חברת אפל (צילום: Forthis, shutterstock)
צילום: Forthis, shutterstock

אפל היא כבר לא החברה הציבורית הכי גדולה בעולם - מבחינה כספית זאת אומרת. אתמול, הצליחה חברת הנפט הסעודית Saudi Aramco להדיח את אפל בראש רשימת החברות בעלות השווי הגבוה ביותר בעולם, ותפסה את מקומה. זאת, לאחר שאפל איבדה יותר מ-5% מערך המניה שלה במהלך יום המסחר האחרון בארה"ב. השווי הנוכחי של אפל הוא 2.37 טריליון דולר, בעוד ש-Aramco נסחרת בשווי של 2.43 טריליון דולר 

אפל היא דוגמה טובה לאופן שבו סקטור הטכנולוגיה שילם מחיר כבד על המצב בשוק, בעוד שחברות האנרגיה רק צוברות תאוצה: מהשיא ב-4 בינואר, של 182.94 דולר למניה, שוויה של אפל ירד בכמעט 20% יחד עם חברות רבות בסקטור. מניית Aramco, מנגד, עלתה בכ-28% מתחילת השנה.

Aramco היא יצואנית הנפט הגדולה בעולם, הוקמה בשנת 1933 ומתמחה בחיפושי נפט, קידוחים, זיקוק, אנרגיה ועוד. לחברה משרדים בערב הסעודית, לונדון ויוסטון בטקסס שבארה"ב.

ההסבר לכך הוא התהליך שעובר על הכלכלה העולמית, שמתמודדת עם עליית ריבית, אינפלציה ובעיות שרשרת אספקה שהחלו כבר בקורונה ומתודלקות היום על ידי המלחמה באוקראינה. זו לא הפעם הראשונה של Aramco בצמרת, היא היתה החברה הנסחרת בעלת השווי הגבוה בעולם לפני שאפל תפסה את מקומה בשנת 2020.

את העשירייה הראשונה של החברות הנסחרות בעלות השווי הגבוה בעולם סוגרות חברות אמריקאיות בלבד, בהן: מיקרוסופט, אלפאבית (גוגל), אמזון, טסלה, ברקשייר האת'ווי של וורן באפט, מטא (פייסבוק), ג'ונסון&ג'ונסון ויונייטד הלת', בסדר יורד, כך לפי companiesmarketcap.com.