חברת FTAC Olympus Acquisition של בטסי כהן, מייסדת בנקורפ, ומאז נחתך שווי השוק של פייוניר ביותר מ-40%.

לפני כשלושה שבועות הודיעה פייוניר על סבב פיטורים של 9% מעובדיה, שיושלם עד לסוף הרבעון השלישי וצפוי לחסוך לחברה כ-20 מיליון דולר בהוצאות תפעוליות, כפי שדיווחנו ב-tech12. פייוניר, שנוסדה ב-2005 והקימה פלטפורמה שמספקת שירותי תשלומים ומסחר ברחבי העולם, צפויה לפטר במסגרת זו כ-210 עובדים, כך שלאחר הפיטורים יישארו בה כ-2,100 עובדים. כמחצית מכלל עובדי החברה מועסקים בישראל.

החברה צפויה לפרסם את דוחותיה לרבעון השני ביום שלישי הקרוב, לפני פתיחת המסחר בוול סטריט.