בורסה, מניות (צילום: Don Mason, getty images)
צילום: Don Mason, getty images

שבוע קריטי צפוי בוול סטריט: דוחות מיקרוסופט וגוגל בשלישי, מטא/פייסבוק של מארק צוקרברג ברביעי ואפל ביום חמישי - כל אחת מחברות הענק האלה יכולה להוריד ולהרים את השוק בשל משקלה הסגולי שלהן. השבוע גם נקבל את החלטת הפד בנוגע לריבית, כשנכון לכרגע, הצפי בשוק הוא להעלאה של 0.75% - אבל אי אפשר להוריד מהשולחן גם אפשרות להעלאה דרמטית יותר של 1%.

אבל אם הביצועים של המדדים בחודש האחרון מראים בברור, זה שהשוק מתחיל להתרגל למציאות החדשה. אמנם כל המדדים המובילים ירדו ביום שישי האחרון, כשהנאסד"ק ירד כמעט 2% וה-S&P500 ירד בכמעט אחוז, אבל בסיכום השבועי מדד הטכנולוגיה עלה ביותר מ-3% ובחודש האחרון ב-7%. ה-S&P עלה בשבוע שעבר בכ-2.5% ובחודש האחרון בכמעט 5.5%.

אבל אחרי הדוחות הסבירים יחסית של נטפליקס, הראשונה לחטוף היתה SNAP, חברת האם של סנאפצ'ט. המניה קרסה ב-39% לאחר שפספסה את תחזית הקונצנזוס בשורה העליונה והתחתונה, ואף גרוע מכך - לא נתנה תחזית לרבעון הנוכחי, כשבשיחת המשקיעים ההנהלה רק אמרה כי ההכנסות ברבעון יהיו "שטוחות" ביחס לרבעון המקביל אשתקד.

סנאפצ'ט עצמה לא משמעותית בתעשיה כמו מטא או טיקטוק, אבל בחצי השנה האחרונה היא הפכה למעין ברומטר של התעשיה, שמפגינה בצורה הכי קיצונית את הריקושטים של שינויי הגדרות הפרטיות של אפל ואת תנאי המאקרו ההולכים ומרעים. לפני חודשיים פרסמה סנאפ תחזית שריסקה את השוק, כשאמש בבלומברג העריכו כי הדוחות והתחזית והצפי להמשך התכווצות עוגת הפרסום בשל המצב הכלכלי הביאו למחיקת שווי של 80 מיליארד דולר ברשתות החברתיות, כשמטא, שגם חשופה למרבית הסיכונים של סנאפ, ירדה ב-7.6% ולשווי שוק של 458 מיליארד דולר בלבד.

אמש בבלומברג העריכו כי הדוחות והתחזית והצפי להמשך התכווצות עוגת הפרסום בשל המצב הכלכלי הביאו למחיקת שווי של 80 מיליארד דולר ברשתות החברתיות

בוול סטריט לא הקלו עם הרשת החברתית ולא פחות מ-11 אנליסטים הורידו לה המלצות. "ציפינו לתוצאות רכות מצד סנאפ, אבל היקף החולשה עדיין הצליחה להפתיע אותנו", כתב האנליסט מארק מהייני באוורקור ISI והוריד את מחיר היעד של המניה מ-26 דולר ל-14.

מי שלא חושב שסנאפ היא ברומטר הוא האנליסט הוותיק דן אייבס מוודבוש, שגם השתמש בניסוחים פחות רכים. "סנאפ סיפקה עוד רבעון 'תאונת רכבת' שמדגיש האטה בפרסום הדיגיטלי", כתב במכתב למשקיעים ביום שישי. "באווירת המאקרו השברירית יהיו הרבה קורבנות בשל צמצום הוצאות והופעות ענני סערה שחורים באופק. עם זאת, אנחנו רואים את סנאפ כמטוס מנייר בסופה ולא ברומטר פנומנלי", הוסיף והדגיש כי אין קשר בין הדוחות של סנאפ לדוחות של ענקיות הטק שציינו למעלה ועתידות לקבוע לאן מועדות פניו של השוק.

אחרי שדיברנו על היורדות, המניה השנייה שחייבים לדבר עליה היא מנייתה של הפינטק הישראלי, פאגאיה. את מה שקרה בשלושת ימי המסחר שעברו קשה מאוד לתאר. המניה שקרסה עוד לפני שהחלה להיסחר בבורסה, כמעט והכפילה את שוויה בכל יום בשלושת ימי המסחר האחרונים, כלומר רביעי עד שישי, כשעלתה בדיוק 333.33%. ביום שישי המניה עלתה בכמעט 119% ובשבוע כולו עלתה 324%.

אז ממחיר של 2.76 דולר למניה בתחילת שבוע המסחר, הגיעה לשיא של למעלה מ-14 דולר למניה וננעלה בשישי לבסוף על 11.7 דולר. נכון לכרגע, המחיר הזה אמנם גבוה ממחיר יחידה בספאק של 10 דולר, שהעניק לחברה שווי של 8.5 מיליארד דולר, אך בשל ירידת המכפילים, מחיר המניה הנוכחי משקף לה שווי של פחות מ-7.7 מיליארד דולר.

מה הניע את הראלי הזה? לא ברור. החברה פרסמה תשקיף לרשות ניירות ערך בארה"ב על כוונתה למכור מניות A קלאס, אבל פרט לכך לא היה כל דיווח. בכל מיני מקומות העלו השערות כי מדובר בשורט סקוויז. שורט סקוויז קורה כשאחוז ניכר מהמניות של חברה נסחרות בחסר, כלומר משקיעים מהמרים שהן ירדו, אך במקביל משקיעים אחרים מעמיקים את הפוזיציות שלהם לזכות המניה. שתי הפעולות המקבילות הללו מתפקדות כמו הלחץ שקיים בתוך הר געש לפני שהוא מתפרץ וזה גורם למניות לעוף השמיימה והשורטיסטים מאבדים את המכנסיים.

אז אין שורט סקוויז, מאחר ולפי מרקטווצ', רק 0.04% מהמניות של פאגאיה נסחרות בחסר. לחץ כזה לא מרתיח קומקום. מה הניע את הראלי המטורף הזה והאם יימשך ויהפוך את פאגאיה למניית מם, כדוגמת מניית רשת משחקי הווידאו גיימסטופ ו-AMC שמשקיעי הריטייל העלו אותן בלמעלה מ-1,000 ו-2,000% בהתאמה בנקודות זמן שונות בשנתיים האחרונות? ייתכן. בינתיים קשה לדעת מה קורה ומי קונה, נקווה שלא נשמע כי ה-SEC מתדפק על דלתות החברה ויבקש ממנה הבהרות.