נאסד"ק Nasdaq (צילום: שאטרסטוק)
בורסה. רק הנאסד"ק וסקטור הטכנולוגיה החבוט במינוס 29% | צילום: שאטרסטוק

מתודלקים באופטימיות של התמתנות האינפלציה ובחירות האמצע, הסוחרים בוול סטריט חגגו אמש כאילו אין מחר על ירידתו של הדולר. האינפלציה אומנם עדיין גבוהה ויושבת על 7.7% (אינפלציית הליבה ללא מזון ואנרגיה עומדת על 6.3%), כמעט פי 4 מהיעד של 2% שהציב הפד - אבל התוצאות של אמש, לפחות בעיניה של וול סטריט, הראו שהעלאות הריבית מתחילות לתת את אותותיהן – או לפחות כך נדמה – מה שמצביע על התמתנות של העלאות הבאות מצד הפד.

ובימים של בשורות רעות בעיקר, צריך למצוא סיבות לשמוח. והם שמחו. הנאסד"ק עלה ב-7.35%, ה-S&P500 עלה ב-5.54% והמדד התעשייתי הכבד הדאו ג'ונס עלה ב-3.7% ונכון לכרגע הוא רק במינוס 7% מתחילת השנה – רחוק רחוק מטריטוריה דובית. ה-S&P נכון לכרגע במינוס 17% ורק הנאסד"ק וסקטור הטכנולוגיה החבוט במינוס 29%.

היו הרבה סיבות לשמוח ונתחיל עם הבחירות. נכון לכתיבת שורות אלה, יש לא מעט מחוזות שהתוצאות בהן עוד לא הוכרזו סופית. כרגע הרפובליקאים מובילים 211 מול 192 נציגים דמוקרטיים בקונגרס, ונדרשים 218 נציגים להשגת רוב. בסנאט הרפובליקאים מובילים 49 מול 48. במקרה של שוויון של 50 נציגים, הדמוקרטים צפויים לשמור על הרוב בשל קולה של סגנית הנשיא קמאלה האריס, שנחשב לשובר שוויון. הצפי ל"גל אדום", כלומר ניצחון מוחץ רפובליקאי, לא התממש. הגל היה יותר כמו זרזיף.

ולענייננו, הקיפאון הנוכחי מעולה לוול סטריט ולכלכלה. אם נתרגם את צמד המילים "קיפאון פוליטי" לעגה וול סטריטית, אזי נגלה שאין סערות משמעותיות באופק. הפוליטיקאים ימשיכו לעסוק בהתנגחויות פומביות חסרות משמעות ואמריקה תמשיך לעשות עסקים בעולם. סדרי עולם לא ישתנו וזה דבר טוב.

חדשות טובות נוספות הגיעו אתמול גם מהחזית האוקראינית, כשרוסיה הודיעה על נסיגה מחרסון, בעוד מכה משמעותית למאמצים של ולדימיר פוטין להראות הישגים בחזית זו. שוק האג"ח גם חגג והתשואות לפדיון על האג"ח של משרד האוצר האמריקאי ל-2 ו-10 שנים ירדו 0.3% כל אחד, הירידה החד יומית הגבוהה מאז 2008 ו-2009 בהתאמה, יחד עם הדולר שגם כן נפל לנקודה הנמוכה מזה חודשיים מול סל המטבעות.

הביג טק, או מה שנשאר מהן, חגגו אתמול. מיקרוסופט עלתה בכ-8%, גוגל ונטפליקס עלו בקצת פחות מ-8%. מטא עלתה ב-10% ובחמשת הימים האחרונים עלתה ב-25%. וויקס זינקה בכ-20% ונראה שהשוק מתחיל לחבק את החברות שמצליחות לצמצם ולייצר רווחיות

גם סקטור הטכנולוגיה נהנה מאוויר לנשימה. אפל עלתה בכמעט 9% ביום אחד בלבד ושברה שיא כשהוסיפה לעצמה שווי שוק של 190.9 מיליארד דולר ביום מסחר אחר. לפי נתונים של בלומברג, היא עקפה בכך את אמזון, שברבעון הראשון של השנה הוסיפה 190.8 מיליארד. אבל איפה אפל ואיפה אמזון? גם אחרי שהאחרונה עלתה אמש בלמעלה מ-12%, שווי השוק שלה עדיין נמוך 986 מיליארד והיא החברה הראשונה שמוחקת טריליון דולר משווי השוק. אפל לעומתה יושבת יפה על למעלה מ-2.3 טריליון והיא עדיין החברה הציבורית הגדולה בארה"ב.

כל הביג טק, או לפחות מה שנשאר מהן, חגגו אתמול. מיקרוסופט עלתה בלמעלה מ-8% וגוגל ונטפליקס עלו בקצת פחות מ-8%. מטא עלתה ב-10% ובסך הכול בחמשת הימים האחרונים עלתה ב-25%, אבל היא עדיין בפחות מ-300 מיליארד שווי שוק. וויקס, מתודלקת על רווח מפתיע, זינקה בכ-20% ביום המסחר ונראה שהשוק מתחיל לחבק את החברות שמצליחות לצמצם ולייצר רווחיות.

מה כל זה אומר? שנכון לכרגע, פרט לסקטורי הטכנולוגיה והנדל"ן שהאוויר יצא מהם לאחר שהתנפחו בשנים האחרונות, השוק מתחיל לראות התחתית – או לפחות כך נדמה. יש עוד דרך ארוכה למיגור האינפלציה, אבל מפה אפשר כבר להרגיש את רוחות ההוריקן מתחילות להירגע – מתישהו יבואו גם קרני השמש.