סטרטסיס Stratasys (צילום: T. Schneider, shutterstock)
סטרטסיס. "המיזוג יאיץ את צמיחת החברות" | צילום: T. Schneider, shutterstock

חברת טכנולוגיית מדפסות התלת-ממד הישראלית Stratasys, שנסחרת בבורסת נאסד"ק, סיכמה היום על מיזוג עם חברת Desktop Metal האמריקאית, בעסקת החלפת מניות בשווי של 1.8 מיליארד דולר. במקביל, המתחרה הישראלית Nano Dimension, שגם היא נסחרת בנאסד"ק, הגישה הצעה לרכישת כ-40% ממניות סטרטסיס, בניסיון לרכוש את השליטה בה.

ההצעה של ננו דיימנשן מחריפה את מאבק השליטה שמתחולל בין שתי החברות הישראליות. בתקופה האחרונה הנהלת סטרטסיס חזרה ודחתה כמה פעמים הצעות לרכישת החברה על ידי ננו דיימנשן, כולל הצעה לפי מחיר של 20.5 דולר למניה שהוגשה לפני כחודש. בהנהלת סטרטסיס הסבירו כי הצעות הרכישה שהגישה ננו דיימנשן, מעריכות את שווייה של החברה בחסר "משמעותי".

בהצעת הרכש המיוחדת שהגישה היום, מציעה ננו דיימנשן לרכוש בין 38.8% ל-40.8% מהמניות הרגילות של סטרטסיס במחיר של 18.00 דולר למניה במזומן. אם תתקבל ההצעה, תחזיק ננו דיימנשן בין 53% ל-55% ממניות סטרטסיס ותהפוך לבעלת השליטה בחברה המתחרה.

בתקופה האחרונה הנהלת סטרטסיס חזרה ודחתה כמה פעמים הצעות לרכישת החברה על ידי ננו דיימנשן, כולל הצעה לפי מחיר של 20.5 דולר למניה שהוגשה לפני כחודש

על רקע הדיווחים על עסקת המיזוג ועל הצעת הרכש, מניית סטרטסיס עולה ביותר מ-3% במסחר המוקדם בוול סטריט ביום חמישי למחיר של 15.25 דולר, כשהיא משקפת לחברה שווי שוק של 1.01 מיליארד דולר, לאחר שהשלימה עלייה של 24.8% מתחילת השנה. מניית דסקטופ מטאל מזנקת ביותר מ-5% במסחר המוקדם למחיר של 1.84 דולר, לאחר שכבר עלתה ב-29.6% מתחילת השנה, כשהיא משקפת לחברה האמריקאית שווי שוק של 562.5 מיליון דולר. ואילו מניית ננו דיימנשן יורדת בכ-1.5% למחיר של 2.39 דולר, כשהיא משקפת לחברה שווי של 615.3 מיליון דולר, אחרי עלייה של 5.6% השנה.

ריק פולופ (מימין) מנכ"ל דסקטופ מטאל ויואב זייף, מנכ"ל סטרטסיס, בהודעת המיזוג שפורסמה

 

בהודעתה של סטרטסיס נמסר כי לאחר השלמת העסקה עם דסקטופ מטאל, שצפויה במהלך הרבעון הרביעי של 2023, יחזיקו בעלי מניות סטרטסיס (SSYS) בכ-59% מהחברה הממוזגת, בעוד בעלי מניות דסקטופ מטאל (DM) יחזיקו בכ-41% ממנה. יואב זייף, מנכ"ל סטרטסיס, צפוי להמשיך לכהן כמנכ"ל החברה הממוזגת, ואילו ריק פולופ, מנכ"ל דסקטופ מטאל, יכהן כיו"ר הדירקטוריון של החברה הממוזגת.

במסגרת תנאי ההסכם בין שתי החברות, מחזיקי מניות DM יקבלו 0.123 מניות של סטרטסיס עבור כל מניה של DM. העסקה משקפת מחיר של 1.88 דולר למניית DM, פרמיה של 7.4% על מחיר המניה בסגירת המסחר בבורסת ניו יורק אתמול. להערכת מנהלי סטרטסיס ודסקטופ מטאל, בעקבות המיזוג צפויות שתי החברות לייצר ביחד הכנסות של 1.1 מיליארד דולר בשנת 2025.

לדברי סטרטסיס, "העסקה מייצרת חברה שהיא one-stop-shop לפתרונות הדפסה בתלת ממד, עם סל פתרונות מגוון שכולל מתכת, קרמיקה, ואת הפורטפוליו המנצח של סטרטסיס בהדפסה פולימרית. המיזוג יאיץ את צמיחת החברות, שייהנו מסינרגיה טכנולוגית מרשימה, ויבסס את מעמדה של החברה המאוחדת בתחום הצומח בצורה מהירה ביותר".